12.06.2024.

Novi akti u saborskoj proceduri

Prijedlog zakona o zaštiti i očuvanju kulturnih dobara i Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o audiovizualnim djelatnostima.

Prijedlog zakona o zaštiti i očuvanju kulturnih dobara

Prijedlog zakona o zaštiti i očuvanju kulturnih dobara podnijela je Vlada Republike Hrvatske, aktom od 24. svibnja 2024. godine.

S obzirom da su od donošenja trenutno važećeg Zakona o zaštiti i očuvanju kulturnih dobara (dalje u tekstu: Zakon) dogodile značajne promjene u području gradnje, materijala, tehnologije, te su nastupile i izvanredne okolnosti u kojima su oštećena kulturna dobra, potreban je nov način uređenja područja zaštite i očuvanja kulturnih dobara.

U Prijedlogu se obrazlaže potreba za donošenjem novog zakona:

„Predloženim zakonom o zaštiti i očuvanju kulturnih dobara potrebno je urediti način proglašenja statusa kulturnog dobra, kriterije vrednovanja i propisivanje mjera zaštite i očuvanja te unaprjeđenja stanja kulturnih dobara, postupak za izdavanje posebnih uvjeta zaštite, odobrenja za zahvate na kulturnom dobru i potvrde glavnog projekta, standarde i smjernice zaštite i očuvanja kulturnih dobara, poslove i zadaće provedbe toga zakona u okviru djelokruga Ministarstva kulture i medija, prava i obveza vlasnika kulturnog dobra, nositelja prava na kulturnom dobru i drugih imatelja, financiranje zaštite i očuvanja kulturnih dobara, način suradnje s drugim tijelima u provođenju zaštite i očuvanja kulturnih dobara, osiguravanje učinkovitog obavljanja poslova zaštite i očuvanja kulturnih dobara, sprječavanje svake radnje i drugog protupravnog postupanja kojima bi se izravno ili neizravno mogla promijeniti svojstva, oblik, značenje i izgled kulturnog dobra te time ugroziti njegova vrijednost, sprječavanje protupravnog prometa kulturnim dobrima te nadzor nad izvozom, iznošenjem, uvozom i unošenjem kulturnih dobara.

Radi jasnoće predloženog zakona te njegove lakše primjene dane su nove definicije pojmova koji se koriste u tekstu predloženog zakona. Tijekom primjene Zakona koji je na snazi pokazalo se da je potrebno, radi boljeg izvršavanja Zakona, utvrditi način podjele odnosno razvrstavanje kulturnih dobara s obzirom na posebne vrste zaštite pojedine kategorije kulturnih dobara.

Kao osnovna pitanja koja se trebaju urediti zakonom, ističe se:

‐ način proglašenja statusa kulturnog dobra

‐ utvrđivanje kriterija vrednovanja i propisivanje mjera zaštite i očuvanja kulturnih dobara te unaprjeđenja stanja kulturnih dobara

‐ postupci za izdavanje posebnih uvjeta zaštite, odobrenja za zahvate na kulturnom dobru i potvrde glavnog projekta

‐ standardi i smjernice zaštite i očuvanja kulturnih dobara ‐ poslovi i zadaće provedbe ovoga zakona u okviru djelokruga Ministarstva kulture i medija

‐ utvrđivanje prava i obveza vlasnika kulturnog dobra, nositelja prava na kulturnom dobru i drugih imatelja ‐ upravljanje kulturnim dobrom i donošenje plana upravljanja

‐ zaštita kulturnih dobara u izvanrednim okolnostima ‐ financiranje zaštite i očuvanja kulturnih dobara

‐ način suradnje s drugim tijelima u provođenju zaštite i očuvanja kulturnih dobara

‐ osiguravanje učinkovitog obavljanja poslova zaštite i očuvanja kulturnih dobara

‐ sprječavanje svake radnje i drugog protupravnog postupanja kojima bi se izravno ili neizravno mogla promijeniti svojstva, oblik, značenje i izgled kulturnog dobra te time ugroziti njegova vrijednost

‐ sprječavanje protupravnog prometa kulturnim dobrima te nadzor nad izvozom, iznošenjem, uvozom i unošenjem kulturnih dobara

‐ preuzimanje obavljanja upravnih i stručnih poslova zaštite i očuvanja kulturnih dobara predviđenih ovim zakonom za područje Grada Zagreba koje je obavljao Gradski zavod za zaštitu spomenika kulture i prirode Grada Zagreba te preuzimanje u tu svrhu djelatnika, opreme, pismohrane i druge dokumentacije te sredstava za rad od strane Gradskog zavoda za zaštitu spomenika kulture i prirode Grada Zagreba.“

Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o audiovizualnim djelatnostima

Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o audiovizualnim djelatnostima podnijela je Vlada Republike Hrvatske, aktom od 24. svibnja 2024. godine.

Predloženim zakonom omogućilo bi se povećanje kvalitete i konkurentnosti hrvatskog kulturnog proizvoda i hrvatskih produkcijskih kuća na međunarodnoj razini kroz uspostavu novih izvora i načina financiranja.

Izmjenama Zakona o audiovizualnim djelatnostima uvela bi se mogućnost dodatnog financiranja razvoja i proizvodnje hrvatskih audiovizualnih djela neovisnih proizvođača kroz mogućnost da se iznos sredstava uplaćenih kao razna fiskalna davanja investira u nova audiovizualna djela, čime bi se pridonijelo njihovoj kvaliteti, stabilnosti razvoja neovisnih proizvođača, razvoju hrvatskoga kulturnog proizvoda te poticanju razvoja struke i rastu zapošljavanja.

Pripremila: Lidija Doko mag. iur.

Fotografija: Novi informator