Stručni članci
×
03.10.2012.
Dostava obavijesti za upis u evidenciju reprezentativnih sindikata
primjena novih propisa
Jedna od novina u svezi sa sindikalnim djelovanjem je i obveza sindikata da dostavi obavijest radi upisa u evidenciju reprezentativnih sindikata, koju vodi Ministarstvo rada i mirovinskoga sustava Republike Hrvatske. Obveznike, postupak, sadržaj i rokove dostave navedene obavijesti, regulira nedavno donesen Pravilnik o načinu dostave obavijesti za upis u evidenciju reprezentativnih sindikata (Nar. nov., br. 93/12), kojeg autorica prikazuje u ovom članku.
1.Uvod
U Narodnim novinama, broj 93 od 10. kolovoza 2012., objavljen je Pravilnik o načinu dostave obavijesti za upis u evidenciju reprezentativnih sindikata (u nastavku teksta: Pravilnik), kojeg je na temelju članka 9. stavak 8. Zakona o kriterijima za sudjelovanje u tripartitnim tijelima i reprezentativnosti za kolektivno pregovaranje (Nar. nov., br. 82/12 i 88/12 - ispr. - u nastavku teksta: Zakon) donio ministar rada i mirovinskoga sustava.
Pravilnikom se propisuju obveznici, postupak, sadržaj i rokovi dostave obavijesti sindikata o činjenicama iz članka 7. stavak 1. i 2., članka 8. stavak 6. i članka 10. stavak 4. Zakona.
U nastavku podrobno opisujemo način dostave obavijesti radi upisa u evidenciju reprezentativnih sindikata koja se vodi pri ministarstvu nadležnom za rad, odnosno Ministarstvu rada i mirovinskoga sustava.
2.Obveznici, postupak, sadržaj i rokovi dostave obavijesti
Člankom 17. stavak 5. Zakona propisana je obveza ministarstva nadležnog za rad da vodi posebnu evidenciju reprezentativnih udruga sindikata i poslodavaca više razine te reprezentativnih sindikata za kolektivno pregovaranje (u nastavku teksta: evidencija).
Upis u evidenciju obavlja se na temelju:
a) pravomoćnog rješenja Povjerenstva za utvrđivanje reprezentativnosti (u nastavku teksta: Povjerenstvo) kojim je utvrđen popis reprezentativnih udruga za sudjelovanje u tripartitnim tijelima na nacionalnoj razini (čl. 17. st. 1. Zakona);
b) pisane obavijesti sindikata da na području, odnosno razini za koju se kolektivno pregovara o sklapanju kolektivnog ugovora djeluje samo jedan sindikat (čl. 7. st. 1. Zakona);
c) pisane obavijesti sindikata o zaključenom sporazumu o broju i sastavu pregovaračkog odbora sindikata, ako na području, odnosno razini za koju se kolektivno pregovara o sklapanju kolektivnog ugovora djeluje više sindikata, a svi su se sporazumjeli o broju i sastavu pregovaračkog odbora sindikata (čl. 7. st. 2. Zakona);
d) pisane obavijesti sindikata o zaključenom sporazumu o broju i sastavu pregovaračkog odbora sindikata za kolektivno pregovaranje, nakon što je u postupku pred Povjerenstvom utvrđena reprezentativnost više sindikata koji djeluju na području, odnosno razini za koje se sklapa kolektivni ugovor (čl. 8. st. 6. Zakona); te
e) pravomoćnog rješenja Povjerenstva o broju i sastavu pregovaračkog odbora sindikata, u slučaju ako reprezentativni sindikati nisu postigli sporazum o broju i sastavu pregovaračkog odbora nakon što je u postupku pred Povjerenstvom utvrđena njihova reprezentativnost (čl. 9. Zakona).
Zakon nije predvidio da se Pravilnikom podrobnije propiše način vođenja evidencije, stoga je sadržaj Pravilnika ograničen samo na reguliranje načina dostave obavijesti sindikata u slučajevima navedenima pod točkom b), c) i d), radi upisa u evidenciju reprezentativnih sindikata za kolektivno pregovaranje. Pravilnikom su, dakle, propisani obveznici, postupak, sadržaj i rokovi dostave obavijesti.
2.1.Obveznici i rok dostave obavijesti
Ako na području, odnosno razini za koju se pregovara o sklapanju kolektivnog ugovora, djeluje samo jedan sindikat, on se smatra reprezentativnim temeljem članka 7. stavak 1. Zakona i njegovu reprezentativnost nije potrebno utvrđivati. Da bi se upisao u evidenciju reprezentativnih sindikata, taj će sindikat biti obvezatan ministarstvu nadležnom za rad (odnosno Ministarstvu rada i mirovinskoga sustava), dostaviti obavijest o navedenoj činjenici. Obavijest se mora dostaviti u roku osam dana od kada je sindikat, odnosno poslodavac uputio zahtjev za pokretanje postupka kolektivnog pregovaranja. Dakle, ako je poslodavac sindikatu uputio zahtjev za početak kolektivnog pregovaranja, sindikat će biti dužan u roku osam dana od dana kad je upućen zahtjev sindikatu za početak kolektivnog pregovaranja, obavijestiti ministarstvo nadležno za rad o navedenoj činjenici.
Ako na području, odnosno razini za koje se pregovara o sklapanju kolektivnog ugovora, djeluje više sindikata, koji su se sporazumjeli o broju i sastavu pregovaračkog odbora, bez provođenja postupka za utvrđivanje reprezentativnosti pred Povjerenstvom - članak 7. stavak 2. Zakona, svi sindikati, potpisnici toga sporazuma smatraju se reprezentativnim i njihovu reprezentativnost nije potrebno utvrđivati. Valja naglasiti da sporazum moraju potpisati svi sindikati koji djeluju na području, odnosno razini za koju se pregovara o sklapanju kolektivnog ugovora.
Da bi se navedeni sindikati upisali u evidenciju reprezentativnih sindikata, sindikat koji je prvi naveden u sporazumu kojim se utvrđuje broj i sastav pregovaračkog odbora sindikata za kolektivno pregovaranje, dužan je ministarstvu nadležnom za rad dostaviti obavijest o zaključenom sporazumu kojim su se svi sindikati na području, odnosno razini za koju se kolektivno pregovara, sporazumjeli o broju i sastavu pregovaračkog odbora sindikata. Obavijest se mora dostaviti u roku osam dana od dana zaključenja sporazuma kojim je utvrđen broj i sastav pregovaračkog odbora sindikata.
Jednako tako, ako je Povjerenstvo za utvrđivanje reprezentativnosti utvrdilo reprezentativnost za više sindikata koji djeluju na području, odnosno razini za koju se sklapa kolektivni ugovor, a svi su se sindikati sporazumjeli o broju i sastavu pregovaračkog odbora (čl. 8. st.. 6. Zakona), obavijest o zaključenom sporazumu ministarstvu nadležnom za rad dužan je dostaviti sindikat koji je prvi naveden u sporazumu kojim se utvrđuje broj i sastav pregovaračkog odbora sindikata, također, u roku osam dana od dana zaključenja sporazuma kojim je utvrđen broj i sastav pregovaračkog odbora sindikata.
Ako je došlo do izmjene ili dopune sporazuma, obavijest o tome mora se dostaviti u roku osam dana od dana nastanka izmjene, odnosno dopune.
Sindikat, čija je reprezentativnost utvrđena prema odredbama Zakona, bilo da se temeljem činjenica iz članka 7. stavak 1. i 2. Zakona njegova reprezentativnost presumira ili je njegova reprezentativnost utvrđena u postupku utvrđivanja reprezentativnosti pred Povjerenstvom, zadržava utvrđenu reprezentativnost tri godine od dana njezinog utvrđivanja. Međutim, ako taj sindikat odbije sudjelovati u kolektivnom pregovaranju, ne može u spomenutom razdoblju pokrenuti niti sudjelovati u postupku utvrđivanja reprezentativnosti sindikata za isto područje, odnosno razinu za koju je odbio kolektivno pregovarati. U slučaju da je sindikat odbio sudjelovati u kolektivnom pregovaranju mora o tome izvijestiti ministarstvo nadležno za rad u roku osam dana od dana kad je sindikat obavijestio poslodavca o odbijanju kolektivnog pregovaranja, radi upisa navedene činjenice u evidenciju reprezentativnih sindikata.
Valja naglasiti da upis u evidenciju reprezentativnih sindikata na temelju obavijesti nema konstitutivni učinak, već reprezentativnost sindikata, u slučaju iz članka 7. stavak 1. i 2., proizlazi iz Zakona.
2.2.Oblik i sadržaj obavijesti
Obavijest sindikata, te pripadajući prilozi dostavljaju se u pisanom i elektroničkom obliku. Obavijest se podnosi na odgovarajućem obrascu, koji je sastavni dio Pravilnika.
Ako na području, odnosno razini za koju se pregovara o sklapanju kolektivnog ugovora djeluje samo jedan sindikat, pisana obavijest o navedenoj činjenici podnosi se na obrascu broj 11, a mora sadržavati:
- naziv, sjedište i osobni identifikacijski broj (u nastavku teksta: OIB) sindikata podnositelja obavijesti;
- registarski broj pod kojim je u Knjigu sindikata upisan sindikat;
- naziv, sjedište i OIB poslodavca, odnosno udruge poslodavaca s kojom sindikat kolektivno pregovara;
- datum podnošenja zahtjeva za pokretanje postupka kolektivnog pregovaranja;
- područje i razinu za koje se kolektivno pregovara.
Sindikat će uz obavijest biti dužan priložiti sporazum stranaka kolektivnih pregovora kojim su se sporazumjele o području, odnosno razini za koju se pregovara o sklapanju kolektivnog ugovora, sukladno članku 12. stavak 4. Zakona.
Ako na području, odnosno razini za koju se pregovara o sklapanju kolektivnog ugovora djeluje više sindikata koji su se sporazumjeli o broju i sastavu pregovaračkog odbora (u slučaju iz čl. 7. st. 2. i čl. 8. st. 6. Zakona), sindikat - obveznik dostave obavijesti bit će dužan u obavijesti, koju podnosi na obrascu broj 2, osim već spomenutih podataka, navesti i sljedeće podatke:
- naziv, sjedište i OIB svih sindikata koji djeluju na razini i području za koje se kolektivno pregovara, te njihove registarske brojeve pod kojima su upisani u Knjigu sindikata;
- naziv, sjedište i OIB poslodavaca, udruge poslodavaca, odnosno udruge poslodavaca više razine s kojima sindikati kolektivno pregovaraju;
- datum zaključenja sporazuma o broju i sastavu pregovaračkog odbora.
Uz obavijest, podnositelj obavijesti dužan je dostaviti i priloge, odnosno:
- sporazum stranaka kolektivnih pregovora kojim su se sporazumjele o području, odnosno razini za koju se pregovara o sklapanju kolektivnog ugovora;
- sporazum o broju i sastavu pregovaračkog odbora sindikata za sklapanje kolektivnog ugovora; te
- u slučaju da su stranke sporazuma mijenjale ili dopunjavale sporazum o području, odnosno razini za koju se pregovara o sklapanju kolektivnog ugovora ili sporazum o broju i sastavu pregovaračkog odbora sindikata, obveznik dostave obavijesti bit će dužan o svakoj izmjeni ili dopuni sporazuma obavijestiti ministarstvo nadležno za rad.
Ako je Povjerenstvo za utvrđivanje reprezentativnosti utvrdilo reprezentativnost za više sindikata koji djeluju na području, odnosno razini za koju se sklapa kolektivni ugovor, a svi sindikati se nisu sporazumjeli o broju i sastavu pregovaračkog odbora, već je o broju i sastavu pregovaračkog odbora odlučilo Povjerenstvo (čl. 9. st. 1. Zakona), sindikat - obveznik podnošenja obavijesti, bit će dužan, uz obavijest i potrebne priloge, priložiti preslik rješenja Povjerenstva za utvrđivanje reprezentativnosti o sastavu pregovaračkog odbora sindikata za kolektivno pregovaranje.
Pisana izjava sindikata, čija je reprezentativnost utvrđena prema odredbama Zakona, a koji je odbio sudjelovati u kolektivnom pregovaranju, sukladno članku 3. stavak 3. Pravilnika, podnosi se na obrascu broj 3, a mora sadržavati:
- naziv, sjedište i OIB sindikata podnositelja izjave;
- registarski broj pod kojim je u Knjigu sindikata upisan sindikat;
- evidencijski broj pod kojim je sindikat upisan u evidenciju reprezentativnih sindikata pri ministarstvu nadležnom za rad.
Uz izjavu o odbijanju sudjelovanja u kolektivnom pregovaranju, sindikat će biti dužan priložiti preslik obavijesti upućenu poslodavcu o odbijanju kolektivnog pregovaranja.
Prilozi se podnose u izvorniku ili ovjerenom prijepisu u dva primjerka.
2.3.Postupanje nadležnog tijela po obavijesti
Ako ministarstvo nadležno za rad provjerom utvrdi da u obavijesti nedostaje neki podatak ili da neki od podataka ne odgovara podatku navedenom u sporazumu, pozvat će sindikat koji je dostavio obavijest na dopunu, ispravak, odnosno dostavu nove obavijesti, uz upozorenje da u slučaju neudovoljavanju tom pozivu ne će biti izvršen upis u evidenciju reprezentativnih sindikata2.
Sindikat je dužan u roku osam dana od dana primitka poziva udovoljiti zahtjevu za dopunu ili ispravak podataka, odnosno dostaviti novu obavijest.
O izvršenom upisu, odnosno odbijanju upisa u evidenciju reprezentativnih sindikata, ministarstvo nadležno za rad izvijestit će sindikat u roku 15 dana od dana zaprimanja potpune obavijesti, odnosno od proteka roka za dostavu potpune obavijesti.
3.Upis u evidenciju reprezentativnih sindikata ako su kolektivni pregovori započeli prije stupanja na snagu Zakona
Zakonom, koji je stupio na snagu 28. srpnja 2012., prestale su važitiodredbe članka 253. i 254. Zakona o radu (Nar. nov., br. 149/09, 61/11 i 82/12) o utvrđivanju broja i sastava pregovaračkog odbora sindikata za kolektivno pregovaranje, te je popisana obveza dostave obavijesti, iz članka 9. stavak 7. Zakona, radi upisa u evidenciju reprezentativnih sindikata.
Stupanjem na snagu Zakona te prestankom važenja članka 254. Zakona o radu, iako su kolektivni pregovori u tijeku s pregovaračkim odborom sindikata koji je formiran sukladno odredbi članka 254. Zakona o radu, sindikati su bili dužni formirati novi pregovarački odbor na jedan od Zakonom previđenih načina (čl. 7. st. 1. i 2., čl. 8. st. 6. i čl. 9. st. 1. Zakona) i o tome izvijestiti Ministarstvo rada i mirovinskoga sustava, radi upisa u evidenciju reprezentativnih sindikata, zato što danom stupanja na snagu Zakona, sukladno načelu zakonitosti, njega treba primjenjivati na sve pregovore o sklapanju kolektivnog ugovora, bez obzira na to kad je postupak kolektivnog pregovaranja započeo, ako do dana stupanja na snagu tog Zakona pregovori nisu dovršeni3.
Propust sindikata da Ministarstvu rada i mirovinskoga sustava dostave obavijest o nekoj od činjenica iz članka 7. stavak 1. i 2., članka 8. stavak 6. i članka 10. stavak 4. Zakona, predstavlja prekršaj, kažnjiv prema članku 25. Zakona.
1 Pripadajući obrasci obavijesti sastavni su dio Pravilnika.
2 S obzirom na to da sama činjenica upisa u evidenciju reprezentativnih sindikata nema konstitutivni učinak, tako niti odbijanje upisa u evidenciju reprezentativnih sindikata ne će utjecati na reprezentativnost sindikata, s obzirom na to da ona proizlazi iz Zakona u slučaju iz čl. 7. st. 1. i 2., odnosno iz rješenja Povjerenstva kojim je utvrđena reprezentativnost sindikata.
3 Mišljenje Ministarstva rada i mirovinskoga sustava (KLASA: 110-01/12-01/313, URBROJ: 524-03-01/1-12-3), od 3. rujna 2012.
1 Pripadajući obrasci obavijesti sastavni su dio Pravilnika.
2 S obzirom na to da sama činjenica upisa u evidenciju reprezentativnih sindikata nema konstitutivni učinak, tako niti odbijanje upisa u evidenciju reprezentativnih sindikata ne će utjecati na reprezentativnost sindikata, s obzirom na to da ona proizlazi iz Zakona u slučaju iz čl. 7. st. 1. i 2., odnosno iz rješenja Povjerenstva kojim je utvrđena reprezentativnost sindikata.
3 Mišljenje Ministarstva rada i mirovinskoga sustava (KLASA: 110-01/12-01/313, URBROJ: 524-03-01/1-12-3), od 3. rujna 2012.