zbirni podaci i poveznice
poglavlja
članci
napomene
Učitavam poveznice...

Detalji dokumenta

Objavljen

04.07.2014.

Donesen

03.07.2014.

Stupa na snagu

12.07.2014.

Poglavlja nisu pronađena.

Prethodnik
Nasljednik

Odluka o izmjenama i dopunama Odluke o donošenju Urbanističkog plana uređenja "Petlja Lučko"

Pročišćeni tekst vrijedi od 12.07.2014.

Službeni glasnik Grada Zagreba 16/2014

Prikaz pročišćenog teksta na dan:

PREAMBULA

Odluka o izmjenama i dopunama Odluke o donošenju Urbanističkog plana uređenja "Petlja Lučko" (»Službeni glasnik Grada Zagreba«, br. 16/14)

ODLUKU

o izmjenama i dopunama Odluke o donošenju Urbanističkog plana uređenja "Petlja Lučko"

Članak 1.

I. TEMELJNE ODREDBE

U Odluci o donošenju Urbanističkog plana uređenja "Petlja Lučko" (Službeni glasnik Grada Zagreba 9/07) u članku 1. iza stavka 1. dodaje se stavak 2. koji glasi:

"Donose se Izmjene i dopune Urbanističkog plana uređenja 'Petlja Lučko' (u nastavku teksta: Plan), što ih je izradila tvrtka Urbanistički zavod grada Zagreba d.o.o. iz Zagreba, u koordinaciji s nositeljem izrade Gradskim uredom za prostorno uređenje, izgradnju Grada, graditeljstvo, komunalne poslove i promet."

Članak 2.

U članku 4. iza stavka 1. dodaje se novi stavak 2. koji glasi:

"Izmjene i dopune Plana, sadržane u elaboratu Izmjene i dopune Urbanističkog plana uređenja 'Petlja Lučko' sastoje se od:

A. Tekstualnog dijela Plana koji sadrži:

I. Obrazloženje

1. Polazišta

2. Ciljevi prostornog uređenja

3. Plan prostornog uređenja

II. Odredbe za provođenje

B. Grafičkog dijela Plana koji sadrži kartografske prikaze u mjerilu 1:2000

1. OBVEZE I OGRANIČENJA 1:2000

2. KORIŠTENJE I NAMJENA POVRŠINA 1:2000

2.1. PROMETNA, ULIČNA I KOMUNALNA INFRASTRUKTURNA MREŽA

CESTOVNI PROMET, TELEKOMUNIKACIJSKI SUSTAV 1:2000

2.2. PROMETNA, ULIČNA I KOMUNALNA INFRASTRUKTURNA MREŽA

SUSTAV PLINOOPSKRBE, ELEKTROENERGETSKI SUSTAV 1:2000

2.3. PROMETNA, ULIČNA I KOMUNALNA INFRASTRUKTURNA MREŽA

SUSTAV VODOOPSKRBE, SUSTAV ODVODNJE 1:2000

3. UVJETI KORIŠTENJA, UREĐENJA I ZAŠTITE PROSTORA 1:2000

4. OBLICI KORIŠTENJA I NAČIN GRADNJE 1:2000

III. Obaveznih priloga".

Iza dosadašnjeg stavka 2. koji postaje stavak 3. dodaje se stavak 4. koji glasi:

"Izmjene i dopune Plana iz stavka 2. ovoga članka ovjerene pečatom Gradske skupštine Grada Zagreba i potpisom predsjednika Gradske skupštine Grada Zagreba sastavni su dio ove odluke."

II. ODREDBE ZA PROVOĐENJE

Članak 3.

U članku 5. stavku 2. alineja 3. briše se.

Članak 4.

Članak 8. briše se.

Članak 5.

U članku 13. stavku 1. riječi: "zonama (P) i" zamjenjuju se riječju: "zoni".

Članak 6.

U članku 17. stavku 1. alineji 6. broj: "35" zamjenjuje se brojem: "30".

Članak 7.

U članku 21. stavku 2. riječi: "bruto izgrađene površine" zamjenjuju se riječima: "građevinske bruto površine".

U stavku 3. riječi: "BRP" zamjenjuju se riječima: "GBP".

Članak 8.

Članak 24. mijenja se i glasi:

"Ovim planom je određena izgradnja polurazdjelnog sustava javne odvodnje, koji je dio jedinstvenoga kanalizacijskog sustava Grada Zagreba.

Namjena i svrha kanala je prikupiti oborinske i otpadne vode s prometnica i dijelom okolnih građevinskih čestica te sanitarne otpadne vode s građevnih čestica, i što kraćim putem odvesti s planiranih ulica do postojeće kanalske mreže, odnosno postojećih i planiranih kolektora i odvodnih kanala.

Podsustav odvodnje sanitarne otpadne vode priključit će se na postojeći kanalizacijski sustav Grada Zagreba s konačnim pročišćavanjem otpadnih voda u Centralnom uređaju za pročišćavanje otpadnih voda Grada Zagreba.

Do izgradnje sustava javne odvodnje oborinskih voda na razini Grada Zagreba, obvezna je izgradnja podsustava odvodnje oborinskih otpadnih voda na razini zone predmetnog Plana, s pročišćavanjem i ispuštanjem u obližnji lateralni kanal Starča. Nakon izgradnje javnog sustava odvodnje obvezno je priključenje na taj sustav.

Gospodarski sadržaji koji emitiraju otpadne vode što po svom sastavu i kakvoći nisu sanitarne otpadne vode (tehnološke, tj. procesne otpadne vode), moraju predvidjeti njihovu predobradu na vlastitoj građevnoj čestici, u odgovarajućim objektima, odnosno uređajima, s tim da kakvoća otpadnih voda prije upuštanja u sustav javne odvodnje otpadnih voda mora biti u skladu s pripadajućim propisima. Njihovo ispuštanje u sustav javne odvodnje otpadnih voda potrebno je predvidjeti kontrolnim mjernim oknom.

Oborinske vode s prometnica te prometnih i manipulativnih površina u sklopu građevnih čestica sustavom odmašćivanja prije upuštanja u predviđeni kanalizacijski sustav trebaju se pročistiti u skladu s pripadajućim propisima.

Oborinske vode moraju se ispuštati preko odgovarajućih građevina u prirodni prijamnik, do izgradnje sustava javne odvodnje oborinskih voda.

Dokumentacija za izgradnju ispusne građevine u prijamnik treba sadržavati detalje rješenja i tehnologiju izvođenja. Tu tehnologiju, u slučaju ispuštanja oborinskih voda u kanal ili prijemnik potrebno je usuglasiti s nadležnim ustanovama.

Uvjetno čiste oborinske vode s pješačkih, prometnih i dr. površina mogu se upustiti preko slivnika s pjeskolovom u sustav interne odvodnje oborinskih voda i nastavno u kanale ili prijamnike, a s krovnih površina izravno u njih ili po površini vlastite građevne čestice, odnosno u sustav javne odvodnje oborinskih voda nakon njegove izgradnje.

Manipulativne, parkirališne i prometne površine potrebno je predvidjeti s optimalnim padom radi što brže odvodnje oborinskih voda, tako da se spriječi njihovo razlijevanje po okolnom terenu kao i procjeđivanje u podzemlje.

Nije dopuštena gradnja upojnih zdenaca za prihvat oborinskih i/ili sanitarnih otpadnih voda.

Sve planirane cjevovode u funkciji javne odvodnje predviđeno je polagati u koridorima javnih prometnih površina tako da javni kanali za odvođenje otpadnih voda (sanitarnih i tehnoloških) budu položeni u drugom podzemnom sloju (svakako ispod vodovoda), a kanali za odvodnju oborinskih voda u prvom podzemnom sloju.

Trase budućih javnih kanala treba odrediti na temelju lokacijskih uvjeta i tlocrtno i visinski ih uskladiti s drugim komunalnim instalacijama. Profili budućih kanala trebaju se odrediti na temelju veličine i namjene pripadajuće slivne površine. Minimalni profil javnih kanala ne može biti manji od 30 cm u polurazdjelnom sustavu.

Visinskim položajem i uzdužnim padovima cjevovoda treba u najvećoj mogućoj mjeri omogućiti gravitacijsku odvodnju te minimalizirati moguću pojavu uspora u mreži.

Poklopce revizijskih okana u kolnim površinama ulica treba postavljati u sredini prometnog traka. Ako to iz određenih razloga nije moguće, onda ih treba postavljati u sredini kolnika.

Sabirna okna treba postavljati unutar čestice neposredno uz regulacijsku liniju prometnice.

Kanalizaciju treba izvoditi vodonepropusno a minimalni profil uličnih kanala ne smije biti manji od 40 cm."

Članak 9.

U članku 28. stavku 5. oznaka: "5x7" zamjenjuje se oznakom: "7x7".

U cijelom stavku 6. broj: "35" zamjenjuju se brojem: "30".

Članak 10.

U članku 32. iza stavka 6. dodaju se stavci 7., 8., 9., 10. i 11. koji glase:

"S obzirom na to da se predmetno područje nalazi u III. zoni - zona ograničenja i kontrole prema Odluci o zaštiti izvorišta Stara Loza, Sašnjak, Žitnjak, Ivanja Reka, Petruševec, Zapruđe i Mala Mlaka, za sve postojeće i planirane građevine, uređaje i zemljišta na predmetnom području primjenjuju se odredbe korištenja sukladno toj odluci, odnosno prostorno-planskoj dokumentaciji (Prostorni plan Grada Zagreba, Generalni urbanistički plan grada Zagreba) koje je ona dio.

Na području III. zone zabranjuje se:

- ispuštanje nepročišćenih otpadnih voda (sanitarnih, tehnoloških, procjednih i oborinskih prometnih površina) na tlo i u podzemlje,

- građenje građevina za oporabu, obradu i odlaganje opasnog otpada,

- građenje kemijskih industrijskih postrojenja,

- građenje prometnica bez oborinske odvodnje i odgovarajućeg pročišćavanja prije ispuštanja u najbliži vodotok na područjima bez izgrađenoga javnoga sustava odvodnje,

- građenje prometnica bez sustava oborinske odvodnje i priključenja na javni sustav odvodnje na područjima gdje je taj sustav izgrađen,

- obavljanje poslova oporabe, obrade i odlaganja opasnog otpada,

- izgradnja pogona za proizvodnju i skladištenje opasnih tvari i radioaktivnih tvari te cjevovoda za transport opasnih tvari, izuzevši uskladištenja nafte i naftnih derivata uz odgovarajući režim zaštite,

- izgradnja industrijskih postrojenja i otvaranje djelatnosti u kojima se upotrebljavaju opasne tvari ili one nastaju kao otpad bez priključenja na javni sustav odvodnje,

- površinska i podzemna eksploatacija mineralnih sirovina,

- skidanje i odvoz pokrovnog sloja zemlje osim na mjestima izgradnje građevina,

- prijevoz opasnih tvari lokalnim cestama, autocestama i magistralnim cestama (državnih i županijskih cesta) i željezničkim prugama bez provođenja odgovarajućih mjera zaštite u skladu s propisom o prijevozu opasnih tvari i izvan odobrenih koridora,

- upotreba herbicida na bazi atrazina,

a dodatno se zabranjuje i:

- građenje benzinskih postaja bez zaštitnih građevina za spremnike naftnih derivata (tankvana),

- izvođenje istražnih i eksploatacijskih bušotina za naftu, zemni plin kao i izrada podzemnih spremišta,

- svako privremeno i trajno odlaganje otpada,

- građenje cjevovoda za transport tekućina koje mogu izazvati onečišćenje voda bez propisane zaštite voda,

- podzemna i površinska eksploatacija mineralnih sirovina osim geotermalnih voda i mineralnih voda.

Pri izvođenju radova u zoni podzemnih voda, projektnom dokumentacijom je potrebno predvidjeti mjere njihove zaštite od onečišćenja te upotrebu materijala koji ne utječu na kakvoću podzemne vode. Ona također treba sadržavati projektno rješenje zaštite predmetnih građevine od negativnog utjecaja podzemnih voda.

U slučaju da će se u obuhvatu UPU-a koristiti opasnim tvarima, u dokumentaciji je potrebno predvidjeti skladištenje opasnih tvari i otpadnih opasnih tvari po vrstama u odgovarajućoj ambalaži, u zatvorenom ili natkrivenom prostoru, na nepropusnoj podlozi s rubnjakom, otpornoj na habanje, a u slučaju skladištenja agresivnih tvari i na agresivnost, izvedenoj u padu prema nepropusnom sabirnom oknu bez spoja na sustav interne odvodnje, odnosno tako da ne postoji mogućnost onečišćivanja površinskih i/ili podzemnih voda. U slučaju kada se opasne tvari i otpadne opasne tvari ne skladište u zatvorenom ili natkrivenom prostoru, korisnik je dužan onečišćene oborinske vode prije ispuštanja u prijemnik pročistiti u odgovarajućem objektu za obradu istih.

U slučaju gradnje sabirnog okna, ono mora zadovoljavati uvjete vodonepropusnosti."

Članak 11.

Naziv podtočke 9.4. iznad članka 35. mijenja se i glasi:

"9.4. Zaštita od buke".

Članak 12.

Članak 35. mijenja se i glasi:

"Zaštita od prekomjerne buke i vibracija na području Plana provodit će se prema posebnim propisima iz područja zaštite od buke, s ciljem da se spriječi nastajanje prekomjerne buke pri lociranju građevina, sadržaja ili namjena, tako da se:

- identificiraju potencijalni izvori buke izradom karte imisije buke, koja će sadržavati prikaz postojećih i/ili predviđenih razina buke na svim mjestima unutar promatranog područja, pri čemu najveća dopuštena vanjska buka ne smije prelaziti razinu od 45 dBA noću i 55 dBA danju, kontinuirano će se mjeriti buka na području obuhvata Plana, prati provođenje zaštite od buke na temelju karte imisije buke. S ciljem da se na području Plana sustavno onemogući ugrožavanje bukom provode se sljedeće mjere:

- djelatnosti što proizvode buku treba premjestiti na područja gdje ne postoje djelatnosti koje je potrebno štititi od buke,

- pri planiranju građevina i namjena što su potencijalan izvor buke predvidjet će se moguće učinkovite mjere sprečavanja nastanka ili otklanjanja negativnog djelovanja buke na okolni prostor,

- provodit će se urbanističke mjere zaštite: uređenje zaštitnih zelenih pojaseva uz prometnice, izrada prema potrebi procjena utjecaja na okoliš za nove građevine i drugo.

Na području obuhvata Plana najviše dopuštene razine buke određene su posebnim propisima.

Za postojeća područja u kojim je razina buke viša od dopuštene, novoprojektirani ili rekonstruirani izvori buke moraju zadovoljavati uvjete propisane posebnim propisom.

Prilikom izgradnje novih i rekonstrukcije postojećih objekata razina buke koja potječe od novih izvora ne smije prijeći prethodno zatečeno stanje."

III. PRIJELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE

Članak 13.

Izmjene i dopune Plana izrađene su u šest izvornika koji se čuvaju u dokumentaciji prostora.

Članak 14.

Ova odluka stupa na snagu osmog dana od dana objave u Službenom glasniku Grada Zagreba.

Za pristup do sadržaja morate biti korisnik portala www.informator.hr.
Sadržajima se pristupa ovisno o Vašem paketu.

Prijava

Zaboravljena zaporka?

Nemate korisničke podatke? Besplatno se registrirajte i testno pristupajte sadržajima 7 dana.
Kao besplatan korisnik ostvarujete pristup do 20 dokumenata.

Registracija