zbirni podaci i poveznice
poglavlja
članci
napomene
Učitavam poveznice...

Detalji dokumenta

Objavljen

16.02.2015.

Donesen

30.01.2015.

Poglavlja nisu pronađena.

Prethodnik
Nasljednik

Provedbeni plan preventivne i obvezne preventivne dezinfekcije, dezinsekcije i deratizacije na području Grada Zagreba za 2015.

Pročišćeni tekst vrijedi od 16.02.2015.

Narodne novine 2/2015

Prikaz pročišćenog teksta na dan:

PREAMBULA

Provedbeni plan preventivne i obvezne preventivne dezinfekcije, dezinsekcije i deratizacije na području Grada Zagreba za 2015. (»Službeni glasnik Grada Zagreba«, br. 2/15)

Na temelju članka 5. stavka 2. Zakona o zaštiti pučanstva od zaraznih bolesti (Narodne novine 79/07, 113/08 i 43/09) i članka 3. stavka 5. Odluke o preventivnoj i obveznoj preventivnoj dezinfekciji, dezinsekciji i deratizaciji na području Grada Zagreba (Službeni glasnik Grada Zagreba 24/13), zamjenica gradonačelnika koja obnaša dužnost gradonačelnika Grada Zagreba, 30. siječnja 2015., donosi

PROVEDBENI PLAN

preventivne i obvezne preventivne dezinfekcije, dezinsekcije i deratizacije na području Grada Zagreba za 2015.

1. UVOD

Provedbenim planom preventivne i obvezne preventivne dezinfekcije, dezinsekcije i deratizacije na području Grada Zagreba za 2015. (u daljnjem tekstu: Provedbeni plan) utvrđuju se izvršitelji preventivne i obvezne preventivne dezinfekcije, dezinsekcije i deratizacije na području Grada Zagreba (u daljnjem tekstu izvršitelji DDD mjera), način provedbe, raspored, vrijeme i dinamika provođenja Programa mjera preventivne i obvezne preventivne dezinfekcije, dezinsekcije i deratizacije na području Grada Zagreba za 2015. (u daljnjem tekstu: Program mjera).

2. SADRŽAJ PROVEDBENOG PLANA

Grad Zagreb na svom području sukladno Programu mjera osigurava provođenje četiriju programa mjera kao posebnih mjera. Zbog specifičnosti provođenja svake od pojedinih mjera, predlažemo zasebni provedbeni plan za svaku pojedinu mjeru:

A.A. Provedbeni plan preventivne i obvezne preventivne deratizacije na području Grada Zagreba za 2015. godinu

B.B. Provedbeni plan preventivne i obvezne preventivne dezinsekcije komaraca na području Grada Zagreba za 2015. godinu

C.C. Provedbeni plan ostalih posebnih mjera preventivne i obvezne preventivne dezinfekcije, dezinsekcije i deratizacije na području Grada Zagreba za 2015. godinu

D.D. Provedbeni plan snimanja, dezinfekcije, mehaničkog i kemijskog čišćenja klimatizacijskih i ventilacijskih sustava sportskih dvorana u vlasništvu Grada Zagreba na području Grada Zagreba za 2015. godinu.

3. IZVRŠITELJI DDD MJERA

Izvršitelji DDD mjera su pravne osobe koje obavljaju zdravstvenu djelatnost i druge pravne osobe koje su registrirane za obavljanje DDD djelatnosti i koje zadovoljavaju propisane uvjete prema Pravilniku o uvjetima kojima moraju udovoljavati pravne i fizičke osobe koje obavljaju dezinfekciju, dezinsekciju i deratizaciju kao mjere za sprječavanje i suzbijanje zaraznih bolesti pučanstva (Narodne novine 35/07 i 79/07), tj. koje posjeduju odobrenje Ministarstva zdravlja za obavljanje ove djelatnosti.

DDD mjere u stambenim i drugim objektima i javnim površinama (točka 3. Programa mjera) provode izvršitelji koji su s Gradom Zagrebom, sukladno propisima o zaštiti pučanstva od zaraznih bolesti i propisima o javnoj nabavi, sklopili ugovore o obavljanju DDD mjera.

Izvršitelji DDD trebaju zadovoljiti uvjete, posjedovati opremu potrebnu za provođenje pojedine DDD mjere, opremu za elektronički unos podataka u internetsku aplikaciju s bazom podataka te zadovoljiti druge zahtjeve sukladno pojedinim mjerama iz Programa mjera i Provedbenog plana (A, B, C i D), odnosno posjedovati stručnu i tehničku sposobnost.

Izvršitelji DDD dužni su pridržavati se Programa mjera i Provedbenog plana za svaku od mjera koju provode.

4. Ovaj će provedbeni plan biti objavljen u Službenom glasniku Grada Zagreba.

KLASA: 501-01/15-01/10

URBROJ: 251-03-02-15-3

Zagreb, 30. siječnja 2015.

Zamjenica gradonačelnika koja obnaša dužnost

gradonačelnika Grada Zagreba

dr. sc. Sandra Švaljek, v.r.

A.A. PROVEDBENI PLAN PREVENTIVNE I OBVEZNE PREVENTIVNE DERATIZACIJE NA PODRUČJU GRADA ZAGREBA ZA 2015. GODINU

A.A.1. UVOD

Ovim provedbenim planom preventivne i obvezne preventivne deratizacije na području Grada Zagreba za 2015. (u daljnjem tekstu: Provedbeni plan deratizacije) utvrđuju se način, vrijeme i dinamika provođenja mjere preventivne i obvezne preventivne deratizacije propisani u Programu mjera preventivne i obvezne preventivne deratizacije na području Grada Zagreba za 2015. (u daljnjem tekstu: Provedbeni plan deratizacije).

A.A.2. NAČIN PRIMJENE ANTIKOAGULANTNIH MEKA

Uz obvezno vođenje dokumentacije, Provedbeni plan deratizacije određuje i način primjene antikoagulantnih meka sukladno člancima 20. i 21. Pravilnika o načinu provedbe obvezatne dezinfekcije, dezinsekcije i deratizacije (Narodne novine 35/07, 79/07 i 76/12).

A.A. 2.1. Dopuštene meke

Deratizacija će se provesti izlaganjem meka zatrovanih antikoagulantnim rodenticidima II. generacije. Za deratizaciju se mogu koristiti samo meke koje su propisno registrirane i dopuštene za primjenu u Republici Hrvatskoj rješenjem Ministarstva zdravlja RH. Primjenjivat će se sljedeće standardne meke:

a) rasuta meka (zrnati nosač, pahuljice i sl.) s djelatnom tvari antikoagulantom II. generacije, pripravljena na biljnom nosaču,

b) kruta (parafinizirana) meka s djelatnom tvari antikoagulantom II. generacije.

A.A. 2.2. Način postavljanja meka

2.2.1. Za deratizaciju objekata za javnu vodoopskrbu pitkom vodom, izložit će se krute (parafinizirane) meke u označenim deratizacijskim kutijama. Meke se izlažu samo ako se pregledom utvrde tragovi prisutnosti glodavaca.

2.2.2. Za deratizaciju objekata u kojima se proizvodi hrana ili prometuje hranom i predmetima opće uporabe te sirovinama za njihovu proizvodnju, izložit će se krute (parafinizirane) meke. Meke će se postavljati u označene deratizacijske kutije na skrovita i nepristupačna mjesta, što bliže vjerojatnim putovima kretanja i zadržavanja glodavaca i tako da ne mogu doći u kontakt s namirnicama. Meke se izlažu samo ako se pregledom utvrde tragovi prisutnosti glodavaca.

2.2.3. U objektima pravnih osoba koje provode zdravstvenu djelatnost izlagat će krute (parafinizirane) meke u označenim deratizacijskim kutijama na skrovitim i nepristupačnim mjestima, što bliže vjerojatnim putovima kretanja i zadržavanja glodavaca. Meke se izlažu samo ako se pregledom utvrde tragovi prisutnosti glodavaca.

2.2.4. Za deratizaciju objekata dječjih vrtića i osnovnih škola izlagat će se krute (parafinizirane) meke u označenim deratizacijskim kutijama na skrovitim i nepristupačnim mjestima, što bliže vjerojatnim putovima kretanja i zadržavanja glodavaca. Meke se izlažu samo ako se pregledom ustanovi prisutnost glodavaca.

2.2.5. Za deratizaciju objekata srednjih škola, visokih učilišta, u objektima i sredstvima javnog prometa, u javnim objektima, sportsko-rekreacijskim te drugim objektima pravnih i fizičkih osoba, izlagat će se krute (parafinizirane) meke u označenim deratizacijskim kutijama na skrovitim i nepristupačnim mjestima, što bliže vjerojatnim putovima kretanja i zadržavanja glodavaca. Meke se izlažu samo ako se pregledom ustanovi prisutnost glodavaca.

Na vanjskim površinama svih navedenih pripadajućih objekata u neposrednoj blizini objekta, izložit će se krute (parafinizirane) meke na skrovitim i nepristupačnima mjestima, što bliže vjerojatnim putovima kretanja i zadržavanja glodavaca. Meke se izlažu samo ako se pregledom ustanovi prisutnost glodavaca.

2.2.6. Za deratizaciju suterenskih, podrumskih prostorija i tehničkih etaža te ostalih prostora stambenih i poslovnih objekata u kojima je u vrijeme akcije deratizacije ustanovljena prisutnost glodavaca, izložit će se krute ili rasute meke isključivo u deratizacijske kutije na skrovitim i nepristupačnim mjestima, što bliže vjerojatnim putovima kretanja i zadržavanja glodavaca. Meke se izlažu samo ako se pregledom ustanovi prisutnost glodavaca.

2.2.7. Za deratizaciju dvorišta i okućnica stambenih zgrada u kojima je tijekom akcije ustanovljeno prisutnost glodavaca izložit će se kruta meka u količini prema indikaciji, na indiciranim i skrovitim mjestima, što bliže vjerojatnim putovima kretanja i zadržavanja glodavaca. Meke se izlažu samo ako se pregledom ustanovi prisutnost glodavaca.

2.2.8. Pri deratizaciji stambenih objekata te dvorišta i okućnica stambenih objekata, izvršitelji trebaju obaviti pregled kućnog kanalizacijskog priključka, te u slučaju infestacije glodavcima izložiti krutu (parafiniziranu) meku obješenu na žicu do gornjeg najvišeg nivoa otpadne vode. Meke se izlažu samo ako se pregledom ustanovi prisutnost glodavaca.

2.2.9. Za deratizaciju objekata, odnosno prostora za uklanjanje otpadnih voda i drugih otpadnih tvari, izlagat će se u svakom drugom revizijskom otvoru uličnih kolektora kruta (parafinizirana) meka, obješena na žicu do gornjeg najvišeg nivoa otpadne vode. U slučaju registrirane infestacije, na tom području jednaka doza primjenjivat će se u svakom revizijskom otvoru.

2.2.10. Za deratizaciju odlagališta krute otpadne tvari, izlagat će se svakih 5 m obodno oko odlagališta kruta (parafinizirana) meka.

2.2.11. Deratizaciju, kao i tretman registriranih infestacija obala gradskih vodotoka, parkova, trgova i javnoprometnih površina provest će izvršitelji deratizacije istovremeno tijekom provođenja deratizacije zgrada na istom području. Deratizaciju će provesti izlaganjem krutih (parafiniziranih) meka na indiciranim skrovitim mjestima uz otvorene vodotoke kao i u aktivnim štakorskim rupama. Meke u gradskim parkovima i na javnoprometnim površinama postavljat će se isključivo u dubinu aktivnih rupa i u čvrste, zatvorene i učvršćene kutije za meke, sigurno zaštićene od mogućnosti dodira djece, neovlaštenih osoba i neciljanih životinjskih vrsta. Meke se izlažu samo ako se pregledom ustanovi prisutnost glodavaca.

Na površinama gdje u trenutku pregleda nije ustanovljena prisutnost glodavaca neće se postavljati meke. Iznimno, izvršitelji deratizacije mogu postaviti meke na mjestima gdje nisu objektivno utvrdili prisutnost glodavaca ako prema izjavi korisnika postoje učestale infestacije glodavcima, a izvidom na licu mjesta izvoditelji utvrde povoljne uvjete za razvoj i razmnožavanje glodavaca.

Pri utvrđenim infestacijama štetnim glodavcima u objektima ili na površinama izvršitelji će odrediti količinu meke koju je potrebno izložiti na temelju indikacije.

A.A.2.3. Uklanjanje meka

Izvršitelji deratizacije dužni su prilikom obavljanja poslova pregleda objekta ukloniti zatečene vidljive meke zaostale iz ranijih akcija deratizacije. Uklanjanje meka treba se obaviti u skladu s postojećim propisima i uputama proizvođača.

A.A. 3. OPSEG POSLOVA, DINAMIKA I ROKOVI

Opsegom poslova određuju se područja provedbe Programa mjera, a dinamikom i rokovima osigurava se potrebna usklađenost s ekološkim i biološkim karakteristikama glodavaca, a time i optimalna učinkovitost provedbe mjera deratizacije.

A.3.1. Opseg poslova deratizacije koju osigurava Grad Zagreb u stambenim i drugim objektima i javnim površinama

Preventivna i obvezna preventivna deratizacija na području Grada Zagreba provodi se u pet zona na cijelom području Grada Zagreba koje je teritorijalno podijeljeno u 17 gradskih četvrti, a zone su formirane temeljem planiranja blokova koji započinju od središta prema periferiji.

Raspored zona i gradskih četvrti je sljedeći:



I. zona

Novi Zagreb - zapad

Novi Zagreb - istok

Brezovica

II. zona

Črnomerec

Gornji grad - Medveščak

Podsljeme

Trešnjevka - sjever

III. zona

Podsused - Vrapče

Stenjevec

Trešnjevka - jug

IV. zona

Donji grad

Maksimir

Trnje

Gornja Dubrava

V. zona

Peščenica - Žitnjak

Donja Dubrava

Sesvete

A.A.3.2. Dinamika poslova deratizacije

Provode se dvije sveobuhvatne akcije deratizacije:

a. Proljetnu akciju treba obaviti u svim objektima i na površinama obuhvaćenima Programom mjera od travnja do lipnja tekuće godine.

b. Jesensku akciju treba obaviti u svim objektima i na površinama obuhvaćenima Programom mjera od rujna do studenoga tekuće godine.

Uz obavljanje poslova propisanih Programom mjera u okviru navedenih akcija, izvršitelji su na području gdje provode deratizaciju dužni omogućiti prijam poziva građana tijekom redovnog radnog vremena. U okviru Programa mjera izvršitelji će osigurati deratizaciju prema pozivima u roku od tri radna dana od primitka poziva, tijekom cijele godine. Akcija u svim zonama mora početi istodobno a radi planiranog, sveobuhvatnog i sustavnog provođenja mjere preventivne i obvezne preventivne deratizacije na području Grada Zagreba.

A.A.3.3. Rokovi obavljanja Programa mjera

Ugovorni izvršitelji Programa mjera što ga osigurava Grad Zagreb dužni su započeti proljetnu akciju deratizacije u travnju, a jesensku u rujnu tekuće godine. Deratizacija se obavlja u svakoj gradskoj četvrti od gradskog središta prema periferiji. Rok dovršenja proljetne i jesenske akcije deratizacije koju osigurava Grad Zagreb je deset tjedana nakon njezina početka.

Mjere deratizacije prema pozivima građana izvršitelji će obavljati tijekom cijele godine.

B.B. PROVEDBENI PLAN PREVENTIVNE I OBVEZNE PREVENTIVNE DEZINSEKCIJE KOMARACA NA PODRUČJU GRADA ZAGREBA ZA 2015.

B.B.1. UVOD

Ovim Provedbenim planom preventivne i obvezne preventivne dezinsekcije komaraca na području Grada Zagreba za 2015. (u daljnjem tekstu: Provedbeni plan dezinsekcije komaraca) utvrđuju se načini, vrijeme i dinamika provođenja mjera preventivne i obvezne preventivne dezinsekcije komaraca koje su propisane Programom mjera preventivne i obvezne preventivne dezinsekcije komaraca na području Grada Zagreba za 2015. (u daljnjem tekstu: Program mjera dezinsekcije komaraca).

B.B.2. PROVEDBENI PLAN MJERA SUZBIJANJA KOMARACA

B.B. 2.1. Otkrivanje legla komaraca

Otkrivanje novih legla važan je dio Programa mjera dezinsekcije komaraca i trajna je zadaća izvršitelja Programa mjera dezinsekcije komaraca.

Nova legla komaraca utvrđuju se na temelju:

- terenskih obilazaka izvršitelja,

- terenskih izvida djelatnika Zavoda,

- dojava građana na dežurni telefon izvršitelja, a potom terenskog izvida izvršitelja i/ili djelatnika Zavoda,

- dojave Ureda.

B.B. 2.2. Praćenje legla komaraca

Legla komaraca utvrđena tijekom ranijih godina praćenja navedena su na odgovarajućim popisima u dodatku Programa mjera dezinsekcije komaraca. Registrirana legla u zatvorenim prostorima navedena su u Dodatku 1, a registrirana legla na otvorenim prostorima u Dodatku 2.

Praćenje legla komaraca treba obuhvatiti sva registrirana kao i sva legla otkrivena tijekom godine (novootkrivena legla) u zatvorenim prostorima i na otvorenim prostorima Grada Zagreba.

2.2.1. Legla u zatvorenim prostorima

Praćenje ličinki komaraca u registriranim i novootkrivenim leglima komaraca u vodama zatvorenih prostora (podrumi, toplinske stanice, tehničke etaže, revizijski otvori i sl.) stambenih i poslovnih zgrada na području Grada Zagreba provodi se tijekom čitave godine. Popis do sada registriranih legla u zatvorenim prostorima nalazi se u Dodatku 1 Programa mjera dezinsekcije komaraca i obvezni je dio njegove provedbe.

U naseljima u kojima su legla komaraca u poplavljenim podrumima zgrada potrebno je provoditi aktivna istraživanja radi njihova otkrivanja i nadzora.

2.2.2. Legla na otvorenim prostorima

Praćenje ličinki komaraca u povremenim i trajnim vodama na otvorenim prostorima (potoci, retencije potoka, bare, kanali, jezera, poplavne livade) na području Grada Zagreba provodi se od ožujka do listopada.

Popis do sada registriranih legla na otvorenim prostorima nalazi se u Dodatku 2 i obvezni je dio provedbe programa.

Izvršitelji moraju obavljati pregled registriranih otvorenih legla od ožujka do listopada tekuće godine očevidom i uzimanjem uzoraka voda kako bi utvrdili prisutnost ličinki.

Uz pregled registriranih otvorenih legla s popisa u Dodatku 2 izvršitelji su dužni predvidjeti i preglede svih novih legla registriranih tijekom godine.

B.B. 2.3. Suzbijanje ličinki komaraca

U svim leglima komaraca, u zatvorenim ili na otvorenim prostorima, u slučaju nalaza razvojnih oblika komaraca treba odmah provesti suzbijanje ličinki, ako je moguće uklanjanjem legla, u suprotnome primjenom odgovarajućih larvicida.

2.3.1. Suzbijanje ličinki u zatvorenim leglima

U zatvorenim registriranim leglima komaraca s popisa u Dodatku 1 suzbijanje ličinki obavlja se tijekom cijele godine na osnovi redovitih pregleda.

Na području Grada Zagreba razlikuju se dvije kategorije zatvorenih legla. Kategoriji A pripadaju legla u kojima se u većem dijelu godine nalazi voda. Kategoriji B pripadaju legla u kojima se voda samo povremeno pojavljuje.

Izvršitelji trebaju obaviti pregled svih registriranih zatvorenih legla kategorije A jedanput mjesečno, a kategorije B četiri puta u godini dinamikom svaka tri mjeseca. Legla s pozitivnim nalazom ličinki nakon provedenog suzbijanja potrebno je ponovno pregledati u roku od sedam dana. Uz pregled registriranih legla s popisa u Dodatku 1, izvršitelji su dužni predvidjeti i preglede svih novih legla registriranih tijekom godine.

Za suzbijanje ličinki komaraca u zatvorenim leglima izvršitelj će koristiti larvicide koji su učinkoviti u čistim i zagađenim vodama formulirani kao tablete, granule ili koncentrat za emulziju (EC).

2.3.2. Suzbijanje ličinki u otvorenim leglima komaraca

Dinamika aktivnosti legla ovisi o vrstama komaraca koje se u leglu razvijaju te se na temelju toga određuje razdoblje i dinamika suzbijanja.

Na području Grada Zagreba razlikuju se tri kategorije otvorenih legla:

A: Kategoriji A pripadaju legla u kojima prevladavaju poplavne i šumske vrste komaraca (komarci rodova Aedes i Ochlerotatus). Legla kategorije A aktivna su najčešće od ožujka do prve polovine lipnja, iznimno u natprosječno kišnim razdobljima mogu biti aktivna duže.

B: Kategoriji B pripadaju legla u kojima se većinom razvijaju vrste komaraca umjetnih legla (komarci roda Culex i druge rjeđe prisutne vrste). Legla kategorije B aktivna su u razdoblju od svibnja do listopada.

C: Kategoriji C pripadaju legla u kojima se na području Grada Zagreba razvijaju tigrasti komarci (Aedes albopictus) i druge vrste umjetnih legla. Legla kategorije C aktivna su u razdoblju od svibnja do listopada.

Suzbijanje ličinki komaraca u otvorenim leglima započet će utvrđivanjem prisutnosti ličinki u njima. Izvršitelji će posebno obratiti pozornost leglima kategorije A u kojima se razvijaju komarci koji uznemiruju građane tijekom svibnja i lipnja, a u stadij ličinke komarca može se pronaći već u ožujku.

Planirana dinamika larvicidnih tretmana:

1) legla kategorije A:

- od ožujka do svibnja dva tretmana mjesečno,

- lipanj - jedan tretman u prvoj polovini mjeseca (iznimno prema potrebi više, uz suglasnost Ureda i Zavoda).

2) legla kategorije B i C:

- od svibnja do rujna dva tretmana mjesečno,

- listopad - jedan tretman mjesečno u prvoj polovini mjeseca.

Uz pregled registriranih legla s popisa u Dodatku 2, izvršitelji su dužni predvidjeti i preglede svih novih legla registriranih tijekom godine.

Za suzbijanje ličinki komaraca u vodama stajaćicama i vodenim retencijama na otvorenom prostoru izvršitelj će koristiti selektivne larvicide koji neće ugroziti neciljane vrste u tretiranim otvorenim leglima.

2.3.3. Suzbijanje ličinki u dvorištima tvrtki koje posluju gumama

Izvršitelj suzbijanja dužan je provoditi praćenje prisutnosti i suzbijanje ličinki u gumama na odlagalištima i u tvrtkama koje posluju gumama (Dodatak 2, legla kategorije C). Izvršitelj će provoditi suzbijanje ličinki komaraca u gumama i na svim drugim lokacijama koje se utvrde kao legla komaraca tijekom provođenja programa te je o tome dužan obavijestiti Zavod.

Za suzbijanje ličinki komaraca u gumama izvršitelj će koristiti larvicide koji neće ugroziti zdravlje ljudi koji dolaze u direktan kontakt s gumama.

B.B. 2.4. Terenski izvidi prema pozivima građana

Radi komunikacije i primanja podataka od građana o pojavi i dosađivanju komaraca, izvršitelji programa dužni su osigurati dežurni telefon dostupan najmanje četiri sata svakog radnog dana u vremenu od 10 do 14 h tijekom cijele godine. Broj telefona, vrijeme primanja poziva i obavijesti dužni su staviti na raspolaganje građanima preko sredstava javnog priopćavanja prema uputi Ureda te preko Centra za obavješćivanje Grada Zagreba, u razdoblju od travnja do listopada jedanput mjesečno.

Izvršitelji suzbijanja komaraca dužni su svaku dojavu zabilježiti i u roku od tri radna dana obaviti terenski očevid. Pri pronalasku legla komaraca u dvorištima i okućnicama, izvršitelji trebaju u suradnji s korisnicima i vlasnicima objekata ako je moguće ukloniti legla te savjetovati građane, pravne i fizičke osobe o nekemijskim mjerama koje treba provoditi a koje pridonose smanjenju pojave komaraca u njihovu okruženju. Legla pronađena u privatnim dvorištima i okućnicama građana i pravnih osoba neće biti unesena u registar legla jer su vlasnici i stanari dužni voditi brigu kako ne pogodovati razvoju komaraca.

U slučaju pronalaska legla komaraca koje nije tijekom izvida moguće ukloniti, izvršitelj treba u roku od tri dana podatke o novom leglu dostaviti Uredu i Zavodu.

U Dodatku 3 Programa mjera nalazi se predviđen broj terenskih izvida prema pozivima građana procijenjen na temelju iskustva tijekom protekle dvije godine.

B.B. 2.5. Mjerenje brojnosti i aktivnosti krilatica

Praćenje brojnosti krilatica izvršitelj će provoditi metodom hvatanja krilatica komaraca aspiratorom tijekom 15 minuta na tijelu skupljača, u sumrak ili svitanje od sredine travnja do konca rujna na najmanje sedam područja predviđenih za adulticidne tretmane (žarišta krilatica) sljedećom dinamikom: svibanj i lipanj dva puta mjesečno, druga polovina travnja, srpanj, kolovoz i rujan jedanput mjesečno. Mjerenje će se obavljati pri vremenskim uvjetima koji su povoljni za aktivnost komaraca. O nalazu će pismeno (telefaksom ili elektroničkom poštom) izvijestiti Zavod. Prikupljene komarce izvršitelj će čuvati u hladnjaku te dostavljati u Zavod (radi istraživanja prisutnih vrsta na žarištima krilatica).

Popis do sada registriranih žarišta krilatica nalazi se u Dodatku 4. Programa mjera dezinsekcije komaraca. Uz pregled registriranih žarišta krilatica s popisa u Dodatku 4. izvršitelj je dužan predvidjeti i praćenje brojnosti krilatica na novim žarištima krilatica registriranima tijekom godine.

B.B. 2.6. Suzbijanje krilatica

Izvršitelj će provoditi suzbijanje krilatica toplim ili hladnim ULV zamagljivanjem sa zemlje u naseljenim dijelovima grada u periodu od sredine travnja do konca rujna, ovisno o nalazima mjerenja brojnosti krilatica. Suzbijanje će provoditi preparatima s djelatnom tvari na bazi sintetskih piretroida niske toksičnosti, namijenjenim za ULV primjenu, preporučenima od Svjetske zdravstvene organizacije za primjenu u naseljenim sredinama i s dopuštenjem Ministarstva zdravlja RH za primjenu u Hrvatskoj. Radi zaštite okoliša kao sredstva za razrjeđivanje mogu se koristiti voda ili pročišćena mineralna ulja.

2.6.1. Adulticidni tretmani

Adulticidne tretmane izvršitelj će provoditi na ciljanim područjima na kojima je izmjerena povećana brojnost komaraca prema nalazima uzorkovanja (točka B.B 2.5. ovog provedbenog plana). Popis registriranih žarišta krilatica naveden je u Dodatku 4. tog Programa a uključuje i ona područja grada na kojima se tijekom provedbe pokaže potreba za suzbijanjem, uz prethodnu suglasnost Ureda.

Djelotvornost provedenih akcija suzbijanja kao i eventualna rezistencija populacije komaraca na primijenjene insekticide, izvršitelj programa dužan je provjeravati nakon svake akcije suzbijanja temeljem mjerenja smanjenja broja komaraca. U slučaju neuspjeha i nedjelotvornih akcija izvršitelji dezinsekcije komaraca obvezan je postupak ponoviti o svom trošku.

2.6.2. Obavješćivanje o provođenju adulticidnih tretmana

Prije svake akcije suzbijanja komaraca metodom toplog zamagljivanja ili hladnog zamagljivanja ULV metodom, izvršitelj programa obavijestit će građane o području i vremenu provođenja akcije preko dnevnog tiska i radijskih postaja prema uputi Ureda. Istim će načinom upozoravati pčelare da na vrijeme uklone pčele s područja koja će se tretirati. Istovremeno će pismeno obavijestiti Državni centar za obavješćivanje (112) i Ured.

Obavijest o provođenju adulticidnog tretmana pismeno će slati Zavodu (telefaksom ili elektroničkom poštom) i Uredu koristeći obrazac u Dodatku 5 Programa mjera.

2.6.3. Dopušteni adulticidi

Za adulticidne tretmane zelenih površina sa zemlje izvršitelj će koristiti insekticid formuliran za ULV primjenu na osnovi niskotoksičnih piretroida.

Zamagljivanje naseljenih područja provodit će se hladnim ULV postupkom pri čemu će se koristiti preparat na osnovi niskotoksičnih piretroida koji se miješaju s vodom.

Zamagljivanje zelenih površina provodit će se toplim ULV i LV postupkom pri čemu će se koristiti preparat na osnovi niskotoksičnih piretroida koji se miješaju s vodom ili neškodljivim mineralnim uljem.

Potrebne količine navedenih insekticida ovise o izabranim tvorničkim formulacijama, a dopušteno je doziranje i primjena isključivo prema uputama proizvođača i preporukama Svjetske zdravstvene organizacije.

C.C. PROVEDBENI PLAN OSTALIH POSEBNIH MJERA PREVENTIVNE I OBVEZNE PREVENTIVNE DEZINFEKCIJE, DEZINSEKCIJE I DERATIZACIJE NA PODRUČJU GRADA ZAGREBA ZA 2015.

C.C.1. UVOD

Ovim provedbenim planom ostalih posebnih mjera preventivne i obvezne preventivne dezinfekcije, dezinsekcije i deratizacije na području Grada Zagreba za 2015. (u daljnjem tekstu: Provedbeni plan - ostalih posebnih mjera) utvrđuju se načini, vrijeme, opseg i dinamika provođenja mjera koje su propisane Programom ostalih posebnih mjera preventivne i obvezne preventivne dezinfekcije, dezinsekcije i deratizacije na području Grada Zagreba za 2015. (u daljnjem tekstu: Program mjera - ostalih posebnih mjera).

C.C.2. PREVENTIVNA I OBVEZNA PREVENTIVNA DEZINSEKCIJA

C.C. 2.1. Plan provedbe dezinsekcije žohara u romskim naseljima Grada Zagreba

Cjelovite mjere suzbijanja žohara najučinkovitiji su i najracionalniji način njihova suzbijanja:

2.1.1. Utvrđivanje infestacije

Izvršitelji će prije planiranog suzbijanja obaviti utvrđivanje infestacije stručnim pregledom objekata radi utvrđivanja prisutnosti i brojnosti žohara. Prema potrebi koristit će feromonske klopke.

2.1.2. Smanjenje populacije žohara kemijskim metodama

Suzbijanje žohara kemijskim metodama izvršitelji će provesti u svim objektima u kojima je utvrđena infestacija. Primijenit će metodu prskanja površina preparatima rezidualnog djelovanja uz dodatnu primjenu hranidbenog gela na indiciranim mjestima. Svaka primjena pesticida treba biti provedena tako da se ne kontaminira hrana, ne oštete ili zaprljaju ne-ciljane površine, ne ugrozi zdravlje ljudi i ne onečisti okoliš, sukladno Pravilniku o načinu provedbe obvezne dezinfekcije, dezinsekcije i deratizacije (Narodne novine 35/07, 79/07 i 76/12). Za suzbijanje žohara kemijskim metodama izvršitelji će koristiti sredstva propisno registrirana i dopuštena za primjenu u Republici Hrvatskoj rješenjem Ministarstva zdravlja.

Prostore u kojima će dezinsekcija biti provedena prskanjem, korisnici objekata mogu ponovno koristiti tek nakon što se sve čestice primijenjenih otopina insekticida potpuno istalože i osuše na tretiranim površinama. Korisnici su dužni nakon provedene dezinsekcije temeljito oprati radne površine i pribor koji dolazi u kontakt s hranom.

Tijekom provedbe dezinsekcije izvršitelji trebaju savjetovati korisnike objekata o mjerama sanitacije i drugim mjerama koje mogu smanjiti uvjete za razvoj, razmnožavanje i sprječavanje unosa žohara, a trebaju ih provoditi korisnici objekata.

Dezinsekciju žohara u romskim naseljima izvršitelji će provesti na sljedećim područjima:

- područje Gradske četvrti Peščenica - Žitnjak: lokacija Vrtni put - Obrtnička cesta, iza Centra male privrede (Savica Šanci).

- Struge, iza kućnog br. 40.

- Plinarsko naselje.

Izvršitelji će obaviti dezinsekciju žohara dva puta u razmaku od tri tjedna. Prva akcija suzbijanja započet će tijekom proljeća/ljeta.

Izvršitelji će o planiranim mjerama dezinsekcije žohara obavijestiti Ured, Zavod i stanovnike romskih naselja najmanje sedam dana prije provođenja dezinsekcije.

C.C. 2.2. Plan provedbe dezinsekcije žohara kanalizacijskog sustava

Dezinsekciju žohara izvršitelji će provoditi unutar revizijskih otvora kemijskim metodama rezidualnog prskanja i drugim metodama sukladno Pravilniku o načinu provedbe obvezne dezinfekcije, dezinsekcije i deratizacije (Narodne novine 35/07, 79/07 i 76/12). Za suzbijanje žohara kemijskim metodama izvršitelji će koristiti sredstva propisno registrirana i dopuštena za primjenu u Republici Hrvatskoj rješenjem Ministarstva zdravlja.

Popis ulica s područja Gradske četvrti Donji grad i broj revizijskih otvora u kojima će se provoditi dezinsekcija žohara nalazi se u Dodatku 1 Programa ostalih posebnih mjera preventivne i obvezne preventivne dezinfekcije, dezinsekcije i deratizacije provedbu kojeg osigurava Grad Zagreb u 2015. godini.

Dezinsekciju žohara izvršitelji će provoditi jednom mjesečno od travnja do rujna. Prva akcija suzbijanja započet će krajem travnja, a sljedeća akcija tijekom svibnja u razmaku od prve ne dužem od tri tjedna. Sljedeće akcije će biti obavljene dinamikom svaka četiri tjedna.

C.C. 2.3. Plan provedbe dezinsekcije muha naselja Jakuševec

Dezinsekciju muha izvršitelji će provoditi u domaćinstvima naselja Jakuševec kemijskim metodama u zatvorenim i na otvorenim prostorima. Provodit će suzbijanje razvojnih oblika i odraslih jedinki muha. Izbor metode u suzbijanju ovisit će o vrsti muha, prostoru koji se tretira (otvoreni ili zatvoreni), namjeni prostora (stanovanje ljudi, životinjska staja), površini koja se tretira i opremi za aplikaciju. Posebnu pažnju izvršitelji će posvetiti mjestima razvoja muha (gnojištima i drugim mjestima odlaganja organskog otpada).

Tijekom provedbe dezinsekcije izvršitelji trebaju savjetovati vlasnike domaćinstava o mjerama sanitacije kojima se mogu smanjiti uvjeti za razvoj i razmnožavanje muha, a trebaju ih provoditi vlasnici objekata.

Kako bi smanjili broj muha na podnošljivu razinu, izvršitelji će provoditi dezinsekciju muha jednom mjesečno od lipnja do rujna, u što kraćem vremenskom roku, a stanovnici naselja dužni su u svojim domaćinstvima provoditi mjere sanitacije i voditi brigu o ispravnom odlaganju i držanju otpada i gnoja. Suzbijanje muha temeljit će na larvicidnom suzbijanju, prema Pravilniku o načinu provedbe obvezne dezinfekcije, dezinsekcije i deratizacije (Narodne novine 35/07, 79/07 i 76/12) koristeći pri tome pesticide i sredstva propisno registrirana i dopuštena za primjenu u Republici Hrvatskoj rješenjem Ministarstva zdravlja.

Izvršitelji će o planiranim mjerama dezinsekcije muha obavijestiti Ured, Zavod i stanovnike naselja Jakuševec najmanje sedam dana prije provođenja dezinsekcije, a nakon obavljenog terenskog izvida i utvrđivanja visine populacije muha.

Za pristup do sadržaja morate biti korisnik portala www.informator.hr.
Sadržajima se pristupa ovisno o Vašem paketu.

Prijava

Zaboravljena zaporka?

Nemate korisničke podatke? Besplatno se registrirajte i testno pristupajte sadržajima 7 dana.
Kao besplatan korisnik ostvarujete pristup do 20 dokumenata.

Registracija