06.06.2025.

Vremeplov: Suđenje i presuda Ratku Mladiću za ratne zločine u BiH – 8. lipnja 2021

Dana 22. studenoga 2017. Ratko Mladić, zapovjednik jugoslavenskih snaga tijekom rata u Hrvatskoj te glavni zapovjednik bosansko-srpskih snaga tijekom rata u Bosni i Hercegovini, osuđen je pred Međunarodnim sudom za ratne zločine počinjene na području bivše Jugoslavije na doživotni zatvor zbog ratnih zločina genocida, kršenja ratnih zakona ili običaja ratovanja te zločina protiv čovječnosti počinjenih nad hrvatskim i bošnjačkim stanovništvom Bosne i Hercegovine.

Ratko Mladić, rođen u Bosni i Hercegovini, vojnu karijeru izgradio je u redovima Jugoslavenske narodne armije (JNA), u kojoj je došao do ranga general-pukovnika. Nakon što je kao časnik JNA organizirao srpske pobunjenike u Hrvatskoj i organizirao napad na Šibenik, Zadar, Kijevo, Vrliku te sudjelovao u ratnom zločinu nad hrvatskim stanovništvom u Škabrnji, po vlastitom zahtjevu vratio se u Bosnu i Hercegovinu, gdje je postao glavni zapovjednik Vojske Republike Srpske. Dana 24. srpnja 1995., neposredno nakon genocida počinjenog nad bošnjačkim stanovništvom u Srebrenici, Ratko Mladić (zajedno s njim bio je optužen i Radovan Karadžić) podignuta je prva optužnica, a druga u studenom iste godine. Punih šesnaest godina nakon podizanja optužnica, Mladić je bio nedostupan Međunarodnom sudu. Uhićen je 26. svibnja 2011. u Srbiji, pod imenom Milorad Komadić. Svih tih godina Mladić je bio pod zaštitom bosanskosrpskih i/ili srbijanskih snaga. Nakon šestogodišnjeg suđenja, na kojem su svjedočila 592 svjedoka i predočeno oko 10.000 dokaza, dana 22. studenoga 2017. izrečena je presuda po 11 točaka optužnice: dvije za genocid, pet za zločine protiv čovječnosti, konkretno, progon, ubojstvo, istrebljenje, deportaciju ili neljudski čin prisilnog premještanja, zatim četiri točke za kršenje ratnih zakona i običaja rata, konkretno nasilja s primarnim ciljem da zastraši civilno stanovništvo, nezakonitih napada na civile i uzimanje talaca. Mjesto zločina bili su Sarajevo, Srebrenica i 15 općina u ostalom dijelu Bosne i Hercgovine. Optužnicom se Mladiću stavljao na teret zajednički zločinački pothvat s ciljem trajnog premještanja muslimanskog i hrvatskog stanovništva s teritorija za koje se tvrdilo da su srpski, a sve činjenjem navedenih zločina.

Tijekom dokaznog postupka Međunarodni sud1 dolazio je do poraznih utvrđenja među kojima su, primjerice, bila o skupini muškaraca, bosanskih Muslimana koji su bili prisiljeni skakati jedan po jedan u vodu pod prijetnjom mitraljeza (među kojima su bili i maloljetnici te starije osobe, a od žrtava jedna je osoba preživjela) ili na putu za logor Manjaču, kada su se 24 osobe ugušile zbog nedostatka zraka pod ceradama u vožnji, pri čemu su zatvorenicima prije prijevoza oduzete boce s vodom i bili su prisiljeni konzumirati sol prije devetosatnog putovanja, zatim silovanja žena i djevojčica koje su „dodjeljivane“ pojedinim vojnicima, pri čemu je jedna svjedokinja svjedočila da ju je u tom svojstvu jedan vojnik odveo na proslavu, gdje im je prišao optuženik (Mladić) i pitao vojnika je li svjedokinja njegova „Hercegovka“, nakon čega ju je osobno upitao je li joj bolje nego u „Alijinoj državi“ (Alija Izetbegović, vođa bosanskih Muslimana tijekom rata, op. a.) i dr.

Sud je utvrdio da je Mladić osobno zapovijedao granatiranje Sarajeva, a Vojska Republike Srpske iz snajpera pucala je po građanima Sarajeva i s ciljem da unište grad teroriziraju stanovništvo Sarajeva. U odnosu na Srebrenicu, srpske snage ubile su neselektivno tisuće Bošnjaka u cilju progona s elementima istrebljenja te su sve radnje označene kao genocidne. Po osnovi 11 točaka, osuđen je za njih 10, i to kao sudionik različitih zločinačkih pothvata u genocidu, progonu, zločinu protiv čovječnosti, istrebljenju i dr. Sud je izrekao kaznu doživotnog zatvora te je odbio olakotne okolnosti obrane, smatrajući da imaju malu ili nikakvu težinu u odnosu na gnjusnost počinjenih zločina. Na presudu su se žalili i tužiteljstvo i Mladićeva obrana. Nakon žalbenog postupka, 8. lipnja 2021. godine Međunarodni rezidualni mehanizam za kaznene sudove Ujedinjenih naroda presudu je potvrdio. Osuđeni ratni zločinac izdržava kaznu u Haagu, u Nizozemskoj.

1 Izvor: https://www.icty.org/x/cases/mladic/tjug/en/171122-summary-en.pdf