Stručni članci
10.08.2005.
Uz stipendiranje nadarenih studenata i pomoć djeci tragično preminulih sudaca
Dvanaest godina djelovanja Zaklade Zlatko Crnić
Ovih dana održana je XIV. Izborna skupština Zaklade Zlatko Crnić. Tom su prilikom podnesena izvješća o radu Zakladnog vijeća i Nadzornog odbora te je izabrano vodstvo Zaklade za sljedeće četverogodišnje razdoblje: Dubravka Burcar, Ivica Crnić, Iris Gović, Darko Horvat, Branko Hrvatin, mr. sc. Hrvoje Momčinović i Mladen Žuvela u Zakladno vijeće te prof. dr. sc. Tatjana Josipović, doc. dr. sc. Marko Petrak i Danko Špoljarić u Nadzorni odbor. Zaklada je u proteklom mandatu, nakon što je u rujnu 1999. godine na svom radnom mjestu ubijena mlada sutkinja Ljiljana Hvalec, svojim aktivnostima dodala i brigu za djecu sudaca smrtno stradalih obavljajući svoju odgovornu zadaću. Kako je rečeno na Skupštini, Zaklada je ostvarivala dobru suradnju s Hrvatskim institutom za ljudska prava iz Novog Vinodolskog, sa Zakladom Han-ss Seidel, zatim Hrvatskom odvjetničkom komorom, Ustavnim sudom Republike Hrvatske, Centrom za razvoj neprofitnih organizacija CERANEO i dr. Održano je i više stručnih skupova, uz sudjelovanje stipendista Zaklade. Svečano je obilježena 10. obljetnica osnivanja Zaklade te 10. godišnjica smrti Zlatka Crnića, tragično stradaloga predsjednika Vrhovnog suda Republike Hrvatske, čije ime Zaklada nosi. O radu i rezultatima Zaklade razgovarali smo s njezinim predsjednikom, gospodinom MLADENOM ŽUVELOM.
informator: Gospodine Žuvela, recite nešto više o aktivnostima Zaklade i ostvarenim rezultatima?
Žuvela: Prije svega, naglasio bih da smo omogućili stipendiranje studenata i postdiploma-nata prava na sva četiri pravna fakulteta u zemlji. Tako smo do sada osigurali više od 300 jednogodišnjih stipendija, ostvarivši primjerenu suradnju s brojnim organizacijama i pojedincima koji su postali suosnivači, članovi, darovatelji ili na neki drugi način podupiru naše aktivnosti.. Pripremili smo i objavili treće izdanje naše promotivne brošure i uspostavili našu Internet stranicu: www.zakladazlatkocrnic.hr.
Zadovoljni smo što redovito i cjelovito informiramo stručnu javnost o našim aktivnostima, a osobito najznačajniji skup pravnika, koji se početkom studenoga svake godine održava u Opatiji u organizaciji Hrvatskog društva za građanskopravne znanosti i praksu, našeg utemeljitelja. Sva naša financijska izvješća redovito dostavljamo Državnom uredu za reviziju, Ministarstvu financija i drugima. Do sada bez primjedbe.
informator: Jeste li imali određenih teškoća?
Žuvela: Da. Bilo je i toga, a posebno nas je teško pogodio stečaj Hrvatske gospodarske banke koji se vuče od 1999. godine. Naime, tada su nam blokirana novčana sredstva u iznosu od 400.000 kuna i taj iznos ni do danas nismo uspjeli aktivirati. Također, teškoću predstavlja i činjenica da nema stvarne, djelatne općedruštvene podrške zakladama. To se vidi i na ovom primjeru stečaja banke, jer sredstva zaklada nisu zaštićena niti onoliko koliko je to učinjeno sa sredstvima građana, odnosno njihovom štednjom. Nadalje, određenu teškoću predstavlja i to što država, niti nakon deset godina od donošenja Zakona o zakladama, nije osnovala nacionalno vijeće zaklada, niti bilježimo neku sustavniju brigu o njima, za razliku od nekih drugih tranzicijskih zemalja (primjerice, Češka, Slovačka, Mađarska i dr.) u kojima se nizom mjera nastoji ubrzati obnova i razvoj zaklada i zakladništva.
informator: Koliko zaklada danas djeluje u našoj zemlji?
Žuvela: Jedva ih je oko devedeset. Kažem jedva, jer je prije sto godina u Hrvatskoj djelovalo puno zaklada - 221, od kojih je 110 bilo stipendijalnih.
Nezadovoljni smo i tretmanom zaklada i zakladništva u medijima od kojih svi zajedno očekujemo da propagiraju opće dobro i napore da se takvo djelovanje u javnosti stalno i sustavno podržava. Upravo to rade zaklade i njihovom radu mediji trebaju pokloniti odgovarajuću pozornost.
Osobito smo nezadovoljni netran-sparentnošću javnih natječaja za prijam u službu vježbenika i državnih službenika. Događa se, naime, da ponekad najbolji, a naši su stipendisti redovito najbolji, imaju velikih teškoća pri zapošljavanju. Zapravo, takvi bi stipendisti trebali imati prednost, njih bi trebalo tražiti unaprijed! I tu bi mediji trebali biti glasniji, aktivniji i sustavniji, a trebao bi se više čuti i glas strukovnih udruga. Primjerice, udruge sudaca, odvjetnika, javnih bilježnika pa i samih sudova, fakulteta i drugih.
informator: Tristo jednogodišnjih stipendija vaše Zaklade svakako je rezultat za svaku pohvalu. Održavate li sa svojim stipendi sitima stalnu vezu, suradnju?
Žuvela: Da, na određeni način, no žao nam je što do sada nismo uspjeli organizirati praćenje i nagrađivanje njihovih stručnih i znanstvenih radova, kao i pridonijeti njihovom boljem međusobnom povezivanju. To svi želimo, što najbolje potvrđuju riječi naših kolega, bivših stipendista, bilo da su izgovorene (ili napisane) 1994. godine ili 10 godina kasnije:
«... Novčana pomoć Zaklade bila mi je od velike koristi i na njoj vam od srca zahvaljujem. Na moralnoj nagradi i počasti koju mi je učinila dodijeljena stipendija riječi zahvalnosti trebaju ispisati moja buduća djela (bez preten-cioznosti). Ukratko, bila mi je čast ...«. (H. Vukić, odvjetnik i pravni publicist iz Rijeke, prva generacija stipendista 1994./1995.)
«Ovim bih vam putem želio zahvaliti na iznimno velikoj časti i velikom zadovoljstvu koje ste mi omogućili u posljednje tri godine. S velikim sam ponosom uvijek isticao činjenicu da sam stipendist Zaklade Zlatko Crnić, a to ću činiti i u daljnjem životu ... Poznanstva, druženja, literatura te ne mala novčana sredstva uistinu su mi uljepšala studentske dane, ... Velika mi je želja u svom radnom vijeku opravdati ukazano mi povjerenje.« (Hrvoje Spajić, zaposlenik Ministarstva vanjskih poslova, stipendist 2001 .-2004.)
To su krasni mladi ljudi, izuzetnih znanja i sposobnosti. Mnogi od njih već zauzimaju značajna mjesta kao suci, nastavnici, odvjetnici, državni odvjetnici, javni bilježnici, savjetnici, neki su već magistrirali i doktorirali, surađuju u vodećim stručnim časopisima, predaju na renomiranim savjetovanjima, obavljaju dužnost prodekana itd. Ponosni smo na njih. Mislim da njihovo vrijeme dolazi.
Jedan od prioriteta u radu Zaklade svakako je i nastojanje oko organiziranijeg prikupljanja sredstava i ostvarivanje boljeg upravljanja raspoloživim novčanim sredstvima. Nastojimo ih uvećati, primjerice, oročavanjem, ulaganjem u obveznice, a možebitno i u druge vrijednosne papire te na druge uobičajene načine. U potrazi smo za odgovarajućom marketinškom i financijskom organizacijom koja bi nas pratila. Bilo bi nam drago kada bi nam se javio netko iz tih organizacija. Možda netko od kolega pravnika.
informator: Uz teškoće, imali ste i podršku određenih institucija.
Žuvela: Svakako, zahvalni smo mnogima jer bez njih Zaklada ili ne bi mogla djelovati ili bi jako teško djelovala. Zahvaljujem, prije svega, našim osnivačima, suosnivačima, podupi-rateljima, darovateljima. Među njima posebno želim istaknuti Hrvatsku odvjetničku komoru, koja je zadnjih godina stalni domaćin našim skupštinama i svečanostima potpisivanja ugovora te sjednicama Zakladnog vijeća i našeg Nadzornog odbora. Također, zahvalni smo Ustavnom sudu kao i Županijskom sudu u Zagrebu te financijerima naših dodatnih stipendija. To su, između ostalih, osobito »Croatia osiguranje« d.d. te odvjetnička društva Žurić i partneri, Hanžeković - Radaković i partneri, Bogdanović - Dolički i partneri, Sučević i partneri. Zapravo, zahvalni smo svima onima koji nas na bilo koji način podržavaju, a i onima koji će nam se priključiti u budućim aktivnostima. Za sve ima mjesta. Ovo osobito i zbog toga što se na svaki naš natječaj javi gotovo dvostruko više kandidata koji ispunjavaju visoko zahtjevne kriterije (prosjek ocjena veći od 4,0 i dr.) od broja dodijeljenih stipendija.
informator: Gospodine Žuvela, želimo Vam da i u budućnosti uspješno djelujete, posebno u podršci studentima i postdiplomantima.