Zakoni
Detalji dokumenta
Stupa na snagu
Donesen
Prestaje važiti
Objavljen
Poglavlja nisu pronađena.
SABOR REPUBLIKE HRVATSKE
1596
Na temelju članka 89. Ustava Republike Hrvatske. a u svezi s člancima 6. i 7. Ustavnog zakona za provedbu Ustava Republike Hrvatske, donosim
UKAZ
o proglašenju Zakona o utvrđivanju ratne štete
Proglašavam Zakon o utvrdivanju ratne štete, kojeg je Sabor Republike Hrvatske donio na sjednicama Vijeća udruženog rada 8. studenoga 1991, Vijeća općina 8. studenoga 1991. i Društveno-političkog vijeća 8. studenoga 1991. godine.
Klasa: 011-01/91-01/156
Urbroj: 71-91-1
Zagreb, 14. studenoga 1991.
Predsjednik Republike Hrvatske
dr. Franjo Tuđman, v. r.
ZAKON
o utvrđivanju ratne štete
Članak 1.
U svrhu utvrđivanja ratne štete nastale Republici Hrvatskoj, njenim fizičkim i pravnim osobama, a u svezi neprijateljstava te ratnih operacija koje se protiv nje vode, računajući od 15. kolovoza 1990. do njihova prestanka, određuje se osnivanje i djelatnost Republičke, općinskih i posebnih komisija za popis i procjenu ratne štete.
Članak 2.
Ratnom štetom u smislu ovoga zakona smatra se imovinska i neimovinska, posredna i neposredna šteta, a naročito:
1. šteta učinjena tjelesnom integritetu, životu i zdravlju ljudi. slobodi i časti.
2 imovini (pokretnoj i nepokretnoj),
3 ratni rashodi,
4. gubitak nacionalnog dohotka,
5. gubitak nacionalnog bogatstva.
6 šteta po okoliš,
7. sve druge vrste šteta.
Ratnom štetom, u smislu ovoga zakona, smatra se šteta učinjena od neprijatelja, ilegalnih skupina, legalnih tijela Republike Hrvatske, kao i saveznika navedenih skupina i tijela, ukoliko je posredno ili neposredno nastala u vrijeme navedeno u članku 1. ovoga zakona.
Članak 3.
Republičku komisiju za popis i procjenu ratne štete (u daljem tekstu: Republička komisija) imenuje Vlada Republike Hrvatske između predstavnika: ministarstva obrane, unutarnjih poslova, pravosuđa i uprave, financija, energetike i industrije, poljoprivrede i šumarstva, zdravstva, prosvjete i kulture, pomorstva, prometa i veza, turizma, zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva, trgovine, Republičkog zavoda za statistiku, Javnog pravobraniteljstva Hrvatske, Gospodarske komore Hrvatske. Zajednice osiguranja imovine i osoba "Croatia", Službe društvenog knjigovodstva Hrvatske i Republičkog zavoda za plan, analize i prognoze.
Predsjednik komisije je pomoćnik ministra financija.
Stručne i administrativne poslove za Republičku komisiju obavlja Ministarstvo financija.
Članak 4.
Općinsku komisiju za popis i procjenu ratne štete imenuje izvršno vijeće skupštine općine na čijem području je šteta nastala ili su nastupile njene posljedice.
Članak 5.
Posebne komisije za popis i procjenu ratne štete osnivaju se radi popisa i procjene ratne štete nastale na spomenicima kulture, nacionalnim parkovima, parkovima prirode i jedinstvenim sistemima, koji djeluju na području dviju ili više općina Republike Hrvatske.
Posebne komisije imenuje Republička komisija.
Članak 6.
Općinske i posebne komisije osnivaju potrebit broj stručnih komisija za popis i procjenu ratne štete.
Stručne komisije prikupljaju podatke i dokaze, popisuju i procjenjuju ratnu štetu na području za koje su osnovane, utvrđuju počinitelja i oštećenika, te podnose izvješće o svom radu komisiji koja ih je osnovala sa cjelokupnom dokumentacijom.
U stručne komisije imenuju se stručnjaci odgovarajućih oblasti.
Stručna komisija ima najmanje tri člana.
Članak 7.
Općinske i posebne komisije objedinjuju rad stručnih komisija koje su osnovale, određuju područje za koje će vršiti prikupljanje podataka i dokaza, popis i procjenu, rok u kojem posao trebaju obaviti, te im pružaju svu ostalu pomoć.
Općinske i posebne komisije obrađuju i kontroliraju dostavljena izvješća, te ih po potrebi vraćaju stručnoj komisiji radi ispravke i dopune.
Općinska i posebne komisije izrađuju zbrojno izvješće za područje za koje su osnovane, te ga dostavljaju Republičkoj komisiji.
Članak 8.
Republička komisija kontrolira izvješća općinskih i posebnih komisija te donosi konačnu odluku o visini ratne štete.
Po potrebi za ove poslove Republička komisija može angažirati i posebne stručne institucije.
Republička komisija podnosi izvješće o svom radu Saboru i Vladi Republike Hrvatske.
Članak 9.
Troškovi rada Republičke i posebnih komisija podmiruju se iz Republičkog proračuna, a troškovi rada općinskih i stručnih komisija podmiruju se iz općinskog proračuna.
Članak 10.
Ministar financija donijet će pobliža uputstva i propisati potrebne obrasce za primjenu ovoga zakona.
Članak 11.
Stupanjem na snagu ovoga zakona prestaje važiti Uredba o osnivanju i radu komisija za popis i procjenu ratne štete ("Narodne novine", br. 44/91).
Članak 12.
Ovaj zakon stupa na snagu danom objave u "Narodnim novinama".
Za pristup do sadržaja morate biti korisnik portala www.informator.hr.
Sadržajima se pristupa ovisno o Vašem paketu.
Prijava
Zaboravljena zaporka?
Nemate korisničke podatke? Besplatno se registrirajte i testno pristupajte sadržajima 7 dana.
Kao besplatan korisnik ostvarujete pristup do 20 dokumenata.