zbirni podaci i poveznice
poglavlja
članci
napomene
Nisu pronađeni povezani dokumenti.

Detalji dokumenta

Objavljen

27.01.2014.

Donesen

16.01.2014.

Poglavlja nisu pronađena.

Prethodnik
Nasljednik

Program mjera preventivne i obvezne preventivne dezinfekcije, dezinsekcije i deratizacije na području Grada Zagreba za 2014.

Pročišćeni tekst vrijedi od 27.01.2014.

Narodne novine 2/2014

Prikaz pročišćenog teksta na dan:

PREAMBULA

Program mjera preventivne i obvezne preventivne dezinfekcije, dezinsekcije i deratizacije na području Grada Zagreba za 2014. (»Službeni glasnik Grada Zagreba«, br. 2/14)

Na temelju članka 5. stavka 2. Zakona o zaštiti pučanstva od zaraznih bolesti (Narodne novine 79/07, 113/08 i 43/09) i članka 3. stavka 5. Odluke o preventivnoj i obveznoj preventivnoj dezinfekciji, dezinsekciji i deratizaciji na području Grada Zagreba (Službeni glasnik Grada Zagreba 24/13), gradonačelnik Grada Zagreba, 16. siječnja 2014., donosi

PROGRAM MJERA

preventivne i obvezne preventivne dezinfekcije, dezinsekcije i deratizacije na području Grada Zagreba za 2014.

1. OPĆE ODREDBE

Na temelju članka 4. stavka 1. Zakona o zaštiti pučanstva od zaraznih bolesti (Narodne novine 79/07, 113/08 i 43/09, u daljnjem tekstu: Zakon) Republika Hrvatska, županije, odnosno Grad Zagreb, općine i gradovi obvezni su osigurati provođenje mjera za zaštitu pučanstva od zaraznih bolesti propisane istim zakonom te sredstva za njihovo provođenje kao i stručni nadzor nad provođenjem tih mjera. Sukladno Zakonu sve mjere sprečavanja i suzbijanja zaraznih bolesti provode se prema godišnjim, srednjoročnim i dugoročnim programima koje donose mjerodavna tijela uprave.

Na temelju članka 5. stavka 2. Zakona gradonačelnik Grada Zagreba na prijedlog nadležnog zavoda za javno zdravstvo (u daljnjem tekstu: Zavod) donosi godišnji program mjera za zaštitu pučanstva od zaraznih bolesti, odnosno ovaj Program mjera preventivne i obvezne preventivne dezinfekcije, dezinsekcije i deratizacije na području Grada Zagreba za 2014. (u daljnjem tekstu: Program mjera).

Na temelju članka 24. stavka 2. Zakona, Grad Zagreb obvezan je omogućiti provedbu preventivne i obvezne preventivne dezinfekcije, dezinsekcije i deratizacije (posebne mjere) na svom području sukladno Programu mjera.

Preventivna i obvezna preventivna dezinfekcija, dezinsekcija i deratizacija provodi se u skladu s Pravilnikom o načinu provedbe obvezatne dezinfekcije, dezinsekcije i deratizacije (Narodne novine 35/07, 79/07 i 76/12). Obveznu preventivnu dezinfekciju, dezinsekciju i deratizaciju provode pravne i fizičke osobe koje udovoljavaju Pravilniku o uvjetima kojima moraju udovoljavati pravne i fizičke osobe koje obavljaju dezinfekciju, dezinsekciju i deratizaciju kao mjere za sprječavanje i suzbijanje zaraznih bolesti pučanstva (Narodne novine 35/07 i 79/07), tj. koje posjeduju odobrenje Ministarstva zdravlja za obavljanje ove djelatnosti.

Prema članku 24. stavku 3. Zakona, stručni nadzor nad provedbom preventivne i obvezne preventivne dezinfekcije, dezinsekcije i deratizacije provodi Zavod.

Na temelju članka 7. stavka 1. Zakona, svaka pravna i fizička osoba obvezna je postupati sukladno mjerama za zaštitu pučanstva od zaraznih bolesti određenima istim zakonom i propisima donesenima na temelju njega.

2. SVRHA PROGRAMA MJERA

Preventivna i obvezna preventivna dezinfekcija, dezinsekcija i deratizacija (u daljnjem tekstu: DDD mjere) kao posebna mjera provodi se radi sprečavanja pojave i suzbijanja širenja zaraznih bolesti koje uzrokuju patogeni mikroorganizmi, štetni člankonošci (Arthropoda) i štetni glodavci, stoga je njihovo planirano, organizirano, pravovremeno i sustavno suzbijanje ovim mjerama od javnozdravstvene važnosti za Grad Zagreb.

Dezinfekcija je skup različitih mjera koje se poduzimaju s ciljem uništavanja, usporavanja rasta i razmnožavanja ili uklanjanja većine mikroorganizama uzročnika bolesti na površinama, u prostorijama, objektima, uređajima, priboru te opremi.

Dezinsekcija je skup različitih mjera koje se provode s ciljem suzbijanja štetnih člankonožaca (Arthropoda) koji prenose uzročnike zaraznih bolesti, uzrokuju alergijske reakcije, parazitiraju na tijelu čovjeka, imaju toksično djelovanje, uznemirivači su ili napasnici.

Deratizacija je skup različitih mjera koje se provode s ciljem suzbijanja štetnih glodavaca koji su rezervoari i prijenosnici uzročnika zaraznih bolesti.

Redovitim provođenjem ovih mjera smanjuje se broj ili se uklanjaju prijenosnici i uzročnici zaraznih bolesti i izvori oboljenja od zaraznih bolesti, smanjuje se mogućnost prenošenja oboljenja te se općim unaprjeđenjem higijenskih uvjeta poboljšava kvaliteta življenja.

Tijekom 2014., na području Grada Zagreba provodit će se suzbijanje sljedećih vrsta javnozdravstvenih štetnika:

- komarci rodova Culex, Aedes, Ochlerotatus i Anopheles,

- muhe: Musca domestica (kućna muha) te druge štetne vrste,

- žohari (Blatta orientalis, crni žohar, Blattella germanica, smeđi žohar i Supella longipalpa, smeđe-prugasti žohar),

- štetni glodavci: štakor (Rattus rattus, crni štakor, Rattus norvegicus, smeđi štakor), kućni miš (Mus musculus) i dr.,

- druge vrste javnozdravstvenih štetnika prema higijensko-sanitarnim i epidemiološkim indikacijama: buhe, kućna stjenica, štetne vrste mrava, osa, stršljena i dr.,

- mikroorganizmi - prema higijensko-sanitarnim i epidemiološkim indikacijama.

Preventivna i obvezna preventivna dezinfekcija, dezinsekcija i deratizacija obavlja se sukladno ovom Programu mjera koji se temelji na Zakonu i podzakonskim propisima, na utvrđivanju stanja i situacije na području Grada Zagreba, dosadašnjim epidemiološkim indikacijama, dobroj DDD praksi te rezultatima provođenja programa i planova proteklih godina.

3. OBVEZNICI PROVOĐENJA DDD MJERA

Provedbu DDD mjera dužni su osigurati i financirati korisnici objekata koji podliježu sanitarnom nadzoru, odnosno u građevinama, postrojenjima, prostorima, prostorijama, na uređajima i opremi osoba koje obavljaju gospodarske djelatnosti i u djelatnosti u području zdravstva, odgoja, obrazovanja, socijalne skrbi, ugostiteljstva, turizma, obrta i usluga, sporta i rekreacije, objektima za javnu vodoopskrbu i uklanjanje otpadnih voda te deponijima za odlaganje komunalnog otpada, u djelatnosti javnog prometa, u stambenim objektima i oko njih, na javnim površinama, u javnim objektima u gradu i naseljima te drugim objektima od javnozdravstvene i komunalne važnosti.

Grad Zagreb će osigurati preventivnu i obveznu preventivnu deratizaciju u stambenim objektima i dvorištima, na javnoprometnim i javnim zelenim površinama (trgovima, parkovima i na obalama gradskih vodotoka), u objektima dječjih vrtića, osnovnih i srednjih škola, učeničkih domova kojih je osnivač Grad Zagreb, u objektima gradskih tijela i upravnih tijela Grada Zagreba i mjesne samouprave, suzbijanje komaraca na području Grada Zagreba te dezinfekciju u sportskim dvoranama u vlasništvu Grada Zagreba (u daljnjem tekstu: stambeni i drugi objekti i javne površine), odnosno provedbu DDD mjera, sukladno Programu mjera i Provedbenom planu preventivne i obvezne preventivne dezinfekcije, dezinsekcije i deratizacije na području Grada Zagreba za 2014. (u daljnjem tekstu: Provedbeni plan).

Korisnici objekata i površina dužni su poduzimati mjere propisane ovim Programom mjera i Provedbenim planom.

Korisnici stambenih i drugih objekata i javnih površina dužni su dopustiti provedbu DDD mjera.

4. MJERE PREVENTIVNE I OBVEZNE PREVENTIVNE DEZINFEKCIJE, DEZINSEKCIJE I DERATIZACIJE

4.1. Opće preventivne mjere

Provođenje preventivnih mjera temeljni je preduvjet za uspješno smanjenje prijenosnika bolesti i štetnika na nekom području. Cilj provođenja mjera je stvaranje takvih uvjeta koji će onemogućiti naseljavanje prijenosnika bolesti i štetnika na nekom području, a ako se naseljavanje dogodi, uskratiti im mogućnost opstanka, prvenstveno pristupa izvoru hrane i vode te mogućnosti zaklona kao temeljnih uvjeta preživljavanja svake biološke vrste.

Grad Zagreb preko svojih nadležnih tijela treba redovito provoditi sljedeće preventivne mjere:

a) Ispravno odlaganje krute otpadne tvari:

- održavanje uređenih odlagališta otpadne tvari (zatrpavanje, spaljivanje);

- sanacija (eliminacija) divljih odlagališta;

- redovito pražnjenje spremnika za smeće;

- redovito mehaničko čišćenje, pranje spremnika za smeće.

b) Ispravno odlaganje fekalnog otpada:

- održavanje kanalizacijskog sustava;

- sanacija septičkih (crnih) jama;

- zabrana pražnjenja septičkih (crnih) jama u potoke i kanale oborinskih voda;

- sprječavanje prelijevanja septičkih jama redovitim pražnjenjem.

c) Higijensko-sanitarne mjere na javnim površinama:

- spriječiti nekontrolirano odlaganje krute otpadne tvari na javnim površinama;

- uređivanje zapuštenih zelenih površina;

- održavanje potoka i kanala oborinskih voda: čišćenje, uklanjanje vegetacije;

- zatrpavanje lokvi, bara, proširivanje usjeka s ciljem povećanja protočnosti tekućica;

- čišćenje oluka na javnim zgradama;

- saniranje građevinskih oštećenja.

d) Preventivne mjere u gospodarskim objektima, ekonomskim dvorištima i skladištima:

- obveza uvođenja "rodent-proof" sustava - onemogućavanje ulaska glodavcima građevinsko-tehničkim rješenjima, izgradnja barijera za sprečavanje ulaza glodavcima u unutarnje prostore objekta;

- redovito uređivanje ekonomskih dvorišta (uklanjanje korova, obraštaja i nekorištene ambalaže);

- zabrana nagomilavanja krutog otpada, osobito starih automobilskih guma;

- zabrana nekontroliranog odlaganja životinjskog klaoničkog otpada.

e) Preventivne mjere na poljoprivrednim površinama i individualnim gazdinstvima:

- redovito održavanje poljoprivrednih površina (proljetno čišćenje);

- edukacija stanovništva o načinima prevencije razvoja komaraca i značenju držanja spremnika s vodom u razvoju komaraca (bačve i posude za poljoprivredne potrebe);

- redovito čišćenje staja, redovito odlaganje animalnog fekalnog otpada, spremanje u gnojnice;

- edukacija stanovništva u prigradskim područjima o mogućim preventivnim mjerama za sprječavanje razvoja muha (prekrivanjem gnojnica plastičnom folijom).

f) Preventivne mjere za sprečavanje razvoja i smanjenje broja komaraca na javnim i privatnim površinama:

- uklanjati različite nepotrebne predmete i posude u kojima se nakuplja voda (autogume, boce, limenke, igračke i druge vrste posuda);

- redovito (jednom tjedno) prazniti ili mijenjati vodu u posudama koje su u uporabi i zadržavaju vodu;

- različite spremnike za vodu zatvoriti poklopcem, gustom mrežom ili folijom;

- propisno odlagati krupni otpad na zato predviđena mjesta;

- održavati otvorene bazene, ukrasna jezerca, fontane;

- održavati ispravnim sustave za odvodnju, drenažu i prikupljanje voda (sustav pitke vode, vode za grijanje i hlađenje, krovni oluci, kanalizacija);

- održavati septičke jame, držati ih propisno zatvorene;

- vlasnici vulkanizerskih radionica, skladišta guma na otvorenome i karting staza trebaju: prazniti vodu iz guma, složiti gume u oblik piramide i zaštititi ih nepropusnom folijom i provoditi dezinsekciju guma ako se u gumama nalaze ličinke komaraca;

- održavati zelene površine, uređivati vrtove kako se u njima ne bi zadržavale odrasle jedinke komaraca.

U provođenju preventivnih mjera, a u okviru svoje nadležnosti, moraju sudjelovati pravne, fizičke osobe i svi građani Grada Zagreba te odgovornim ponašanjem pridonositi višim higijensko-sanitarnim prilikama i boljoj kvaliteti života.

Nadzor nad provođenjem ovih mjera u nadležnosti je inspekcijskih službi.

4.2. Mjere preventivne i obvezne preventivne dezinfekcije, dezinsekcije i deratizacije

Grad Zagreb osigurava na svom području provođenje DDD mjera kroz sljedeća četiri programa mjera, koji čine sastavni dio Programa mjera:

A. Program mjera preventivne i obvezne preventivne deratizacije na području Grada Zagreba za 2014.

B. Program mjera preventivne i obvezne preventivne dezinsekcije komaraca na području Grada Zagreba za 2014.

C. Program ostalih posebnih mjera preventivne i obvezne preventivne dezinfekcije, dezinsekcije i deratizacije na području Grada Zagreba za 2014.

D. Program mjera snimanja, dezinfekcije, mehaničkog i kemijskog čišćenja klimatizacijskih i ventilacijskih sustava sportskih dvorana u vlasništvu Grada Zagreba na području Grada Zagreba za 2014.

5. IZVRŠITELJI DDD MJERA

Izvršitelji DDD mjera su pravne osobe koje obavljaju zdravstvenu djelatnost i druge pravne osobe koje su registrirane za obavljanje DDD djelatnosti i koje zadovoljavaju propisane uvjete prema Pravilniku o uvjetima kojima moraju udovoljavati pravne i fizičke osobe koje obavljaju dezinfekciju, dezinsekciju i deratizaciju kao mjere za sprječavanje i suzbijanje zaraznih bolesti pučanstva (Narodne novine 35/07 i 79/07), tj. koje posjeduju odobrenje Ministarstva zdravlja za obavljanje ove djelatnosti.

DDD mjere u stambenim i drugim objektima i javnim površinama provode izvršitelji koji su s Gradom Zagrebom, sukladno propisima o zaštiti pučanstva od zaraznih bolesti, propisima o javnoj nabavi sklopili ugovore o obavljanju DDD mjera.

Izvršitelji Programa mjera trebaju prije početka rada osigurati identifikacijske iskaznice sukladno Pravilniku o uvjetima kojima moraju udovoljavati pravne i fizičke osobe koje obavljaju djelatnost obvezatne dezinfekcije, dezinsekcije i deratizacije kao mjere za sprječavanje i suzbijanje zaraznih bolesti pučanstva (Narodne novine 35/07 i 79/07).

6. OBAVJEŠTAVANJE I OBVEZA SURADNJE S GRAĐANIMA

Izvršitelji su dužni pridržavati se Programa mjera i Provedbenog plana za svaku od mjera koju provode.

Izvršitelji su dužni obavijestiti upravno tijelo Grada Zagreba nadležno za zdravstvo (u daljnjem tekstu: Ured), Zavod, građane, pravne i fizičke osobe o provedbi DDD mjera na način i u rokovima propisanima u Programu mjera i Provedbenom planu za svaku od mjera koju provode.

Izvršitelji su dužni savjetovati građane, pravne i fizičke osobe te predstavnike stanara kojima se obrate prilikom obavljanja DDD mjere o nekemijskim mjerama koje je potrebno provoditi jer pridonose smanjenju pojave štetnika u njihovu objektu i njegovoj okolini.

Na dan provedbe DDD mjere, predstavnici vlasnika, vlasnici i korisnici objekata dužni su omogućiti pristup izvršiteljima u potrebne prostore objekata i površina, a obavljene poslove ovjeriti potpisom na potvrdi o provedenoj DDD mjeri.

7. UNOS I OBRADA PODATAKA

Grad Zagreb, Ured osigurava i financira elektroničku internetsku aplikaciju s bazom podataka za potrebe provođenja DDD mjera. Aplikacija osigurava programsku podršku za unos, pohranjivanje, dohvat i standardnu obradu podataka i dostupna je ovlaštenim izvršiteljima DDD mjera i Zavodu.

Tijekom provedbe DDD mjera izvršitelji su dužni elektronički prikupljati podatke. Opremu, odnosno dlanovnike osiguravaju izvršitelji. Izvršitelji su dužni elektronički, korištenjem dlanovnika, prikupljati podatke o svakom obavljenom terenskom poslu i voditi računalnu evidenciju koja treba sadržavati sve podatke koji su navedeni u pojedinom Programu mjera a odnose se na vrstu obavljene mjere.

Izvršitelji su dužni prikupljene podatke iz dlanovnika elektronički dostavljati u bazu podataka Ureda. Izvršitelji odgovaraju za istinitost podataka unesenih u sustav i obvezni su osigurati svim terenskim ekipama ispravnu opremu za rad.

Izvršitelji DDD mjere će korisnicima usluga na licu mjesta mobilnim pisačem ispisati standardiziranu jedinstvenu potvrdu o provedenoj DDD mjeri, a sadržaj potvrde navodi se u Programima mjera iz točke 4.2. Potvrda se izdaje u dva primjerka, jedan zadržava korisnik objekta, a drugi izvršitelj DDD mjere.

8. NADZOR U PROVEDBI PROGRAMA DDD MJERA

Inspekcijski nadzor nad provedbom DDD mjera obavljaju nadležni sanitarni inspektori.

Kontrolu nad provedbom Programa mjera te korištenjem sredstava obavlja Ured.

Stručni nadzor nad provedbom DDD mjera provodi Zavod.

Izvršitelji su dužni prikupljati podatke, voditi evidencije i dostavljati izvješća Zavodu o provedenim DDD mjerama sukladno propisima o zaštiti pučanstva od zaraznih bolesti.

Zavod izrađuje stručno izvješće s podacima o stupnju infestacije, utrošku pesticida i stupnju pridržavanja propisanog programa rada određenog Programom mjera i Provedbenim planom te ga dostavlja Uredu s elementima poboljšanja sanitacije prostora u budućnosti.

Izvješće o provođenju Programa mjera i Provedbenog plana i obavljenom stručnom nadzoru Zavod će mjesečno dostavljati Uredu i posebno na zahtjev Ureda.

Godišnje izvješće o provođenju Programa mjera i Provedbenog plana i obavljenom stručnom nadzoru za prethodnu kalendarsku godinu Zavod je dužan dostaviti gradonačelniku preko Ureda najkasnije do 31. siječnja tekuće godine.

Na temelju evaluacije podataka o infestaciji i djelotvornosti mjera iz Programa, Zavod će izraditi Program mjera preventivne i obvezne preventivne dezinfekcije, dezinsekcije i deratizacije i Provedbeni plan preventivne i obvezne preventivne dezinfekcije, dezinsekcije i deratizacije za sljedeće razdoblje i dostaviti ga Uredu do 1. prosinca 2014.

Troškovi stručnog nadzora provedbe DDD mjera financiraju se iz proračuna Grada Zagreba.

9. Ovaj će program mjera biti objavljen u Službenom glasniku Grada Zagreba.

KLASA: 501-05/14-01/2

URBROJ: 251-03-02-14-2

Zagreb, 16. siječnja 2014.

Gradonačelnik

Grada Zagreba

Milan Bandić, dipl. politolog, v.r.

A. PROGRAM MJERA PREVENTIVNE I OBVEZNE PREVENTIVNE DERATIZACIJE NA PODRUČJU GRADA ZAGREBA ZA 2014.

A.1. SITUACIJA I POTREBE

Štakori, miševi i drugi štetni glodavci suzbijaju se radi šteta koje nanose uništavanjem i onečišćavanjem hrane, oštećivanjem stambenih i gospodarskih objekata, a u urbanim sredinama prvenstveno radi eliminacije rizika od prijenosa zaraznih bolesti. Oni mogu biti rezervoari i mogući prijenosnici uzročnika zaraznih bolesti kao što su uzročnici crijevnih infekcija (Salmonella), murinog tifusa (Riketsia typhi), leptospiroza (Leptospira), bolesti štakorskog ugriza (Spirillum minus) i drugih.

Radi navedenoga, provedbu preventivne i obvezne preventivne deratizacije dužni su osigurati korisnici objekata koji podliježu sanitarnom nadzoru, odnosno u građevinama, postrojenjima, prostorima, prostorijama, na uređajima i opremi osoba koje obavljaju gospodarske djelatnosti i u djelatnosti u području zdravstva, odgoja, obrazovanja, socijalne skrbi, ugostiteljstva, turizma, obrta i usluga, sporta i rekreacije, objektima za javnu vodoopskrbu i uklanjanje otpadnih voda te deponijima za odlaganje komunalnog otpada, u djelatnosti javnog prometa, u stambenim objektima i oko njih, na javnim površinama, u javnim objektima u gradu i naseljima te drugim objektima od javnozdravstvene i komunalne važnosti.

Grad Zagreb osigurava i financira provedbu preventivne i obvezne preventivne deratizacije u stambenim objektima i dvorištima, na javnoprometnim i javnim zelenim površinama (trgovima, parkovima i na obalama gradskih vodotoka), u objektima dječjih vrtića, osnovnih i srednjih škola, učeničkih domova, kojih je osnivač Grad Zagreb, u objektima gradskih tijela i upravnih tijela Grada Zagreba i mjesne samouprave (u daljnjem tekstu: stambeni i drugi objekti i javne površine).

Korisnici objekata i površina dužni su poduzimati mjere propisane Programom mjera i Provedbenim planom deratizacije.

Korisnici stambenih i drugih objekata i javnih površina dužni su dopustiti provedbu deratizacije.

Ovaj program mjera preventivne i obvezne preventivne deratizacije na području Grada Zagreba za 2014. (u daljnjem tekstu: Program mjera deratizacije) temelji se na Zakonu o zaštiti pučanstva od zaraznih bolesti i podzakonskim propisima, na utvrđivanju stanja i situacije na području Grada Zagreba, dosadašnjim epidemiološkim indikacijama, dobroj DDD praksi te rezultatima provođenja planova i programa proteklih godina te je dio srednjoročnog programa borbe protiv glodavaca na putu prema dugoročnom programu održavanja postignutih rezultata.

A.2. OPĆI NACRT PROGRAMA MJERA DERATIZACIJE

A. 2.1. Preventivna i obvezna preventivna deratizacija

Mjere preventivne i obvezne preventivne deratizacije (u daljnjem tekstu: deratizacija) uključuju praćenje uvjeta za razvitak glodavaca, bilježenje pojave glodavaca, izlaganje meka zatrovanih antikoagulantnim rodenticidima, praćenje stupnja infestacije te poduzimanje ostalih mjera koje dovode do smanjenja broja glodavaca. Deratizacija treba biti sveobuhvatna i ciljana. Sveobuhvatnost mjera deratizacije osigurat će se pregledom svih stambenih i drugih objekata i javnih površina na gradskom području dva puta godišnje tijekom proljetne i jesenske akcije, a ciljanost će se osigurati dodatnim mjerama deratizacije infestiranih objekata i površina prema pozivima građana tijekom cijele godine. Proljetna akcija deratizacije provodi se tijekom ožujka, travnja i svibnja, a jesenska akcija provodi se tijekom rujna, listopada i studenoga. Tijekom čitave godine izvršitelji su dužni obavljati ciljane mjere suzbijanja glodavaca prema pozivima građana, nalogu Gradskog ureda za zdravstvo (u daljnjem tekstu: Ured) te na dojavu Zavoda. Proljetna i jesenska akcija deratizacije svih ostalih objekata i površina koju ne financira Grad Zagreb provodi se prema indikacijama za svaki pojedini objekt ili površinu.

A.2.2. Specifične zadaće Programa mjera deratizacije

Program mjera deratizacije treba osigurati sljedeće specifične zadaće:

a) Bazu podataka s popisom zgrada i površina na kojima se obavlja preventivna i obvezna preventivna deratizacija s njihovim obilježjima važnim za dugoročno vođenje programa suzbijanja glodavaca u Gradu Zagrebu, potrebno je osvježiti novoprikupljenim i novoupisanim podacima.

b) Utvrditi stupanj infestacije glodavcima u svim objektima koji podliježu sanitarnom nadzoru, odnosno u građevinama, postrojenjima, prostorima, prostorijama, na uređajima i opremi osoba koje obavljaju gospodarske djelatnosti i u djelatnosti u području zdravstva, odgoja, obrazovanja, socijalne skrbi, ugostiteljstva, turizma, obrta i usluga, sporta i rekreacije, objektima za javnu vodoopskrbu i uklanjanje otpadnih voda te deponijima za odlaganje komunalnog otpada, u djelatnosti javnog prometa, u stambenim objektima i oko njih, na javnim površinama, u javnim objektima u gradu i naseljima te drugim objektima od javnozdravstvene i komunalne važnosti.

c) Utvrditi uvjete u okolišu koji pogoduju razvoju i održavanju infestacije te predložiti djelotvorne mjere uklanjanja takvih uvjeta.

d) Provesti deratizaciju svih objekata iz točke 2.b. na jedinstveni način na čitavom gradskom području uz jedinstvenu dokumentaciju koja omogućava izjednačenu registraciju svih infestacija na terenu, kao i pogodnosti za infestaciju u okolišu.

e) Osigurati suradnju građana i kroz ponavljanje deratizacije na poziv tretirati i zabilježiti svaku novu infestaciju.

f) Provoditi odgovarajuće praćenje provedbe programa i elektroničko bilježenje prikupljenih podataka s terena, te njihovu obradu radi određivanja trenutačnog i godišnjeg stupnja infestacije u gradu.

g) Na temelju obrade i analize podataka dobivenih tijekom provedbe programa do 1. prosinca 2014. izraditi program preventivne i obvezne preventivne deratizacije na području Grada Zagreba za sljedeće razdoblje.

A. 3. DETALJNI PROGRAM MJERA DERATIZACIJE

A.3.1. Unos podataka

Tijekom provedbe deratizacije izvršitelji su dužni elektronički korištenjem dlanovnika prikupljati podatke o svakom obavljenom terenskom poslu i voditi računalnu evidenciju koja mora sadržavati sljedeće podatke:

- datum provođenja deratizacije,

- gradsku četvrt, ulicu i kućni broj,

- namjenu objekta (stambeni, nestambeni),

- vrstu objekta i površinu za nestambene objekte,

- prisutnost uvjeta u okolišu koji pogoduju razvoju i održavanju infestacije,

- prisutnost glodavaca, ako su prisutni vrstu/vrste glodavaca,

- količinu utrošenih meka,

- razlog neprovedene deratizacije.

Izvršitelji su dužni prikupljene podatke iz dlanovnika elektronički dostaviti u bazu podataka Ureda. Izvršitelji deratizacije odgovaraju za istinitost podataka unesenih u sustav i obvezni su osigurati svim terenskim ekipama ispravnu opremu za rad.

A.3.2. Izdavanje potvrde o provedenoj preventivnoj i obveznoj preventivnoj deratizaciji

Izvršitelji deratizacije će svim korisnicima usluga na licu mjesta mobilnim pisačem ispisati standardiziranu jedinstvenu potvrdu o provedenoj deratizaciji koja mora sadržavati sljedeće podatke:

- naziv tvrtke,

- šifru obavljenog posla,

- datum provođenja deratizacije,

- gradsku četvrt, ulicu i kućni broj,

- namjenu objekta (stambeni, nestambeni),

- naziv nestambenog objekta,

- vrstu objekta i površinu za nestambene objekte,

- prisutnost uvjeta u okolišu koji pogoduju razvoju i održavanju infestacije,

- prisutnost glodavaca, ako su prisutni vrstu/vrste glodavaca,

- količinu utrošenih meka,

- razlog neprovedene deratizacije,

- potpis izvršitelja deratizacije,

- potpis korisnika objekta.

Potvrda se izdaje u dva primjerka, jedan zadržava korisnik objekta, a drugi izvršitelj deratizacije.

A.3.3. Dopuna osnovne baze podataka

Bazu podataka za potrebe Programa mjera preventivne i obvezne preventivne deratizacije svih stambenih i drugi objekata i javnih površina koje financira Grad Zagreb, osigurava Ured u suradnji s ugovornom tvrtkom. Dopunu predmetne baze podataka novim ili neevidentiranim objektima osigurat će Ured na kraju svake proljetne i jesenske akcije temeljem pristiglih podataka od strane ugovorenih izvršitelja koju financira Grad Zagreb.

Ugovorni izvršitelji Grada Zagreba su dužni do kraja akcije pismeno ili elektronički dostaviti Uredu podatke o obavljenoj deratizaciji na lokacijama koje nisu evidentirane u bazi podataka kako bi se osiguralo kontinuirano ažuriranje.

A.3.4. Utvrđivanje stupnja infestacije

Stupanj infestacije odredit će se na osnovi analize podataka dobivenih tijekom provedbe svake akcije deratizacije bilježenjem podataka i izdavanjem potvrde o obavljenoj deratizaciji za svaki tretirani objekt. Podatke će prikupljati izvršitelji deratizacije elektronički, korištenjem dlanovnika.

3.4.1.Trenutačni stupanj infestacije odredit će se kao postotak broja zgrada/površina u kojima je zabilježena pojava glodavaca u odnosu na ukupan broj zgrada/površina na promatranom području tijekom jedne akcije deratizacije.

3.4.2. Godišnji stupanj infestacije odredit će se kao postotak svih zgrada/površina u kojima je zabilježena pojava glodavaca na promatranom području tijekom godine dana (uključujući obje akcije deratizacije i intervencije na poziv građana) u odnosu na ukupan zbroj zgrada/površina na promatranom području.

3.4.3. Stupanj infestacije glodavcima u stambenim i drugim objektima utvrdit će se na temelju nalaza stručno provedenog izvida za svaki objekt i površinu, a podaci će se elektronički, dlanovnikom dnevno unositi u bazu podataka.

3.4.4. Prikupljanje podataka o deratizaciji na javnoprometnim površinama, trgovima, parkovima i na obalama gradskih vodotoka obavit će izvršitelji Programa mjera na istovjetan način onom kod stambenih objekata, elektronički, dlanovnikom dnevno unosom u bazu podataka.

A.3.5. Postavljanje meka za trovanje glodavaca

Meke za trovanje glodavaca postavljat će se u onim objektima i na onim površinama gdje je utvrđena prisutnost glodavaca na temelju objektivnih tragova štakora, sukladno člancima 20. i 21. Pravilnika o načinu provedbe obvezatne dezinfekcije, dezinsekcije i deratizacije (Narodne novine 35/07, 79/07 i 76/12), na način kako se propisuje dalje u Provedbenom planu deratizacije na području Grada Zagreba za 2014. Iznimno, izvršitelji deratizacije mogu postaviti meke na mjestima gdje nisu objektivno utvrdili prisutnost glodavaca ako prema izjavi korisnika postoje učestale infestacije glodavcima, a izvidom na licu mjesta izvršitelji utvrde povoljne uvjete za razvoj i razmnožavanje glodavaca.

A.3.6. Obavještavanje i obvezna suradnja s građanima

3.6.1. Izvršitelji deratizacije dužni su pisano (telefaksom, elektroničkom poštom) obavještavati Ured i Zavod o planu rada za svaki tjedan provedbe deratizacije. Tjedni plan rada uključivat će ulice koje će biti obuhvaćene deratizacijom svakog dana u tjednu i popis djelatnika koji obavljaju poslove. Plan rada izvršitelji su dužni dostaviti sedam dana prije provođenja deratizacije.

3.6.2. O akcijama deratizacije građani će biti obaviješteni lijepljenjem tiskanih obavijesti na oglasnim pločama stambenih zgrada te ubacivanjem u poštanski sandučić predstavnika stanara, odnosno vlasnika objekta, sedam dana prije njihove provedbe. Obrazac obavijesti je otisnut kao Obrazac 1 u dodatku na kraju ovog Programa mjera deratizacije i njegov je sastavni dio. Troškove tiskanja obrasca obavijesti snose izvršitelji deratizacije.

3.6.3. Prilikom prikupljanja podataka o stambenim, nestambenim objektima i javnim površinama izvršitelji deratizacije vodit će računa o poštivanju prava vlasnika i stanara zgrada, neće nanositi štetu niti će nesavjesnim radom ugrožavati zdravlje stanara i njihovih kućnih ljubimaca. Izvršitelj odgovara pravnim i fizičkim osobama za štete koje eventualno nastanu tijekom obavljanju poslova deratizacije.

3.6.4. Izvršitelji su dužni savjetovati predstavnike stanara kojima se obrate prilikom obavljanja deratizacije o provedbi nekemijskih mjera deratizacije kao što su sprječavanje pristupa glodavcima, sanitacija zgrade, uklanjanje hrane, skloništa i vode za glodavce u njihovoj zgradi.

3.6.5. Na dan provedbe deratizacije iz obavijesti, vlasnici zgrada ili korisnici objekta dužni su omogućiti pristup ekipama u podrumske, suterenske i gospodarske prostore u zgradama i dvorištima, a obavljene poslove ovjeriti potpisom na potvrdi o provedenoj deratizaciji.

A.3.7. Praćenje i obrada podataka

3.7.1. Programsku podršku za unos, pohranjivanje, dohvat, razmjenu i standardnu obradu podataka u smislu internetski orijentirane aplikacije s bazom podataka za potrebe Programa mjera deratizacije, odnosno provođenja deratizacije svih objekata, otvorenih vodotoka i javnih površina, koje financira Grad Zagreb ugovorenim izvršiteljima i Zavodu osigurava Ured. Opremu (hardware) osiguravaju izvršitelji deratizacije.

3.7.2. Zapis podataka obavit će korištenjem dlanovnika na terenu ovlašteni izvršitelji deratizacije unosom podataka u odgovarajuće elektroničke obrasce te preko interneta pohraniti u zajedničku računalnu, internetski orijentiranu bazu podataka Ureda. Podaci se prebacuju iz dlanovnika na kraju svake smjene, svakog radnog dana ili češće, po potrebi, nikako kasnije niti idućeg dana.

3.7.3. Prikupljene podatke Ured će pohraniti i kompjutorski obraditi.

3.7.4. Izvršitelji su dužni prikupljati podatke, voditi evidencije i dostavljati izvješća Zavodu koji provodi stručni nadzor sukladno propisima o zaštiti pučanstva od zaraznih bolesti.

3.7.5. Zavod provodi stručni nadzor, izrađuje stručno izvješće s podacima o stupnju infestacije, utrošku pesticida i stupnju pridržavanja propisanog programa rada određenom Programom mjera deratizacije i Provedbenim planom deratizacije, te ga dostavlja mjesečno i posebno na zahtjev Uredu.

3.7.6. Godišnje izvješće o provođenju Programa mjera deratizacije i Provedbenog plana deratizacije i obavljenom stručnom nadzoru, za prethodnu godinu Zavod će dostaviti gradonačelniku Grada Zagreba, preko Ureda, najkasnije do 31. siječnja tekuće godine.

3.7.7. Na temelju evaluacije podataka o infestaciji i o djelotvornosti mjera iz programa, Zavod će izraditi Program mjera preventivne i obvezne preventivne deratizacije i Provedbeni plan preventivne i obvezne preventivne deratizacije za slijedeće razdoblje i dostaviti ga Uredu do 1. prosinca 2014.

A.4. IZVRŠITELJI

Izvršitelji deratizacije određeni su točkom 5. Programa mjera preventivne i obvezne preventivne dezinfekcije, dezinsekcije i deratizacije na području Grada Zagreba za 2014.

Ekipe izvršitelja deratizacije na terenu trebaju se sastojati od dva do pet članova, a voditelj svake terenske ekipe mora biti sanitarni tehničar s odgovarajućim iskustvom. Svaka terenska ekipa treba biti opremljena barem jednim dlanovnikom i pripadajućim mobilnim pisačem.

Izvršitelji deratizacije moraju osigurati svim ekipama ispravnu opremu za rad, što podrazumijeva autonomiju baterije u trajanju jedne smjene, zalihu papira za pisače, organizirati sabirno mjesto s pristupom bežičnom internetu. Izvršitelji se trebaju pridržavati naputaka koje daje Ured o korištenju opreme i o prijenosu podataka. Kako bi postigli neometan rad, uoči proljetne i jesenske akcije trebaju provesti stručnu kontrolu, preventivni servis nad ispravnošću potrebne opreme i provoditi kontinuiranu edukaciju rukovanja za djelatnike.

A.5. NAČIN EVALUACIJE PROGRAMA MJERA DERATIZACIJE

Nakon završetka svake akcije deratizacije, Zavod će provesti obradu i analizu prikupljenih podataka, a na temelju analize evaluirati provedbu Programa mjera deratizacije i Provedbenog plana deratizacije.

Obradom podataka o registriranim infestacijama tijekom godine ustanovit će se godišnji stupanj infestacije urbanog područja Grada Zagreba, te na temelju usporedbe s podacima iz stručne literature objektivno procijeniti stanje i odrediti ciljevi sljedeće faze Programa mjera deratizacije i Provedbenog plana deratizacije.

A.6. DODATAK PROGRAMA MJERA DERATIZACIJE

Dodatak Programa mjera deratizacije je Obrazac 1, Obavijest o trovanju štakora, miševa i drugih štetnih glodavaca te je sastavni dio Programa mjera.

Obrazac 1.

OBAVIJEST O TROVANJU ŠTAKORA, MIŠEVA I DRUGIH MIŠOLIKIH GLODAVACA

[MEMORANDUM TVRTKE KOJA OBAVLJA POSLOVE]

OBAVIJEST O TROVANJU ŠTAKORA, MIŠEVA I DRUGIH MIŠOLIKIH GLODAVACA

Djelatnici [naziv tvrtke izvršitelja deratizacije] provest će uništavanje štakora, miševa i drugih mišolikih glodavaca u ovoj zgradi i njezinoj neposrednoj okolini.

Trovanje štakora provest će se izlaganjem zatrovanih meka na sva mjesta gdje se obično pojavljuju štakori (podrum, dvorište i eventualno tavan).

Ako štakori pojedu sve izložene otrovne meke, molimo Vas da odmah nazovete [naziv tvrtke izvršitelja] na telefon ________________ radnim danom od 8 do 16 sati.

Da bi se osigurao uspjeh u borbi protiv štakora, a uz to izbjegle eventualne nezgode, stanari se trebaju pridržavati sljedećih naputaka:

1. surađivati s ekipama koje provode suzbijanje štakora tako da im daju sve tražene informacije i omoguće pristup u sve prostore gdje je potrebno izložiti otrovne meke;

2. ukloniti iz dvorišta i podruma smeće, a osobito otpatke hrane;

3. za čitavo vrijeme trajanja deratizacije onemogućiti malodobnoj djeci pristup na mjesta na kojima je postavljen otrov za štakore;

4. skloniti sve životinje kućne ljubimce na sigurno mjesto gdje ne mogu doći do otrovnih meka;

5. zabranjuje se dirati ili premještati otrovne meke.

Pozivaju se građani da se u cijelosti pridržavaju ovih naputaka, jer će za svu štetu, kao i za eventualno oštećenje zdravlja, snositi odgovornost svatko za sebe, a roditelji za djecu.

IZLAGANJE OTROVA ZA ŠTAKORE OBAVIT ĆE SE DANA ______________ OD 8 DO 16 SATI

B. PROGRAM MJERA PREVENTIVNE I OBVEZNE PREVENTIVNE DEZINSEKCIJE KOMARACA NA PODRUČJU GRADA ZAGREBA ZA 2014.

B.1. Situacija i potrebe

Komarci (por. Culicidae) su javnozdravstveno i epidemiološki značajni kukci. Napadaju i uznemiruju ljude, sišu im krv, a što je mnogo ozbiljnije, komarci su prenositelji uzročnika različitih bolesti koje se pojavljuju u svijetu: malarija, žuta groznica, Dengue groznica, groznica Zapadnog Nila (West Nile groznica), ARBO virusnih infekcija; prenose Murrey vally virus, virus St. Louis encefalitisa, Bunyavirusa, virus Rift Vally groznice i filarijaze.

Malarija, žuta i Dengue groznica bolesti su kojih uzročnike prenose komarci u mnogim zemljama tropskog i suptropskog područja. Malarija je kao autohtona bolest u Hrvatskoj zabilježena u prošlosti, ali je iz Hrvatske iskorijenjena sredinom prošlog stoljeća. Epidemiološki podaci kod nas stoga bilježe samo unesene sporadične slučajeve ove bolesti.

Tijekom nekoliko posljednjih godina u Hrvatskoj su se pojavile i dokazane su Dengue groznica i groznica Zapadnog Nila. U rujnu 2010. zabilježena je pojava autohtonih slučajeva Dengue groznice u mjestu Podobuče na poluotoku Pelješcu, a tijekom rujna 2012. na području Slavonije zabilježeni su slučajevi groznice Zapadnog Nila, bolesti izazvane virusom Zapadnog Nila (WNV) koji prenose komarci. Tijekom 2013. godine na području Grada Zagreba i Zagrebačke županije pojavila se groznica Zapadnog Nila. Vrsta komaraca odgovorna za prijenos WNV je Culex pipiens, vrsta koja se može razvijati u prirodnim vodama - leglima (lokve, kanali, potoci i dr.), alinajčešće se razvija u umjetnim leglima: različite posude i spremnici s vodom za zalijevanje u okućnicama, voda u odbačenim predmetima u okolišu, začepljeni oluci, slivnici na ulicama. Culex pipiens je vrsta prisutna u cijelom svijetu pa tako i na našem području. Epidemije groznice Zapadnog Nila prisutne su posljednjih kao i ove godine u nama susjednim zemljama, stoga pojava ove bolesti i na području Grada Zagreba i Zagrebačke županije nalaže oprez.

Od 2004. na području Grada Zagreba prisutan je tigrasti komarac (Aedes albopictus), invazivna vrsta, na našem području iznimno značajna kao napasnik (molestant), a u svijetu opisana i dokazana kao prijenosnik nekoliko virusnih bolesti. Tijekom 2007. tigrasti komarac prvi put je zabilježen kao vektor Chikungunya virusa u području izvan tropskog pojasa, a tijekom ljeta 2010. i kao vektor Dengue vrućice u Francuskoj i Hrvatskoj. Posljednje dvije godine proširio se na veće područje grada Zagreba te su pritužbe građana na komarce tijekom kolovoza i rujna najčešće prouzročene ovom vrstom.

Cilj dezinsekcije komaraca je smanjiti brojnost komaraca kao potencijalnih bioloških prijenosnika uzročnika zaraznih bolesti, te osloboditi građane od tegoba koje komarci izazivaju kao hematofagi i molestanti.

B.2. PREGLED DOSADAŠNJEG DJELOVANJA

Na području Grada Zagreba dugi niz godina provodi se organizirano suzbijanje komaraca radi smanjenja broja komaraca, a time i potencijalne opasnosti od bolesti koje komarci mogu prenositi, kao i neugode koje nanose građanima svojim ubodima i dosađivanjem.

Zavod za javno zdravstvo "Dr. Andrija Štampar" (u daljnjem tekstu: Zavod) predlaže gradonačelniku Grada Zagreba, preko Gradskog ureda za zdravstvo (u daljnjem tekstu: Ured), Program mjera preventivne i obvezne preventivne dezinsekcije komaraca na području Grada Zagreba (u daljnjem tekstu: Program mjera dezinsekcije komaraca) i Provedbeni plan preventivne i obvezne preventivne dezinsekcije komaraca na području Grada Zagreba (u daljnjem tekstu: Provedbeni plan dezinsekcije komaraca), te provodi stručni nadzor nad provođenjem dezinsekcije komaraca.

U okviru svoje zadaće zaštite građana od potencijalnih vektora zaraznih bolesti Zavod konstantno prati sva otkrivena potencijalna i trajna legla komaraca, otkriva nova legla i tako unaprjeđuje Program mjera dezinsekcije komaraca. U Program mjera dezinsekcije komaraca se uvrštavaju i nova legla koja utvrđuje Zavod.

Program je učinkovit i ekonomičan ako istodobno osigurava maksimalni učinak suzbijanja uz očuvanje zdravlja ljudi i okoliša. Temelj uspješnog djelovanja na žive organizme sadržan je u poznavanju vrste organizma i njegove biologije, stoga Zavod provodi i faunistička istraživanja komaraca i njihove rasprostranjenosti. Zavod uzorkuje razvojne stadije komaraca i odrasle komarce te determinira vrste. Poznavanje vrsta komarca uvjetuje način i vrijeme suzbijanja, otkriva mogućnost lakšeg pronalaska njihovih mjesta razvoja i smanjenja broja jedinki koje prezimljuju, stoga je poznavanje faune i ekologije komaraca polazište programa suzbijanja.Tijekom terenskih aktivnosti i izvida Zavod provodi i edukaciju stanovništva o komarcima i mjerama koje građani trebaju poduzeti kako bi spriječili razvoj komaraca. Građanima su na internetskoj stranici Zavoda (www.stampar.hr) dostupne edukativne informacije o komarcima i mjerama za smanjenje broja komaraca.

B.3. PODRUČJE PROVEDBE

Program mjera dezinsekcije komaraca za 2014. provodi se neprekidno tijekom cijele godine na području Grada Zagreba u zatvorenim i otvorenim prostorima prema potrebi zaštite građana utvrđenoj na temelju dosadašnjih i trenutnih spoznaja, na temelju brojnosti komaraca na pojedinim gradskim područjima te prema zahtjevima Ureda.

B.4. MJERE SUZBIJANJA KOMARACA

Mjere suzbijanja komaraca predviđene Programom mjera dezinsekcije komarca su:

- otkrivanje novih legla komaraca u zatvorenim i na otvorenim prostorima,

- uklanjanje legla koja je moguće ukloniti,

- bilježenje novih legla i dopunjavanje popisa registriranih legla,

- praćenje i nadzor registriranih potencijalnih i trajnih legla komaraca,

- suzbijanje ličinki komaraca u zatvorenim i otvorenim leglima,

- terenski izvidi prema pozivima građana,

- kontinuirano mjerenje brojnosti i aktivnosti krilatica u registriranim žarištima,

- bilježenje novih žarišta populacija krilatica,

- suzbijanje krilatica toplim i hladnim ULV zamagljivanjem sa zemlje.

Temeljna mjera suzbijanja komaraca je otkrivanje i uklanjanje potencijalnih i trajnih legla komaraca te suzbijanje ličinki u leglima koje nije moguće ukloniti.

Suzbijanje odraslih komaraca (krilatica) treba provoditi na temelju mjerenja brojnosti i aktivnosti krilatica na područjima grada na kojima je do sada zabilježena najveća brojnost krilatica (žarišta krilatica). Suzbijanje krilatica treba provoditi ciljano, na što je moguće manjem području i samo kada komarci predstavljaju izrazitu smetnju građanima, odnosno u slučaju vrlo brojnih populacija komaraca na području koje je naseljeno ili ga u rekreacijske i druge svrhe koristi veći broj građana.

B.5. IZVRŠITELJI PROGRAMA

Program mjera dezinsekcije komaraca provode pravne osobe koje obavljaju zdravstvenu djelatnost i druge pravne osobe koje su registrirane za obavljanje te djelatnosti i koje zadovoljavaju uvjete propisane točkom 5. Programa mjera preventivne i obvezne preventivne dezinfekcije, dezinsekcije i deratizacije na području Grada Zagreba za 2014.

Dezinsekcija komaraca provodit će se na temelju operativnih planova koje izrađuju izvršitelji sukladno ovome programu.

Operativne planove izvršitelji su dužni dostavljati Uredu i Zavodu tri dana prije provedbe te podnositi mjesečna izvješća o provedenim aktivnostima u odnosu na planirane.

Operativni planovi moraju sadržavati:

- aktivnosti koje se provode,

- popis adresa, objekata ili površina na kojima se aktivnosti provode,

- način izvješćivanja građana,

- ime osobe za kontakt,

- popis sredstava i opreme koja će se koristiti,

- opis tehnološke primjene.

B.6. UNOS I OBRADA PODATAKA

Ured osigurava elektroničku internetsku aplikaciju s bazom podataka za potrebe provođenja suzbijanja komaraca. Aplikacija osigurava programsku podršku za unos, pohranjivanje, dohvat i standardnu obradu podataka i dostupna je ovlaštenim izvršiteljima i Zavodu. Opremu, odnosno dlanovnike, osiguravaju izvršitelji.

Zapis podataka o obavljenom suzbijanju komaraca obavit će ovlašteni izvršitelji korištenjem dlanovnika na terenu pohranom u zajedničku računalnu, internetski orijentiranu bazu podataka. Podaci će se prebaciti iz dlanovnika trenutno ili na kraju svake smjene, svakog radnog dana ili češće, po potrebi, nikako kasnije niti idućeg dana. Prikupljena dokumentacija bit će pohranjena i kompjuterski obrađena, što će osigurati Ured.

Bazu podataka s popisom registriranih zatvorenih legla komaraca, registriranih otvorenih legla komaraca, registriranih žarišta krilatica s njihovim obilježjima važnim za dugoročno vođenje programa suzbijanja komaraca u Gradu Zagrebu potrebno je stalno dopunjavati novoprikupljenim podacima.

Svi voditelji terenskih ekipa izvršitelja suzbijanja dužni su prema naputcima Ureda elektronički, korištenjem dlanovnika, prikupljati podatke o svakom obavljenom terenskom poslu, u svakoj akciji, voditi računalnu evidenciju o obavljenom poslu i zatečenom stanju zatvorenih legla komaraca, registriranih otvorenih legla komaraca, registriranih žarišta krilatica. Izvršitelji odgovaraju za istinitost podataka unošenih u sustav. Obavezni su osigurati svim terenskim ekipama ispravnu opremu za rad.

Podaci koji se prikupljaju:

- naziv ovlaštenog izvršitelja,

- datum i vrijeme provođenja kontrole ili suzbijanja,

- oznaka (šifra) staništa komaraca,

- voda u leglu (da ili ne),

- razvojni oblici komaraca u vodi (da ili ne),

- krilatice (da ili ne),

- broj slijetanja komaraca tijekom 15 minuta,

- napomena.

Osim navedenih podataka, izvršitelji suzbijanja u bazu podataka unijet će i sljedeće podatke:

- provedena larvicidna akcija suzbijanja (da ili ne),

- korištena djelatna tvar i formulacija larvicida,

- provedena adulticidna akcija suzbijanja (da ili ne),

- metoda izvođenja akcije (hladno ili toplo zamagljivanje),

- količina utrošenih pesticida,

- razlog neprovedene akcije suzbijanja,

- ponavljanje adulticidne akcije,

- napomena.

B.7. PODACI DOSTUPNI IZVRŠITELJIMA

Izvršiteljima su dostupni podaci o zatvorenim i otvorenim leglima komaraca te žarištima krilatica registrirani do kraja prosinca 2013. u Zavodu. Podaci su navedeni u dodacima 1., 2. i 4., koji su sastavni dio Programa mjera preventivne i obvezne preventivne dezinfekcije, dezinsekcije i deratizacije na području Grada Zagreba za 2014. i ne objavljuju se. Dodatak 5. je obrazac najave adulticidne akcije koji izvršitelj ispunjava i dostavlja Zavodu i Uredu nakon planiranja a prije provedbe adulticidne akcije, koji je sastavni dio navedenog Programa mjera.

Dodatak 1. Popis registriranih zatvorenih legla komaraca.

Dodatak 2. Popis registriranih otvorenih legla komaraca.

Dodatak 3.Predviđen broj terenskih izvida prema pozivima građana.

Dodatak 4. Popis žarišta krilatica komaraca - područja koja su predviđena za adulticidne tretmane.

Dodatak 5. Obrazac najave adulticidnog tretmana.

B.8. EDUKACIJA GRAĐANA

S obzirom na sve veću proširenost tigrastog komarca (Aedes albopictus) na području Grada Zagreba, pritužbe građana na dosađivanje komaraca su sve brojnije tijekom kolovoza i rujna i najčešće su uzrokovane ovom vrstom. Legla tigrastog komarca najčešće stvaraju građani u svojim okućnicama i vrtovima (raznolike posude s vodom, nekorišteni predmeti u kojima se zadržava voda).

Vrsta komarca odgovorna za prijenos virusa Zapadnog Nila je Culex pipiens. Kao i tigrasti komarac, i ova vrsta se razvija uglavnom u umjetnim vodama: različite posude i spremnici s vodom za zalijevanje u okućnicama, voda u odbačenim predmetima u okolišu, začepljeni oluci, slivnici na ulicama.

Stoga će Zavod u okviru svoje zadaće zaštite građana od potencijalnih vektora zaraznih bolesti provoditi i edukaciju građana o komarcima i mjerama koje svaki pojedinac treba poduzimati kako bi broj komaraca u našem okruženju bio manji.

Dodatak br. 3. PREDVIĐEN BROJ TERENSKIH IZVIDA PREMA POZIVIMA GRAĐANA

Predviđen broj terenskih izvida izvršitelja prema pozivima građana: 100.

B.9. Dodatak br. 5: OBRAZAC NAJAVE ADULTICIDNE AKCIJE

OBRAZAC NAJAVE ADULTICIDNE AKCIJE

LOKACIJA br. ______

VRIJEME RADA: od _______ sati do _______ sati

PLANIRANI DATUM: _____________________

OSOBA ZA KONTAKT: _____________________________ tel/mob __________________

TEHNIKA APLIKACIJE: A toplo zamagljivanje B hladno zamagljivanje

PREPARAT

OTAPALO

razrjeđenje

predviđena količina R.O.

PLANIRANI PUT KRETANJA:

KOORDINATOR: _____________________

C. PROGRAM OSTALIH posebnih MJERA PREVENTIVNE I OBVEZNE PREVENTIVNE DEZINFEKCIJE, DEZINSEKCIJE I DERATIZACIJE na području grada zagreba za 2014.

C.1. SVRHA PROGRAMA MJERA

Preventivna i obvezna preventivna dezinfekcija, dezinsekcija i deratizacija (DDD mjere) kao posebna mjera provodi se radi sprečavanja pojave i suzbijanja širenja zaraznih bolesti koje uzrokuju patogeni mikroorganizmi, štetni člankonošci (Arthropoda) i štetni glodavci, stoga je njihovo planirano, organizirano, pravovremeno i sustavno suzbijanje mjerama dezinfekcije, dezinsekcije i deratizacije od javnozdravstvene važnosti za Grad Zagreb.

Dezinfekcija je skup različitih mjera koje se poduzimaju s ciljem uništavanja, usporavanja rasta i razmnožavanja ili uklanjanja većine mikroorganizama uzročnika bolesti na površinama, u prostorijama, objektima, uređajima, priboru te opremi.

Dezinsekcija je skup različitih mjera koje se provode s ciljem suzbijanja štetnih člankonožaca (Arthropoda) koji prenose uzročnike zaraznih bolesti, uzrokuju alergijske reakcije, parazitiraju na tijelu čovjeka, imaju toksično djelovanje, uznemirivači su ili napasnici.

Deratizacija je skup različitih mjera koje se provode s ciljem suzbijanja štetnih glodavaca koji su rezervoari i prijenosnici uzročnika zaraznih bolesti.

Redovitim provođenjem ovih mjera smanjuje se broj ili se uklanjaju prijenosnici i uzročnici zaraznih bolesti i izvori oboljenja od zaraznih bolesti, smanjuje se mogućnost prenošenja oboljenja te se općim unaprjeđenjem higijenskih uvjeta poboljšava kvaliteta življenja.

C.2. OBVEZNICI PROVOĐENJA OSTALIH POSEBNIH MJERA PREVENTIVNE I OBVEZNE PREVENTIVNE DEZINFEKCIJE, DEZINSEKCIJE I DERATIZACIJE

Provedbu DDD mjera dužni su osigurati i financirati korisnici objekata koji podliježu sanitarnom nadzoru, odnosno u građevinama, postrojenjima, prostorima, prostorijama, na uređajima i opremi osoba koje obavljaju gospodarske djelatnosti i u djelatnosti u području zdravstva, odgoja, obrazovanja, socijalne skrbi, ugostiteljstva, turizma, obrta i usluga, sporta i rekreacije, objektima za javnu vodoopskrbu i uklanjanje otpadnih voda te deponijima za odlaganje komunalnog otpada, u djelatnosti javnog prometa, u stambenim objektima i oko njih, na javnim površinama, u javnim objektima u gradu i naseljima te drugim objektima od javnozdravstvene i komunalne važnosti.

Grad Zagreb će sukladno ovom Programu mjera ostalih posebnih mjera preventivne i obvezne preventivne dezinfekcije, dezinsekcije i deratizacije na području Grada Zagreba za 2014. (u daljnjem tekstu: Program mjera - ostalih posebnih mjera) i Provedbenom planu ostalih posebnih mjera preventivne i obvezne preventivne dezinfekcije, dezinsekcije i deratizacije na području Grada Zagreba za 2014. (u daljnjem tekstu: Provedbeni plan - ostalih posebnih mjera) osigurati i financirati provedbu DDD mjera u objektima, na površinama i područjima na kojima se na temelju indikacije do sada utvrdila ili se tijekom godine utvrdi potreba za provođenjem mjera.

Korisnici objekata i površina dužni su poduzimati mjere propisane Programom mjera -ostalih posebnih mjera i Provedbenim planom - ostalih posebnih mjera).

Korisnici stambenih i drugih objekata i javnih površina dužni su dopustiti provedbu DDD mjera.

C.3. PREVENTIVNA I OBVEZNA PREVENTIVNA DEZINFEKCIJA

Preventivna i obvezna preventivna dezinfekcija obuhvaća mehaničke, fizikalne ili kemijske mjere koje se poduzimaju s ciljem uništavanja, usporavanja rasta i razmnožavanja ili uklanjanja većine mikroorganizama na površinama, u prostorijama, objektima, uređajima, priboru te opremi.

Preventivne mjere dezinfekcije dužni su provoditi svi korisnici objekata kao svakodnevni i kontinuirani proces u održavanju higijene osobnog ili poslovnog prostora i one trebaju biti sastavni dio radnog procesa stalno i višekratno u tijeku radnog procesa. Osim svakodnevne mjere, preventivna dezinfekcija provodi se uvijek i prije prve uporabe objekta, uređaja, opreme i pribora, ili nakon dužeg nekorištenja opreme i prostora, a prije ponovne uporabe. Objekti javne namjene pod sanitarnim nadzorom u kojima je provedena obvezna preventivna dezinfekcija kao posebna mjera mogu se ponovno upotrebljavati nakon izdane potvrde o mikrobiološkoj čistoći koju izdaje ovlaštena ustanova.

Mjere preventivne dezinfekcije obvezni su provoditi korisnici svih objekata javne namjene koji podliježu sanitarnom nadzoru. Obvezna preventivna dezinfekcija podrazumijeva mehaničke, fizikalne ili kemijske mjere koje se provode na površinama, u prostorima ili objektima koji podliježu sanitarnom nadzoru, a poduzimaju se u izvanrednim situacijama:

- ako nastaju uvjeti ili se povećava rizik prenošenja zaraznih bolesti na osnovi epidemioloških indikacija,

- ako su u sanitarnom nadzoru određene nepravilnosti u održavanju površina, prostora ili objekata koji pogoduju razvoju mikroorganizama,

- tijekom elementarnih nepogoda,

- tijekom izljeva kanalizacije,

- tijekom masovnih skupova,

- tijekom prolijevanja ili rasapa infektivnog materijala,

- tijekom zbrinjavanja infektivnog otpada i sl.

Obveznici provođenja obvezne preventivne dezinfekcije su korisnici objekata kojima je mjera naređena ili propisana. Korisnici moraju omogućiti pristup i nesmetano provođenje naređene im mjere.

C.4. PREVENTIVNA I OBVEZNA PREVENTIVNA DEZINSEKCIJA

Preventivna i obvezna preventivna dezinsekcija je skup mehaničkih, fizikalnih ili kemijskih mjera koje se provode s ciljem suzbijanja ili smanjenja populacije štetnih člankonožaca (Arthropoda) koji prenose uzročnike zaraznih bolesti, uzrokuju alergijske reakcije, parazitiraju na tijelu čovjeka, imaju toksično djelovanje, uznemirivači su ili napasnici. Dezinsekcijom se smatraju i postupci sprječavanja ulaženja, zadržavanja i razmnožavanja štetnih člankonožaca na površine, u prostor ili objekt.

Preventivna i obvezna preventivna dezinsekcija podrazumijeva mjere koje se provode s ciljem:

- sprečavanja zadržavanja i razmnožavanja štetnih člankonožaca,

- smanjenja populacije štetnih člankonožaca,

- održavanja populacije štetnih člankonožaca na biološki prihvatljivom minimumu radi osiguranja kvalitetnih higijenskih i sanitarno-tehničkih uvjeta.

Mjere preventivne i obvezne preventivne dezinsekcije poduzimaju se i u izvanrednim situacijama:

- ako postoji povećan rizik prenošenja zaraznih bolesti koje prenose štetni člankonošci temeljem epidemioloških indikacija,

- ako populacija štetnih člankonožaca prijeđe prag štetnosti,

- ako se odredi šteta na zalihama hrane nastala djelovanjem štetnih člankonožaca,

- ako su u sanitarnom nadzoru uočene nepravilnosti u održavanju objekata koje pogoduju razvoju štetnih člankonožaca,

- tijekom elementarnih nepogoda,

- tijekom masovnih skupova, sportskih i ostalih manifestacija.

Preventivna i obvezna preventivna dezinsekcija provodi se na površinama, u prostorima ili objektima koji podliježu sanitarnom nadzoru.

C.4.1. Situacija i potrebe

Prema praćenju tijekom proteklih godina, na određenim područjima grada Zagreba u razdoblju toplog dijela godine pojavljuju se crni žohari i muhe u povećanom broju i predstavljaju smetnju građanima. Stoga je potrebno provoditi mjere suzbijanja.

Žohari, smeđi ili njemački žohar (Blattella germanica) i crni ili orijentalni žohar (Blatta orientalis) su kukci različitih prostora i staništa na području grada Zagreba kojih se suzbijanje redovito provodi i obvezno je u objektima koji podliježu sanitarnom nadzoru. Na temelju dosadašnjeg praćenja, na području Grada Zagreba redovno se događaju sljedeće situacije u vezi s pojavnošću žohara:

4.1.1. U romskim naseljima Grada Zagreba tijekom ljeta dolazi do povećanja broja smeđih žohara u objektima za stanovanje. Romi u tim naseljima žive u uvjetima vrlo slabe komunalne higijene i na slaboj razini higijene života što uz ljetne temperature pruža vrlo povoljne uvjete za razmnožavanje žohara. Na temelju izvida tijekom proteklih godina, a radi smanjenja populacije žohara na podnošljivu razinu i poboljšanja higijenskih uvjeta, potrebno je provoditi mjere dezinsekcije romskih objekata u razdoblju kada je broj žohara najviši.

4.1.2. S obzirom na to da žoharima pogoduje povišena temperatura, tijekom kasnog proljeća i ljeta dolazi do povećanja populacije crnog žohara u kanalizaciji na području centra Grada Zagreba, u gradskoj četvrti Donji grad. Kanalizacijski sustav ovog dijela grada je starije infrastrukture koja pogoduje zadržavanju i razmnožavanju žohara. Tijekom ljetnih mjeseci mjestimično se može uočiti pojava žohara i na ulici. Stoga je tijekom kasnog proljeća i ljeta potrebno provoditi mjere dezinsekcije crnog žohara unutar revizijskih otvora na području Donjeg grada.

Među kukcima koji žive s čovjekom, muhe su glavni pokazatelj niske higijenske razine življenja. Nalazimo ih tamo gdje postoje povoljni uvjeti za njihov razvoj, prije svega mjesta za odlaganje jaja (najpovoljniji su gnojišta). Na području Zagreba u naselju Jakuševec velik broj domaćinstava hrani domaće životinje te neprikladnim sakupljanjem i držanjem gnojišta razvijaju muhe koje su najbrojnije tijekom kasnog proljeća i ljeta. Najbrojnija vrsta je kućna muha (Musca domestica). Osim što su muhe uznemirivači čovjeka i životinja, važne su zbog sposobnosti prijenosa mikroorganizama uzročnika zaraznih bolesti. Radi smanjenja njihova broja na podnošljivu razinu i poboljšanja higijenskih uvjeta života, potrebno je provoditi mjere dezinsekcije muha u naselju Jakuševec.

Radi svega navedenoga Grad Zagreb osigurava i financira dezinsekciju žohara i muha na navedenim područjima.

C.5. PREVENTIVNA I OBVEZNA PREVENTIVNA DERATIZACIJA

Preventivna i obvezna preventivna deratizacija je skup različitih mjera koje se poduzimaju s ciljem smanjenja populacije štetnih glodavaca ispod praga štetnosti, zaustavljanja razmnožavanja ili potpunog uništenja nazočne populacije štetnih glodavaca koji su prirodni rezervoari i prijenosnici uzročnika zaraznih bolesti ili skladišni štetnici. Deratizacija podrazumijeva i sve mjere koje se poduzimaju radi sprečavanja ulaženja, zadržavanja i razmnožavanja štetnih glodavaca na površinama, u prostoru ili objektima.

Preventivna deratizacija kao posebna mjera podrazumijeva mehaničke, fizikalne i kemijske mjere koje se provode s ciljem:

- sprječavanja ulaženja, zadržavanja i razmnožavanja štetnih glodavaca,

- smanjenja populacije štetnih glodavaca,

- održavanje populacije štetnih glodavaca na biološki prihvatljivom minimumu radi osiguranja kvalitetnih higijenskih i sanitarno-tehničkih uvjeta u objektima, prostorima i na javnim površinama pod sanitarnim nadzorom.

Obvezna preventivna deratizacija kao posebna mjera podrazumijeva mehaničke, fizikalne i kemijske mjere koje se provode na površinama, u prostorima ili objektima koji podliježu sanitarnom nadzoru, a poduzimaju se u izvanrednim situacijama:

- ako postoji povećan rizik prenošenja zaraznih bolesti koje prenose štetni glodavci temeljem epidemioloških indikacija,

- ako populacija štetnih glodavaca prijeđe prag štetnosti,

- ako se odredi šteta na zalihama hrane nastala djelovanjem štetnih glodavaca,

- ako su u sanitarnom nadzoru uočene nepravilnosti u održavanju objekata koje pogoduju razvoju štetnih glodavaca,

- tijekom elementarnih nepogoda,

- tijekom masovnih skupova, sportskih i ostalih manifestacija.

C.5.1 Situacija i potrebe

Grad Zagreb osigurava i financira provedbu preventivne i obvezne preventivne deratizacije stambenih objekata i dvorišta koje se nalaze u bazi podataka zgrada i površina na kojima se redovito obavlja deratizacija (regulirano posebnim Programom). Deratizacija je sveobuhvatna i ciljana. Sveobuhvatnost se osigurava pregledom svih stambenih objekata dva puta godišnje tijekom proljeća i ljeta, a ciljanost se osigurava dodatnim mjerama deratizacije infestiranih objekata i površina prema pozivima građana tijekom cijele godine. Proljetna akcija deratizacije provodi se tijekom ožujka, travnja i svibnja, a jesenska tijekom rujna, listopada i studenoga.

Objekti u kojima žive Romi na području Grada Zagreba (improvizirana naselja) nisu sastavni dio baze podataka. Prostor naselja ne zadovoljava minimalne zahtjeve komunalne higijene, a okoliš je neuređen zbog čega postoje izrazito pogodni uvjeti za život i razvoj glodavaca.

Stoga Grad Zagreb osigurava provedbu deratizacije romskih naselja tijekom proljeća i jeseni te izvanredno tijekom srpnja i kolovoza.

C.6. DEZODORIZACIJA

Dezodorizacija je uklanjanje neugodnih mirisa nastalih pri razgradnji i raspadu organskih tvari. Navedeni postupak provodi se upotrebom preparata koji u sebi sadrže nepatogene mikroorganizme, uz primjenu motornih i ručnih prskalica aplikacijom na površinama. Na ovaj način neugodni mirisi uklanjaju se na deponijima krutog otpada, u prostorijama mesnica, ribarnica, štala, vozilima - spremnicima komunalnog otpada, septičkim jamama, na ostacima uginulih životinja, u različitim prilikama biljne (organske) fermentacije i dr.

C.6.1. Situacija i potrebe

Na području Zagreba nalaze se 24 tržnice na kojima se svakodnevno prikuplja velika količina otpada. Tijekom ljetnih mjeseci povišene temperature dodatno stimuliraju procese biološke razgradnje koje kao popratnu pojavu imaju razvijanje neugodnih mirisa. Postupcima tretiranja mjesta za odlaganje otpada smanjuje se pojava neugodnih mirisa i smanjuje se broj muha koje se zadržavaju na otpadu u kontejnerima i oko njih. Stoga Grad Zagreb osigurava dezodorizaciju kontejnera za otpad na gradskim tržnicama.

C.7. OBAVJEŠTAVANJE I OBVEZA SURADNJE S GRAĐANIMA

Izvršitelji su dužni pridržavati se ovoga Programa mjera - ostale posebne mjere i Provedbenog plana - ostale posebne mjere za svaku od mjera koju provode.

Izvršitelji su dužni obavijestiti Ured, Zavod, građane, pravne i fizičke osobe o provedbi DDD mjera na način i u rokovima propisanima u ovom programu za svaku od mjera koju provode.

Izvršitelji su dužni savjetovati građane, pravne i fizičke osobe te predstavnike stanara kojima se obrate prilikom obavljanja DDD mjere o nekemijskim mjerama koje je potrebno provoditi jer pridonose smanjenju pojave štetnika u njihovu objektu i njegovoj okolini.

Na dan provedbe DDD mjere korisnici objekata dužni su omogućiti pristup izvršiteljima u potrebne prostore objekata i površina u kojima se provodi DDD mjera, a obavljene poslove ovjeriti potpisom na potvrdi o provedenoj DDD mjeri.

C.8. IZVRŠITELJI DDD MJERA

Izvršitelji DDD mjera određeni su točkom 5. Programa mjera.

Za potrebe izvršenje Programa mjera - ostale posebne mjere i Provedbenog plana -ostale posebne mjere izvršitelji trebaju posjedovati stručnu i tehničku sposobnost.

C.9. PODACI DOSTUPNI IZVRŠITELJIMA

Izvršiteljima je dostupan popis ulica u kojima će se provoditi dezinsekcija crnih žohara u kanalizacijskim revizijskim otvorima, popis mjesta provođenja dezodorizacije kontejnera za otpad te broj domaćinstava u naselju Jakuševec u kojima će se provoditi dezinsekcija muha. Podaci su navedeni u dodacima 1., 2. i 3. ovog programa koji su sastavni dio ovoga programa i ne objavljuju se.

Dodatak 1. Popis ulica s brojem revizijskih otvora u kojima će se suzbijati žohari.

Dodatak 2. Broj domaćinstava u naselju Jakuševec u kojima će se provoditi dezinsekcija muha.

Dodatak 3. Popis tržnica s brojem kontejnera za otpad u kojima će se provoditi dezodorizacija.

D. PROGRAM MJERA SNIMANJA, DEZINFEKCIJE, MEHANIČKOG I KEMIJSKOG ČIŠĆENJA KLIMATIZACIJSKIH I VENTILACIJSKIH SUSTAVA U SPORTSKIM OBJEKTIMA U VLASNIŠTVU GRADA ZAGREBA NA PODRUČJU GRADA ZAGREBA ZA 2014.

D.1. SITUACIJA I POTREBE

Mikroorganizmi (bakterije, virusi, gljivice, plijesni) uzrokuju vrlo široki spektar bolesti od kojih se mnoge mogu spriječiti i/ili suzbiti prekidanjem lanca prijenosa, odnosno dezinfekcijom izvora zaraze ili objekta/medija prijenosa. U uvjetima povišene vlage i temperature, osobito tijekom zimskih mjeseci u zatvorenim, zagrijanim i slabo prozračivanim prostorima vladaju vrlo povoljni uvjeti za preživljavanje i prijenos pojedinih skupina mikroorganizama. U zimskim mjesecima prijenos mikroorganizama uzročnika bolesti je češći, javlja se epidemija gripe i češće su ostale virusne i bakterijske bolesti koje se mogu prenijeti kapljično i kontaktno.

Sportske objekte i dvorane Grada Zagreba svakodnevno posjećuje velik broj sportaša i rekreativaca, starijih i djece. Zbog vrlo aktivnog korištenja, u dvoranama može biti povećana koncentracija prašine i prašinskih alergena, a u prostorima sanitarnih čvorova i prostora za tuširanje zbog povišene temperature i vlage vladaju povoljni uvjeti za razvoj mikroorganizama. Stoga su ventilacijski i klimatizacijski sustavi iznimno važni u održavanju mikrobiološke čistoće navedenih prostora.

Zbog navedenoga Grad Zagreb će prema potrebi, na temelju indikacije osigurati provedbu čišćenja i dezinfekcije ventilacijskih i klimatizacijskih sustava sportskih objekata u vlasništvu Grada Zagreba.

D.2. MJERE DEZINFEKCIJE

D.2.1. Mjere čišćenja i dezinfekcije

Uz opće preventivne mjere dezinfekcije koje su regulirane i svakodnevno se provode u održavanju sportskih objekata, ovaj Program mjera snimanja, dezinfekcije, mehaničkog i kemijskog čišćenja klimatizacijskih i ventilacijskih sustava u sportskim objektima u vlasništvu Grada Zagreba na području Grada Zagreba za 2014. (u daljnjem tekstu: Program mjera - sportski objekti) osigurava provođenje čišćenja i dezinfekcije ventilacijskih i klimatizacijskih sustava sportskih objekata u vlasništvu Grada Zagreba.

Pri provođenju dezinfekcije primjenom dezinficijensa treba voditi brigu o sljedećem:

- da je objekt prethodno očišćen i pripremljen za dezinfekciju uključujući strojeve i radne površine,

- da je opterećenje površina organskim tvarima svedeno na minimum,

- o razini i tipu mikrobiološkog onečišćenja i osjetljivosti mikroorganizama,

- o stupnju učinkovitosti, koncentraciji i vremenu djelovanja dezinficijensa,

- o fizičkoj konfiguraciji objekta, uređaja ili sustava u kojem se provodi dezinfekcija (dostupnost dezinficijensa do mikroorganizama),

- o radnoj temperaturi,

- o pH medija i površina na koje se aplicira dezinficijens,

- o zaštiti okoliša i neciljanog prostora.

D.2.2. Opseg poslova i dinamika provođenja

Čišćenje i dezinfekciju ventilacijskih i klimatizacijskih sustava izvršitelji će provoditi u sljedećim sportskim objektima:

1. ŠD "TREŠNJEVKA", Veprinečka 16

2. ŠŠD "PEŠČENICA", Ul. grada Gospića 1

3. KLIZALIŠTE "VELESAJAM", Ul. Jozsefa Antalla bb

4. ŠŠD "TRNSKO", Trnsko 25

5. BAZENSKI KOMPLEKS "UTRINE", Balotin prilaz bb

6. ŠPORTSKI PARK "MLADOST" - PLIVALIŠTE, Jarunska 5

7. ŠD "DUBRAVA", Ul. Đure Prejca 2

8. TC "MAKSIMIR", XI. Ravnice bb

9. ZIMSKO PLIVALIŠTE "MLADOST", Trg Krešimira Ćosića 10

10. DOM SPORTOVA "ZAGREB", Trg Krešimira Ćosića 11

11. DVORANA DRAŽENA PETROVIĆA, Savska cesta 30.

D.2.3. Obavještavanje i obveza suradnje s predstavnicima vlasnika

Izvršitelji su dužni pridržavati se ovoga Programa mjera - sportski objekti i Provedbenog plana snimanja, dezinfekcije, mehaničkog i kemijskog čišćenja klimatizacijskih i ventilacijskih sustava u sportskim objektima u vlasništvu Grada Zagreba na području Grada Zagreba za 2014. godinu (u daljnjem tekstu: Provedbeni plan - sportski objekti).

Izvršitelji će o provođenju Programa mjera - sportski objekti obavijestiti Ured, Zavod i korisnike sportskih objekata najmanje tjedan dana prije obavljanja mjere te provedbu mjera obavljati u dogovoru s korisnicima sportskih objekata tako da ne remete nesmetano korištenje sportskih objekata.

Korisnici sportskih objekata dužni su Uredu, Zavodu i izvršiteljima dati na uvid specifikaciju klimatizacijskog i ventilacijskog sustava sportskog objekta. Na dan provedbe DDD mjere, korisnici objekata dužni su omogućiti pristup izvršiteljima u prostore sportskih objekata.

D.3. IZVRŠITELJI MJERA

Izvršitelji DDD mjera određeni su točkom 5. Programa mjera.

Za potrebe izvršenja ovoga Programa mjera - sportski objekti, izvršitelji trebaju posjedovati potrebnu stručnu i tehničku sposobnost.

Za pristup do sadržaja morate biti korisnik portala www.informator.hr.
Sadržajima se pristupa ovisno o Vašem paketu.

Prijava

Zaboravljena zaporka?

Nemate korisničke podatke? Besplatno se registrirajte i testno pristupajte sadržajima 7 dana.
Kao besplatan korisnik ostvarujete pristup do 20 dokumenata.

Registracija