Zakoni
Detalji dokumenta
Objavljen
Donesen
Stupa na snagu
Zakon o jedinstvenom načinu utvrđivanja, evidentiranja i prikupljanja podataka o rezervama mineralnih sirovina i podzemnih voda i o bilanci tih rezervi ("Narodne novine", br. 53/77, 24/86
, 17/90
, 53/91
![](/link_vanjski.bmp)
![](/link_vanjski.bmp)
![](/link_vanjski.bmp)
Skupština SFRJ
Na temelju člana 337. točke 1. Ustava Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije, izdajem
UKAZ O PROGLAŠENJU ZAKONA O JEDINSTVENOM NAČINU UTVRĐIVANJA, EVIDENTIRANJA I PRIKUPLJANJA PODATAKA O REZERVAMA MINERALNIH SIROVINA I PODZEMNIH VODA I O BILANCI TIH REZERVI
Proglašava se Zakon o jedinstvenom načinu utvrđivanja, evidentiranja i prikupljanja podataka o rezervama mineralnih sirovina i podzemnih voda i o bilanci tih rezervi, koji je donijela Skupština SFRJ, na sjednici Saveznog vijeća 28. listopada 1977.
PR br. 650
Beograd, 28. listopada 1977.
ZAKON O JEDINSTVENOM NAČINU UTVRĐIVANJA, EVIDENTIRANJA I PRIKUPLJANJA PODATAKA O REZERVAMA MINERALNIH SIROVINA I PODZEMNIH VODA I O BILANCI TIH REZERVI
I. Osnovne odredbe
Članak 1.
Ovim se zakonom uređuje jedinstveni način utvrđivanja, evidentiranja i prikupljanja podataka o rezervama mineralnih sirovina i podzemnih voda od interesa za cijelu zemlju, i izrada bilanci tih rezervi.
Članak 2.
Mineralne sirovine i podzemne vode za koje se, u smislu ovog zakona, utvrđuju, evidentiraju i prikupljaju podaci o rezervama i izrađuje bilanca jesu:
1) sve vrste ugljena;
2) plinoviti, tekući i čvrsti ugljikovodici i drugi plinovi;
3) radioaktivne mineralne sirovine;
4) metalične mineralne sirovine;
5) nemetalične mineralne sirovine;
6) mineralne sirovine za dobivanje građevnog materijala.
Podzemne vode o kojima se podaci utvrđuju, evidentiraju i prikupljaju i za koje se izrađuje bilanca jesu pitke, mineralne i termalne.
Članak 3.
ovog zakona utvrđivati i evidentirati na način određen ovim zakonom i propisima donesenima na temelju ovog zakona i te podatke dostavljati nadležnom organu u republici radi utvrđivanja, evidentiranja, ovjere i izrade bilance rezervi mineralnih sirovina i podzemnih voda republike, s analizom naturalnih pokazatelja.
Poduzeća odnosno organizacije i zajednice dužni su utvrđene podatke o rezervama mineralnih sirovina i podzemnih voda dostavljati za ležišta kojih je istraživanje prekinuto, za nalazišta čije je istraživanje završeno, a koja nisu u eksploataciji, za nalazišta u eksploataciji i za nalazišta izvan eksploatacije koja nisu iscrpljena.
Poduzeća odnosno organizacije i zajednice iz stavka 1. ovog člana dužni su podatke o rezervama mineralnih sirovina i podzemnih voda, što ih utvrde u skladu s propisima donesenim na temelju ovog zakona, dostaviti Saveznom zavodu za statistiku u rokovima utvrđenim u čl. 9, 10. i 12a. ovog zakona.
Članak 4.
Nadležni organ u republici dostavlja bilancu iz stavka 1. ovog člana Saveznome geološkom zavodu radi izrade bilance ukupnih rezervi mineralnih sirovina i podzemnih voda u Republici Hrvatskoj, s analizom naturalnih pokazatelja bilance rezervi mineralnih sirovina i podzemnih voda Republici Hrvatskoj i drugim odgovarajućim analizama.
II. Kategorizacija i klasifkacija rezervi mineralnih sirovina i podzemnih voda i vođenje evidencije o njima
Članak 5.
Rezerve mineralnih sirovina razvrstavaju se u bilančne i izvanbilančne rezerve, ovisno o mogućnosti njihove eksploatacije.
U bilančne rezerve mineralnih sirovina uvršćuju se utvrđene rezerve mineralnih sirovina u ležištu koje se postojećom tehnikom i tehnologijom eksploatacije i prerade mogu rentabilno koristiti.
U izvanbilančne rezerve mineralnih sirovina uvršćuju se rezerve mineralnih sirovina u ležištu koje se postojećom tehnikom i tehnologijom eksploatacije i prerade ne mogu rentabilno koristiti.
Rezerve podzemnih voda razvrstavaju se samo kao bilančne rezerve.
Član 6.
Geološke rezerve mineralnih sirovina i podzemnih voda razvrstavaju se, prema stupnju istraženosti, u kategorije A, B, C1, C2, D1 i D2.
U A kategoriju uvršćuju se rezerve mineralnih sirovina i podzemnih voda koje su potpuno utvrđene na osnovi neposrednih opažanja, rudarskih radova ili dubinskih bušenja i čiji su ležišni uvjeti i kvaliteta za daljnju preradu odnosno eksploataciju potpuno određeni.
U B kategoriju uvršćuju se rezerve mineralnih sirovina i podzemnih voda koje su utvrđene na osnovi neposrednih opažanja, rudarskih radova ili dubinskih bušenja i čiji su ležišni uvjeti i kvaliteta za daljnju preradu odnosno eksploataciju poznati.
U C1 kategoriju uvršćuju se rezerve mineralnih sirovina ipodzemnih voda koje su utvrđene na osnovi neposrednih opažanja, rudarskih radova ili dubinskih bušenja koji omogućavaju određivanje približne konture rezervi, ležišnih uvjeta i kvalitete. Rezerve mineralnih sirovina i podzemnih voda kategorija C2, D1 i D2 potencijalne su. One se razvrstavaju u perspektivne (C2), prognozne (Dl) i pretpostavljene (D2) rezerve i ne razvrstavaju se u klase (bilančne i izvanbilančne).
Propisima koji će se na temelju ovlaštenja iz članka 7. stavka 2. ovog zakona donijeti za svaku vrstu mineralnih sirovina i podzemnih voda utvrdit će se uvjeti za razvrstavanje njihovih rezervi u kategorije A, B, C1, C2, D1 i D2.
Članak 7.
Podaci koji određuju stupanj istraženosti geoloških rezervi mineralnih sirovina i podzemnih voda (oblik, količina i kvaliteta rezervi, poznavanje i prikladnost njhovih tehničko-eksploatacijskih, tehničkih i ekonomskih karakteristika) utvrđuju se na temelju jedinstvenih kriterija kategorizacije i klasifkacije rezervnih mineralnih sirovina i podzemnih voda i vođenja evidencije o njima.
Propise o kategorizaciji i klasifkaciji rezervi mineralnih sirovina i podzemnih voda (vrste i gustoće istražnih radova, stupanj dopuštene ekstrapolacije, kvaliteta mineralne sirovine i podzemne vode i dr.) i vođenju evidencije o njima donosi za pojedine vrste mineralnih sirovina i podzemnih voda direktor Saveznoga geološkog zavoda, po pribavljenom mišljenju nadležnih republičkih i pokrajinskih organa.
Članak 8.
i 6. ovog zakona.
Nadležni organ u republici utvrđuje i ovjerava razvrstane rezerve mineralnih sirovina i podzemnih voda na temelju podataka i dokumentacije o razvrstavanju tih rezervi koje mu poduzeća odnosno organizacije i zajednice dostavljaju po postupku utvrđenom propisima republike. Poduzeća odnosno organizacije i zajednice dužni su, u petogodišnjem razdoblju koje prethodi godini izrade bilance mineralnih sirovina i podzemnih voda, u skladu sa čl. 10. i 17. ovog zakona, dostaviti nadležnom organu u republici podatke i dokumentaciju o razvrstavanju rezervi mineralnih sirovina odnosno podzemnih voda radi utvrđivanja rezervi i ovjere njihova razvrstavanja.
Nadležni organ u republici dužan je, na način utvrđen republičkim odnosno pokrajinskim propisima, utvrditi i ovjeriti razvrstane rezerve mineralnih sirovina odnosno podzemnih voda u petogodišnjem razdoblju koje prethodi godini izrade bilance.
III. Izrada bilanci rezervi mineralnih sirovina i podzemnih voda
Članak 9.
1) ustanoviti evidenciju o rezervama mineralnih sirovina odnosno podzemnih voda i voditi je po propisima o kategorizaciji i klasifikaciji rezervi mineralnih sirovina i podzemnih voda i vođenju evidencije o njima (članak 7. stavak 2), a i na dan 31. prosinca svake godine utvrditi i evidentirati stanje rezervi mineralnih sirovina i podzemnih voda;
2) do 15. ožujka u godini u kojoj se, prema članku 10. ovog zakona, izrađuje bilanca rezervi mineralnih sirovina i podzemnih voda, s analizom naturalnih pokazatelja, dostaviti u skladu sa člankom 8. ovog zakona, nadležnom organu u republici podatke o utvrđenim i ovjerenim razvrstanim rezervama mineralnih sirovina i podzemnih voda, određene propisima o kategorizaciji i klasifikaciji rezervi mineralnih sirovina i podzemnih voda i vođenju evidencije o njima, a i podatke o stanju rezervi na dan 31. prosinca prethodne godine.
Članak 10.
Nadležni organ u republici dužan je, na temelju podataka o rezervama mineralnih sirovina i podzemnih voda prikupljenih u smislu članka 9. točke 2. ovog zakona, izraditi bilancu rezervi mineralnih sirovina i podzemnih voda u republici, s analizom naturalnih pokazatelja, i dostaviti je Saveznom geološkom zavodu najkasnije do 30. lipnja u godini u kojoj se bilanca izrađuje. Bilanca ukupnih rezervi mineralnih sirovina i podzemnih voda u Republici Hrvatskoj radi se u petogodišnjim razdobljima.
Članak 11.
Savezni geološki zavod, na temelju bilance rezervi mineralnih sirovina i podzemnih voda u republici, izrađuje do 1. prosinca tekuće godine bilancu ukupnih rezervi mineralnih sirovina i podzemnih voda u Republici Hrvatskoj, s analizom naturalnih pokazatelja.
Bilancu ukupnih rezervi mineralnih sirovina i podzemnih voda u Republici Hrvatskoj Savezni geološki zavod dostavlja određenim zainteresiranim saveznim organima uprave i saveznim organizacijama i nadležnim organima u republici.
Savezno izvršno vijeće odredit će savezne organe uprave i savezne organizacije kojima Savezni geološki zavod dostavlja bilancu iz stavka 2. ovog člana.
Članak 12.
ovog zakona na teritoriju republike (nalazišta kojih je istraživanje prekinuto, nalazišta čije je istraživanje završeno, a koja nisu u eksploataciji, nalazišta u eksploataciji i nalazišta izvan eksploatacije koja nisu iscrpljena) i za svaku pojedinu vrstu mineralnih sirovina i podzemnih voda iskazuje podatke što se osiguravaju evidencijom o rezervama mineralnih sirovina i podzemnih voda iz članka 9.
ovog zakona, i to:
1) naziv mineralne sirovine odnosno podzemne vode;
2) naziv nalazišta (istražnog prostora odnosno eksploatacijskog polja);
3) naziv poduzeća odnosno organizacije ili zajednice;
4) količinu rezervi u ležištu, po klasama i kategorijama iz čl. 5, 6, 8. i 9. ovog zakona;
5) postotak gubitka pri eksploataciji;
6) količinu eksploatacijskih rezervi mineralnih sirovina i podzemnih voda;
7) podatke o kvaliteti rezervi (prosječan kemijski sastav, karakteristike oplemenjivanja, granulometrijski sastav, vodonosnost, plinonosnost i sadržaj slobodnog silicijeva dioksida);
8) ostale podatke važne za mineralnu sirovinu odnosno podzemnu vodu.
Članak 12.a
stavka 2. ovog zakona, dostaviti podatke o stanju rezervi koje se utvrđuju u skladu s odredbama članka 9.
stavka 1. ovog zakona za naftu, kondenzat i prirodne plinove, ugljen i mineralne sirovine za dobivanje urana, željeza, bakra, olova, cinka, antimona, žive, aluminija (crveni boksiti), nikla, kobalta, kroma, magnezita i vatrostalnih glina.
Nadležni organ u republici izrađuje, na temelju podatka iz stavka 1. ovog članka, izvještaj o stanju rezervi mineralnih sirovina u republici, s analizom promjena stanja rezervi i njihove kvalitete i dostavlja ga Saveznome geološkom zavodu do 1. srpnja radi izrade izvještaja o stanju ukupnih rezervi mineralnih sirovina u Republici Hrvatskoj, s odgovarajućom analizom.
Savezni geološki zavod izrađuje izvještaj iz stavka 2. ovog članka do 1. prosinca svake godine i dostavlja ga određenim zainteresiranim saveznim organima uprave i saveznim organizacijama iz člana 11. stava 3. ovog zakona i nadležnim organima u republici.
Članak 13.
Podaci iz stavka 1. ovog članka službena su tajna za: ugljen, uljne škriljce, kamenu sol, kvarcne sirovine (kompaktne), fosfate, bijeli boksit, feldspate, kaolin, vatrostalnu glinu, grafit, perlit i pitke podzemne vode.
Podaci o rezervama mineralnih sirovina i podzemnih voda za pojedinačna ležišta službena su tajna.
IV. Kaznene odredbe
Članak 14.
Članak 15.
1) ako nadležnom organu u republici u propisanom roku ne dostavi podatke i dokumentaciju radi utvrđivanja i ovjere razvrstanih rezervi mineralnih sirovina i podzemnih voda (članak 8. stavak 4);
2) ako nadležnom organu u republici u propisanom roku ne dostavi podatke o utvrđenim i ovjerenim razvrstanim rezervama mineralnih sirovina i podzemnih voda za izradu bilance rezervi mineralnih sirovina i podzemnih voda (članak 9. točka 2);
3) ako nadležnom organu u republici u propisanom roku ne dostavi podatke o stanju rezervi mineralnih sirovina (članak 12a. stavak 1). Za prekršaj iz stavka 1. ovog člana kaznit će se i odgovorna osoba u organizaciji ili zajednici novčanom kaznom od 1.000 do 10.000 dinara.
Članak 16.
V. Prijelazne i završne odredbe
Članak 17.
Prva bilanca rezervi mineralnih sirovina i podzemnih voda u Republici Hrvatskoj izradit će se u 1979. godini, prema podacima o rezervama tih sirovina i voda na dan 31. prosinca 1978.
Član 19.
Ovaj zakon stupa na snagu osmog dana od dana objave u »Narodnim novinama«.
Za pristup do sadržaja morate biti korisnik portala www.informator.hr.
Sadržajima se pristupa ovisno o Vašem paketu.
Prijava
Zaboravljena zaporka?
Nemate korisničke podatke? Besplatno se registrirajte i testno pristupajte sadržajima 7 dana.
Kao besplatan korisnik ostvarujete pristup do 20 dokumenata.