08.12.2023.

Vremeplov: Rezolucija 57 (I) UN-a o osnivanju UNICEF-a - 11. prosinca 1946.

Dana 11. prosinca 1946.1 Opća skupština Ujedinjenih naroda na svojoj 56. sjednici donijela je Rezoluciju 57(I) o osnivanju Međunarodnog hitnog fonda za djecu Ujedinjenih naroda (engl. UN International Children’s Emergency Fund) – UNICEF, koji je prije toga formirala Administracija Ujedinjenih naroda za pomoć i oporavak kako bi bez diskriminacije pomogla djeci pogođenoj Drugim svjetskim ratom.

Prema Rezoluciji2, Fond će se koristiti:

„ - za dobrobit djece i adolescenata zemalja koje su bile žrtve agresije kako bi im se pomoglo u njihovu oporavku;

- za dobrobit djece i adolescenata zemalja koje sada primaju pomoć Administracije Ujedinjenih naroda za pomoć i oporavak;

- općenito u svrhe dječjeg zdravlja, pri čemu će se prioritet dati djeci zemalja žrtava agresije.“

Imovinu Fonda čine sredstva „koja će priskrbiti Administracija Ujedinjenih naroda za pomoć i oporavak ili dobrovoljni prilozi od vlada, dobrotvornih agencija, pojedinaca i iz drugih izvora. Fond će biti ovlašten primati sredstva, doprinose i ostalu pomoć iz bilo kojeg tekućeg izvora,…”.

Fondom upravlja Izvršni direktor sukladno politici, programu i raspodjeli sredstava koje kreira Izvršni odbor u skladu s načelima koje je postavilo Gospodarsko i socijalno vijeće i njegova Socijalna komisija. Glavni tajnik Ujedinjenih naroda imenovat će izvršnog direktora nakon savjetovanja s Izvršnim odborom. Jedna od dvadeset pet članica Izvršnog odbora bila je i tadašnja Jugoslavija. Prema Rezoluciji, Gospodarsko i socijalno vijeće UN-a je na preporuku Izvršnog odbora moglo imenovati i druge vlade kao članice odbora, a članstvo je mogla promijeniti samo Opća skupština na preporuku Gospodarskog i socijalnog vijeća u bilo koje vrijeme, nakon tri prve godine postojanja Fonda.

Godinu dana nakon postojanja Fonda, Rezolucijom 44 (IV) Gospodarskog i socijalnog vijeća, za članicu Izvršnog odbora imenovana je Švicarska te su donesena Preporučena načela za djelovanje Fonda.

Godine 1950. UNICEF je proširio svoje djelovanje na pitanje potreba djece i žena zemalja u razvoju u bilo kojem dijelu svijeta, a 1953. postao je sastavni dio sustava Ujedinjenih naroda, kada je puno ime skraćeno u ime Fond Ujedinjenih naroda za djecu, s tim da je akronim UNICEF ostao nepromijenjen.

UNICEF se u cijelosti oslanja na dobrovoljne priloge vlada i privatnih donatora. Prva privatna donacija UNICEF-u bila je 1947. Od tada do 2020. prihod UNICEF-a narastao je na 7,2 milijarde USD, od čega na donacije iz javnog sektora otpada 5,45 milijardi. U međuvremenu članstvo Izvršnog odbora koje upravlja UNICEF-om naraslo je na 36 članova, a UNICEF-ovi programi usmjereni su na promociju zdravlja i dobrobiti djece u različitim područjima među kojima su pitanja obrazovanja, djece izbjeglica i migranata, ishrane, promjena u ponašanju, socijalne politike, razvitaka adolescenata, zaštite djece i dr.

Rad UNICEF-a odvija se preko ureda država članica koje provode programe izrađene u skladu s potrebama vlade domaćina, a prisutan je u 191 zemlji širom svijeta. Godine 2006. UNICEF je sklopio sporazum s nogometnim klubom FC Barcelona, prema kojem je klub trebao donirati 1,5 milijuna eura godišnje u sljedećih pet godina. Dio dogovora činila je i obveza FC Barcelona da na svojim dresovima nosi oznaku UNICEF. Među UNICEF-ovim programskim ciljevima nalazi se i promocija sigurnog pobačaja i edukacije glede obiteljskog planiranja i uporabe kontracepcije te je jedan od sponzora Posebnog programa za ljudsku reprodukciju. UNICEF također potiče usvajanje zakona kojima će se LGBT parovima i njihovoj djeci priznati status, a sve u cilju najboljeg interesa djece.

1 Izvor: https://en.wikipedia.org/wiki/UNICEF#cite_ref-FAQ_1-0
2 Izvor: https://www.unicef.org/media/85596/file/UN-resolutions-UNICEF-1940s.pdf