zbirni podaci i poveznice
poglavlja
članci
napomene
Učitavam poveznice...

Detalji dokumenta

Objavljen

09.12.1991.

Donesen

04.12.1991.

Stupa na snagu

09.12.1991.

Poglavlja nisu pronađena.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16
Prethodnik
Nasljednik

Zakon o privremenom korištenju stanova

Pročišćeni tekst vrijedi od 24.08.1993.

Narodne novine 66/1991, 26/1993, 76/1993

Prikaz pročišćenog teksta na dan:

PREAMBULA

Zakon o privremenom korištenju stanova (»Narodne novine«, br. 66/91, 26/93, 76/93)

SABOR REPUBLIKE HRVATSKE

Na temelju članka 89. Ustava Republike Hrvatske, a u svezi s člancima 6. i 7. Ustavnog zakona za provedbu Ustaa Republike Hrvatske, donosim

UKAZ

o proglašenju Zakona o privremenom korištenju stanova

Proglašavam Zakon o privremenom korištenju stanova, kojeg je Sabor Republike Hrvatske donio na sjednicama Vijeća udruženog rada 4. prosinca 1991, Vijeća općina 4. prosinca 1991. i Društveno-političkog vijeća 4. prosinca 1991.

Klasa: 011-01/91-01/165

Urbroj : 71-91-1

Zagreb, 9. prosinca 1991.

Predsjednik Republike Hrvatske

dr. Franjo Tuđman, v. r.

ZAKON

o privremenom korištenju stanova

Članak 1.

Ovim zakonom utvrđuju se uvjeti i način privremenog korištenja stanova u društvenom vlasništvu odnosno vlasništvu poduzeća i drugih pravnih osoba ili vlasništvu Republike Hrvatske, odnosno na kojima Republika Hrvatska ima pravo korištenja i raspolaganja a koji su prazni. ispražnjeni ili napušteni, i to sve u cilju zbrinjavanja prognanika - izbjeglica, te osoba i obitelji branitelja Republike Hrvatske.

Članak 2.

Privremeno korištenje stanova iz članka 1. ovoga zakona osigurava se:

- u praznim stanovima na kojima nije stečeno stanarsko pravo, odnosno nije zaključen ugovor o najmu;

- u ispražnjenim stanovima na kojima je stečeno stanarsko pravo, a za koje se utvrdi da su ih stanari i članovi njihova kućanstva oslobodili od osoba i stvari;

- u napuštenim stanovima na kojima je stečeno stanarsko pravo, a za koje se utvrdi da su ih stanari i članovi njihova.kućanstva trajno napustili.

Odredbe ovoga zakona ne primjenjuju se na stanove u vlasništvu fizičkih osoba na kojima postoji stanarsko pravo.

Članak 3.

Za privremeno korištenje stanova iz članka 2. ovoga Zakona općinska vijeća, gradska vijeća, odnosno Skupština Grada Zagreba dužne su u roku od osam dana od dana stupanja na snagu ovog Zakona osnovati komisiju za privremeno korištenje stanova (u daljnjem tekstu komisija).

Povjerenik Vlade Republike Hrvatske osniva komisiju za teritorij općine za koju je imenovan.

U komisiju iz stavka 1. ovoga članka imenuje se po jedan predstavnik Ureda za prognanike ili Centra za socijalnu skrb, Hrvatske vojske, policijske uprave i Fonda u stambenom gospodarstvu.

Predsjednik komisije je općinski načelnik, gradorkačelnik, odnosno gradonačelnik Grada Zagreba.

Komisiju za privremeno korištenje stanova iz članka 2. ovoga zakona, koji stanovi su postali vlasništvo Republike Hrvatske temeljem Uredbe o preuzimanju sredstava JNA i SSNO na teritoriju Republike Hrvatske u vlasništvo Republike Hrvatske ("Narodne novine", br. 52/91) imenovat će Ministastvo obrane dok će Ministarstvo unutarnjih poslova sukladno odredbama ovoga zakona, za stanove kojima ono raspolaže, osnovati komisiju za privremeno korištenje stanova kojima ono raspolaže.

Vlada Republike Hrvatske imenovat će, na prijedlog Ministarstva pravosuđa i uprave, komisiju za privremeno korištenje ostalih stanova u vlasništvu Republike Hrvatske ili na kojima Republika Hrvatska ima pravo raspolaganja i korištenja.

U svim komisijama koje se osnivaju temeljem ovoga zakona predsjedniku i članovima komisije određuju se zamjenici.

Članak 4

Davatelji stanova na korištenje odnosno vlasnici (u daljem tekstu: vlasnik) iz članka 1. ovoga zakona dužni su u roku od 8 dana od dana stupanja na snagu ovoga zakona. dostaviti nadležnoj komisiji popis stanova iz članka 2. stavka 1. alineje 1. ovoga zakona.

Predsjednik skupa stanara odnosno predsjednik kućnog savjeta dužan je obavijestiti nadležnu komisiju da su određene stanove stanari i članovi njihovog kućanstva napustili odnosno da ih ne koriste (članak 2. stavak 1. alineja 2. i 3.). u roku od 8 dana od dana stupanja na snagu ovoga zakona.

Članak 5.

Na temelju izvješća obveznika dostave podataka iz članka 4. ovoga zakona ili saznanja na drugi način predsjednik komisije zaključkom određuje pregled stana.

Zaključkom o pregledu stana iz stavka 1. ovoga članka se određuje:

- datum i sat pregleda stana,

- osobe koje će pregledati stan.

O pregledu stana se izvješćuje vlasnik stana, predsjednik skupa stanara odnosno predsjednik kućnog savjeta, a zaključak se pričvršćuje na ulazna vrata stana na kojem će se izvršiti pregled.

Pregled stana obavljaju dvojica članova komisije koje odredi predsjednik komisije, u nazočnosti dvojice punoljetnih građana koji su stanari zgrade u kojoj se pregled vrši, a ako takvih nema dvojica punoljetnih građana iz mjesne zajednice i predstavnici službe redarstva.

Članak 6.

Komisija će sastaviti zapisnik o izvršenom pregledu kojega potpisuju sve nazočne osobe i u kojem zapisniku se utvrđuju okolnosti iz članka 2. stavka 1. ovoga zakona, a u zapisnik će se unijeti i sve druge prikupljene informacije koje mogu biti od značaja za donošenje odluke.

Komisija će nakon izvršenog pregleda utvrditi stanje u kojem se stan nalazi, te popisati pokućstvo i druge pokretnine zatečene pri pregledu.

Komisija je dužna poduzeti mjere da se stvari iz stavka 2. ovoga članka smjeste u pogodnu prostoriju stana ili na drugo odgovarajuće mjesto gdje će biti zaštićene od oštećenja ili uništenja.

Članak 7.

Komisija donosi rješenje o privremenom korištenju stana iz članka 2. stavka 1. ovoga zakona koje dostavlja uz potpis osobama kojima se stan daje na privremeno korištenje. vlasniku stana, Fondu u stambenom gospodarstvu, komisiji za praćenje primjene zakona, Ministarstvu pravosuđa i uprave, a stanara koji je napustio stan obavješćuje se putem oglasne ploče skupštine općine gdje se nalazi.

Rješenje iz stavka 1. ovoga članka sadrži:

1. podatke o osobama kojima se stan daje na privremeno korištenje,

2. podatke o stanu: zgrada, ulica broj stana, broj prostorija, površina i opremljenost stana,

3. ime i prezime stanara ako je na stanu bilo stečeno stanarsko pravo,

4. naziv vlasnika stana

5. mjesto gdje su smještene stvari stanara ako ih je bilo,

6. obveza snošenja troškova u vezi s korištenjem stana,

7. vrijeme za koje se stan daje na privremeno korištenje te obvezu iseljenja po proteku određenog roka.

Protiv rješenja komisije nije dopuštena žalba već se može pokrenuti upravni spor.

Članak 8.

Osobe kojima je stan dodijeljen na privremeno korištenje kao i članovi njihova kućanstva temeljem rješenja iz članka 7. ovoga zakona ne stječu stanarsko pravo, niti stanarsko pravo na tome stanu mogu ostvariti.

Osoba koja je privremeno smještena u stanu dužna je plaćati nadoknadu u visini stanarine i druge troškove u vezi s korištenjem stana.

Odredbe posebnih propisa o subvencioniranju, plaćanja stanarine i drugih troškova u vezi s korištenjem stana primjenjuju se i na osobe koje koriste stanove iz članka 2. stavka 1. ovoga zakona

Članak 9.

Rješenjem iz članka 7. ovoga zakona stan se daje na privremeno korištenje najdulje na rok od jedne godine od dana donošenja rješenja, a ratnim prognanicima samo do omogućavanja povratka u ranije mjesto boravka.

Istekom roka iz stavka 1. ovoga članka Komisija može donijeti novo rješenje kojim se produžava privremeno korištenje stana, sve dok postoje uvjeti iz članka 1. ovog Zakona.

Rješenje iz članka 7. ovoga zakona po proteku roka iz članka 7. stavak 2. točke 7. ovoga zakona ima snagu izvršne isprave.

Istekom roka iz stavka 1. i stavka 2. ovoga članka osobe kojiina je stan dat na privremeno korištenje dužne su iseliti iz stana te stan slobodan od osoba i stvari predati na korištenje vlasniku.

Za iseljenje osoba iz stavka 3. ovoga članka nadležan je općinski organ uprave nadležan za stambene poslove.

Članak 10.

Po rješenju iz članka 7. ovoga zakona stanar moie tražiti obnovu postupka.

O zahtjevima za obnovu postupka komisija je dužna odlučiti u roku 3 dana od dana prijema zahtjeva

Ako dozvoli obnovu postupka komisija će istovremeno odlučiti i o valjanosti rješenja iz članka 7. stavka 2. ovoga zakona. Ako to rješenje poništi odlučit će i o roku za iseljenje koji ne može biti duži od 15 dana.

Protiv rješenja komisije nije dopuštena žalba već se može pokrenuti upravni spor.

Članak 11.

Novčanom kaznom od u dinarskoj protuvrijednosti 1.000 do 2.500 DEM kaznit će se za prekršaj vlasnik stana ako ne postupi prema odredbi članka 4. stavka 1. ovoga zakona, a odgovorna osoba u pravnoj osobi novčanom kaznom od

u dinarskoj protuvrijednosti 200 do 6.500 DEM.

Novčanom kaznom od u dinarskoj protuvrijednosti 300 do 650 DEM dinara kaznit će se za prekršaj predsjednik skupa stanara odnosno predsjednik kućnog savjeta ako ne postupi prema odredbi članka 4. stavka 2. ovoga zakona.

Članak 12.

Novčanom kaznom od u dinarskoj protuvrijednosti 200 do 400 DEM kaznit će se za prekršaj osoba koja useli u stan bez rješenja o privremenom korištenju stana.

Članak 13.

Vlada Republike Hrvatske osnovat će posebnu komi ju za praćenje i primjenu ovoga zakona koja je dužna redovito izvješćivati Vladu Republike Hrvatske.

Nadzor nad primjenom odredaba ovoga zakona obavlja Ministarstvo pravosuđa i uprave.

Ministarstvo pravosuđa i uprave dužno je o stanovima koji se daju na privremeno korištenje, te o osobama kojima je stan dat na korištenje redovno izvješćivati komisiju iz stavka 1. ovoga članka odnosno Sabor Rebublike Hrvatske.

Članak 14.

Odredbe Zakona o općem upravnom postupku shodno će se primjenjivati ukoliko ovim zakonom nije drugačije određeno.

Obrasci za primjenu ovoga zakona čine njegov sastavni dio.

Članak 15.

Odredbe ovoga zakona ne odnose se na one građane Republike Hrvatske koji su protupravno uselili u prazne. ispražnjene, ili napuštene stanove prije donošenja i stupanja na snagu ovoga zakona.

Na građane iz stavka 1. ovoga članka odredbe ovoga zakona mogu se primjenjivati tek kad se nastalo protupravno stanje otkloni u skladu s važećim propisima.

Članak 16.

Ovaj zakon stupa na snagu danom objave u "Narodnim novinama".

Za pristup do sadržaja morate biti korisnik portala www.informator.hr.
Sadržajima se pristupa ovisno o Vašem paketu.

Prijava

Zaboravljena zaporka?

Nemate korisničke podatke? Besplatno se registrirajte i testno pristupajte sadržajima 7 dana.
Kao besplatan korisnik ostvarujete pristup do 20 dokumenata.

Registracija