16.05.2012.

Svečanost dodjele priznanja Zaklade dr. sc. Jadranko Crnić za doprinos pravnoj struci i vladavini prava u Republici Hrvatskoj u 2011.

Preporodna dvorana Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti u Zagrebu, 7. svibnja 2012.

U ovom broju donosimo prikaz svečanosti dodjele priznanja Zaklade dr. sc. Jadranko Crnić za doprinos pravnoj struci i vladavini prava u Republici Hrvatskoj za 2011. Svečanost je održana u Preporodnoj dvorani Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti 7. svibnja 2012. Laureati za knjigu od osobite važnosti za pravnu struku »Teorija zločinačkog pothvata i međunarodno kazneno pravo – izazovi i kontroverze«, su ove godine urednici prof. dr. sc. Davor Derenčinović, prof. emer. dr. sc. Željko Horvatić i grupa autora, za dugogodišnji uspješan urednički rad u području prava Davorka Foretić, glavna urednica lista Informator, i za iznimna postignuća u pravnoj struci i osobit doprinos vladavini prava akademik Vladimir Ibler. Kako su svečanosti nazočili brojni uglednici iz Hrvatskog sabora, pravosudnih, upravnih i drugih područja i institucija, a osobito predstavnici svih područja pravne znanosti i struke, te HAZU, tako s ovog iznimnog događaja donosimo govore i zahvale.
1. Uvodno izlaganje mr. sc. Zorana Pičuljana
Mr. sc. Zoran Pičuljan, predsjednik Zakladne uprave, zamjenik ministra uprave Republike Hrvatske u svom pozdravnom govoru istaknuo je sljedeće:

slika 1

»Poštovane dame i gospodo, 

Dobrodošli na svečanost dodjele priznanja za doprinos pravnoj struci i vladavini prava Zaklade dr. sc. Jadranko Crnić za 2011.

Uistinu je lijepo u ovom prekrasnom povijesnom zdanju Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti vidjeti na okupu predstavnike svih područja pravne znanosti i struke. Čast nam je da su na našem pravničkom okupljanju prisutni i cijenjeni gosti te izvrsni studenti Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu i najbolji polaznici Diplomatske akademije tijekom njezina postojanja. Dokaz je to razumijevanja važnosti prava u hrvatskom društvu, visokog ugleda čovjeka čije ime Zaklada nosi te uvažavanja dobitnika ovogodišnjih priznanja Zaklade.

Sa zadovoljstvom pozdravljam visoke uzvanike, predstavnike Sabora Republike Hrvatske, pravosudnih, znanstvenih, upravnih i drugih institucija. S osobitom radošću pozdravljam prošlogodišnje dobitnike priznanja, a osobito prvog laureata Zaklade uvaženog gospodina Mladena Žuvelu te sve ovogodišnje dobitnike, a osobito laureata, svima nam dragog, akademika Vladimira Iblera.

slika 2

Prije su dvije godine osnivači Zaklade povjerili Zakladnoj upravi časnu dužnost i odgovornu ulogu prisjećanja na ljudsku i pravničku izvrsnost njezina idejnog tvorca gospodina Jadranka Crnića te njegovim imenom odavaju priznanje onima koji ispunjavaju najviše kriterije pravne struke, svojim radom i predanošću pravu. 

Stoga se svake godine s ljubavlju i zahvalnošću prisjećamo doktora Jadranka Crnića, iznimnog hrvatskog pravnika, i humanista, čiji je doprinos modernoj hrvatskoj državi, izgradnji njezinih demokratskih institucija i pravnoj struci nemjerljiv. Prisjećamo se čovjeka koji je svojoj struci i domovini uvijek davao cijeloga sebe, svoje goleme intelektualne potencijale, ne štedeći se i na ponos svima. Prisjećamo se dragog čovjeka, čija nam mudrost i plemenitost i danas, u ovom vremenu, nedostaju.

Istodobno, Zakladom koja s ponosom i odgovornošću nosi njegovo ime, želimo, na primjeren i odmjeren način zahvaliti našim vrsnim kolegama, uvaženim hrvatskim pravnicima za njihov doprinos istinskom poimanju i unapređenju prava u našem društvu. Želimo iskazati svoje poštovanje onima koji pravo ne doživljavaju kao puku profesiju, već ga žive, u punom i kreativnom smislu s odgovornošću hrvatskih intelektualaca koji ne šute te svojom vrsnošću i marom odgovaraju na izazove koje nosi svako vrijeme i stalni razvoj struke.

Zaklada Jadranka Crnića dostojanstveno slavi plemenitost i vrijednosti svoje struke. O njima najbolje svjedoče upravo ljudi kojima danas odajemo priznanje za njihova djela. 

Stoga vas pozivam da s radošću uživamo u trenucima koji slijede.

2. Pozdravni govori
Nakon izlaganja predsjednika Zakladne uprave, nazočnima na ovoj svečanoj dodjeli priznanja s pozdravima, obratio se gospodin Josip Leko, potpredsjednik Hrvatskog sabora koji je istaknuo važnost ovog trenutka i načela vladavine prava koje je u posljednjih 20 godina u defanzivi.

Zatim se uzvanicima obratio gospodin Branko Hrvatin, predsjednik Vrhovnog suda Republike Hrvatske, koji je govorio o značenju i djelovanju dr. Jadranka Crnića i sjećanjima na njega te o dodjeli ovih važnih i značajnih priznanja Zaklade dr. sc. Jadranko Crnić.

3.Dobitnici priznanja
Mr. sc. Hrvoje Momčinović, član Zakladne uprave, sudac Ustavnog suda Republike Hrvaske u m., izvijestio je o dobitnicima priznanja na sljedeći način:

»Zaklada doktor Jadranko Crnić, ove godine, po drugi puta od svog osnivanja, dodjeljuje priznanja istaknutim hrvatskim pravnicima za njihova vrijedna djela ili rad na unapređenju pravne struke.

Ove godine dodjeljuju se, na temelju odluka Zakladne uprave od 19. ožujka i 5. travnja, priznanja u tri kategorije
- za knjigu od značenja za unapređenje pravne struke u 2011.;
- za uspješan uređivački rad u području prava;
- za cjeloživotni doprinos i iznimna postignuća u pravnoj struci i promociji vladavine prava.

Prvo priznanje, povelju Zaklade za djelo od osobite važnosti za unapređenje pravne struke u 2011., rad studija akademskog kipara Ante Rašića, dodjeljuje se professoru emeritusu Željku Horvatiću, umirovljenom profesoru Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, doktoru Davoru Derenčinoviću, profesoru Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, doktoru Igoru Bojaniću, profesoru Pravnog fakulteta Sveučilišta »Josip Juraj Strossmayer« u Osijeku, doktoru Davoru Krapcu, profesoru Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu i sucu Ustavnog suda Republike Hrvatske i doktorici Maji Seršić, profesorici Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu za knjigu »Teorija zločinačkog pothvata i međunarodno kazneno pravo - izazovi i kontroverze«. Nakladnik knjige je Akademija pravnih znanosti, a urednici knjige su profesori Željko Horvatić i Davor Derenčinović.

Drugo priznanje, povelju Zaklade za dugogodišnji uspješan rad u području prava, rad studija akademskog kipara Ante Rašića, dodjeljuje se gospođi Davorki Foretić, glavnoj urednici lista Informator. Predlagatelj je Novi informator, a gospođa Foretić prva je dobitnica priznanja Zaklade u ovoj kategoriji.

Najviše priznanje - nagrada Zaklade, povelja i medalja s likom doktora Jadranka Crnića, rad akademskog kipara i medaljara Damira Mataušića, za cjeloživotni doprinos i iznimna postignuća u pravnoj struci i promociji vladavine prava dodjeljuje se akademiku Vladimiru Ibleru, umirovljenom profesoru međunarodnog javnog prava Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.
Akademik Ibler bio je sveučilišni nastavnik na Pravnom fakultetu od 1947. do 1983. Dekan je Fakulteta 1969./1970., a redoviti član Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti od 1991. Predavač je na brojnim dodiplomskim i poslijediplomskim studijima u zemlji i inozemstvu; član je mnogih diplomatskih izaslanstava i komisija; predavač je na Diplomatskoj akademiji hrvatskog Ministarstva vanjskih poslova od njezina osnutka. Napisao je brojna djela i članke u području međunarodnog prava, međunarodnih odnosa, vanjske politike i diplomatske povijesti iz kojih osobito vrijedi izdvojiti: Diplomatsku historiju 1814-1871; Slobodu mora; Međunarodne odnose; Rječnik međunarodnog javnog prava; Međunarodno pravo mora i Hrvatska. 

U svojim radovima akademik Ibler sustavno i minuciozno preispituje stvarnu vrijednost međunarodnog prava, te značaj njegove uloge u međunarodnoj zajednici, recentnoj hrvatskoj prošlosti i u vremenu koje slijedi. Pritom mu poštovanje međunarodnog prava i vladavina prava uvijek ostaju vodiljom u njegovu cjelokupnom znanstvenom opusu kao i angažmanu vezanom uz razrješenje otvorenih međunarodnih pitanja koja se još uvijek nalaze pred Republikom Hrvatskom. 

Nagrada se dodjeljuje na prijedlog Fakultetskog vijeća Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.

Molio bih vas da pljeskom pozdravimo laureate Zaklade i dobitnike njezinih priznanja.

Pozivam gospodina Lea Andreisa, člana Zakladne uprave da započne s dodjelom priznanja.«

Zatim je gospodin Leo Andreis, predsjednik Hrvatske odvjetničke komore, analizirao temeljni sadržaj i bit knjige » Teorija zločinačkog pothvata i međunarodno kazneno pravo – izazovi i kontroverze«, autori koje su: Željko Horvatić, Davor Derečninović, Igor Bojanić, dr. sc. Davor Krapac i dr. sc. Maja Seršić; urednici su profesor Horvatić i Derenčinović. 

Gospodin Leo Andreis
je zatim predao priznanje za knjigu od osobite važnosti za pravnu struku, uredniku prof. emer. dr. sc. Željku Horvatiću. Profesor dr. sc. Željko Horvatić je nakon toga biranim riječima zahvalio na ovom važnom priznanju Zaklade dr. sc. Jadranko Crnić za tu knjigu od osobite važnosti za pravnu struku.

4.Govor Đure Sesse, suca Vrhovnog suda Republike Hrvatske
Sudac Vrhovnog suda gospodin Đuro Sessa, član Zakladnog vijeća dr. sc. Jadranko Crnić, obratio se sljedećim riječima uzvanicima predajući priznanje Davorki Foretić, glavnoj urednici lista Informator.

»Poštovani laureati,

Poštovani uzvanici i visoki gosti,

Pripala me ni sa čime zaslužena čast uvodno nešto reći o priznanju koje danas dodjeljujemo gospođi Davorki Foretić, glavnoj urednici lista Informator.

Priznanje se dodjeljuje za uspješan, usudio bih se reći izuzetan posve unikatan u našim uvjetima uređivački rad u području prava.

Ovo što sam sada izrekao zvuči birokratski hladno i nesadržajno, ali samo za nekog tko nije imao u ruci list Informator - pravni časopis - i tko za njega nije čuo, a takvih u ovoj dvorani i u pravnoj struci u Republici Hrvatskoj nema.

I to zato što gospođa Foretić već četrdeset kratkih godina unosi sebe u izdanja Informatora i kasnije Novog informatora, prepoznavajući iz tjedna u tjedan što je u našoj pravnoj teoriji i praksi važno, što su to teme koje brinu, tište ili golicaju pravne praktičare i teoretičare i što konačno list Infromator izdvaja od svih drugih časopisa sličnih ambicija u našem pravnom prostoru. 

Svojom čvrstom rukom, obučenom u svilenu rukavicu, vodi svoje suradnike, a autore disciplinira na način da se njezin poziv ili šarmantni prijekor, zbog propuštanja roka za predaju teksta, teško može ignorirati.

I zato možemo u Novom informatoru čitati britke ustavnopravne analize, podsjetiti se i doznati nešto novo o pravnim insitutima poznatim još od rimskog prava i kako oni žive u suvremenosti, možemo u prilogu »male stranice«, prilogu velikom po dosezima i temama koje obrađuju, širiti vidike i tražiti odgovore na pitanja koja svakodnevno postavljamo, te konačno u Informatoru i samo u Informatoru prostor dobivaju teme lokalne i područne samouprave, državne uprave i javnog prava uopće.

Gospođa Davorka Foretić dobiva danas nagradu koja nosi ime po dr. sc. Jadranku Crniću. U tome ima velike simbolike jer je upravo dr. Crnić osoba koja je nesebično poklonila svoj ugled i utjecaj za opstanak Novog informatora i stoga nema boljih i prikladnijih ruku da prime ovu nagradu. Upravo je gospođa Foretić, živeći Novi informator, uspjela kroz sâm list i kroz uređivanje brojnih izdanja osigurati da maksima dr. Crnića o poštovanju prava i zakona kao jedinom jamcu demokracije dobije svoje puno značenje.

Sve rečeno, a i još puno toga vodilo nas je u ideji da priznanje, koje nosi ime dr. Jadranka Crnića, dodijelimo ove godine gospođi Davorki Foretić.

Molim vas da joj se za sve što je do danas učinila u obrani dostojanstva pravničke profesije i njezinog integriteta zahvalimo pljeskom.«

5.Zahvala glavne urednice
Zahvaljujući gospodinu Đuri Sessi, sucu Vrhovnog suda Republike Hrvatske i članu Zakladne uprave, Davorka Foretić, glavna urednica lista Informator obratila se uzvanicima sljedećim riječima:

»Cijenjene dame i gospodo, poštovane kolegice i kolege, dragi prijatelji!

Zahvaljujem vam na dodjeli ovog velikog priznanja u području prava koje nosi ime našeg poštovanog kolege dr. sc. Jadranka Crnića. Dirnuta sam priznanjem Zaklade naših kolega iz struke, koja je osnovana in honorem  prvog predsjednika Ustavnog suda Republike Hrvatske, velikog poznavatelja mnogih grana pravne znanosti, a osobito ustavnog prava, našeg »fons et tuba iurisprudentiae«, koji je svojim djelom nadahnuto resio stranice našeg lista Informator i mnoge knjige naklade Novog informatora. Stoga, želim osobito zahvaliti predsjedniku Zakladne uprave, gospodinu mr. sc. Zoranu Pičuljanu, zamjeniku ministra Uprave i članovima Zakladne uprave; gospodinu Leu Andreisu, predsjedniku Hrvatske odvjetničke komore, gospodinu Đuri Sessi, sucu Vrhovnog suda RH, akademiku Jakši Barbiću, potpredsjedniku Akademije znanosti i umjetnosti i mr. sc. Hrvoju Momčinoviću, sucu Ustavnog suda RH u mirovini, što sam ušla u krug laureata ove velike Zaklade.

Naime, kao što se kaže »Roma non fuit una die condita«, »Rim nije osnovan u jedan dan«, tako ni list Informator nije nastao u jedan dan. Probijao se kroz teška vremena i mnoge politike, a u svemu je nastojao zadržati neovisno stajalište, objektivno pravno i ekonomsko mišljenje, uz uvažavanje svih kritičkih stavova. List je bio i ostao nositelj hrvatske pravne i ekonomske misli koja je inicirala mnoge zakonske promjene, a nadamo se i ukazala na mnoga rješenja.

Upravo je 2011. list Informator proslavio izlazak 6 000. broja, a stvaranje i uređivanje ovakvog lista nikada nije bio lak, nego izuzetno težak i složen zadatak.U tome nam je, uz druge autore, osobito snažnu potporu sjajnim člancima davao naš uvaženi kolega dr. sc. Jadranko Crnić ostvarujući načelo vladavine prava. Naš kolega Mladen Žuvela, sudac Ustavnog suda Republike Hrvatske u mirovini, nastavio je njegovim putem kao uvaženi predsjednik Nakladničkog savjeta Novog informatora, te mu ovim putem zahvaljujem na inicijativi za pokretanje ovog postupka. Također, dugujemo zahvalnost velikim umovima dr. Jadranku Crniću, akademiku Jakši Barbiću, kao i predsjedniku Uprave Školske knjige dr. sc. Anti Žužulu, što su 2001. omogućili daljnje nakladničko djelovanje i izlaženje našeg lista. U tome ste nam nadalje pomogli, uz naše čitatelje, svi vi vrli naši autori, suci, profesori, ekonomisti, pravnici, koji ste svojim radom omogućili da na stranicama lista poteku rijeke bavih članaka i knjiga za koje možemo reći da su prepoznatljiv znak našeg lista Informator i nakladničke kuće Novi informator. 

Naime, željela bih istaknuti da se naš list Informator oduvijek vodio načelom vladavine prava,  što je dobro sažeto u jednom  stajalištu Europskog suda iz 2003., u predmetu »Elci protiv Turske«, gdje je Sud istaknuo značenje same pravničke struke: Sloboda pravnika da prakticiraju svoju profesiju bez neprikladnih smetnji esencijalna je komponenta demokratskog društva i nužna pretpostavka za učinkovitu primjenu odredaba Konvencije, osobito jamstava poštenog suđenja i prava na osobnu sigurnost. Ta smo načela nastojali provoditi u našim izdanjima.

Zahvaljujem direktorici gospođi Marini Šurbek na uspješnom vođenju i podršci pri iniciranju ovog postupka, kao i cijelom malom, vrlom i odanom timu uredništva lista Informator, mojim kolegicama i kolegama s kojima zajedno uređujem list i knjige kao i logistici Novog Informatora.

Isto tako zahvaljujem mojoj obitelji što su uvijek podržavali moj rad, kao i obiteljima Crnić i Končić. Hvala i svima vama, dragim prijateljima, s očekivanjem da nastavimo rad i misao dr. sc. Jadranka Crnića, u ostvarenju načela vladavine prava.

Stoga neka vaši članci u našem listu Informator i knjigama učine ovu našu zemlju boljom, pravednijom i sretnijom.

Hvala vam!«

Zatim je akademik Jakša Barbić govorio nadahnuto o radu akademika Vladimira Iblera, koji je dobitnik nagrade za cjelovit životni doprinos i iznimna postignuća u pravnoj struci i promociji vladavine za njegov gotovo 100. rođendan. Profesor Ibler je zatim evocirao svoj život i stjecanje pravnog obrazovanja, usprkos ratovima koji su prohujali ovim prostorima, i živa sjećanja rada na Pravnom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu.

Nakon toga je slijedio glazbeni program koji je uveličao svojim zvonkim glasom Đani Stipaničev uz glasovirsku pratnju. 

Svečanosti je nazočio velik broj sudionika iz krugova  Hrvatskog sabora, pravosuđa, drugih državnih tijela lokalne i područne samouprave i Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu

Uredništvo