22.10.2019.

Novi akti u saborskoj proceduri

Prijedlog Zakona o ovlasti Vlade Republike Hrvatske da uredbama uređuje pojedina pitanja iz djelokruga Hrvatskoga sabora, Prijedlog Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o komori arhitekata i komorama inženjera u graditeljstvu i prostornom uređenju te Prijedlog Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o poslovima i djelatnostima prostornog uređenja i gradnje.

Prijedlog Zakona o ovlasti Vlade Republike Hrvatske da uredbama uređuje pojedina pitanja iz djelokruga Hrvatskoga sabora

Vlada Republike Hrvatske podnijela je po redovnom postupku 27. lipnja 2019. godine Saboru Prijedlog Zakona o ovlasti Vlade Republike Hrvatske da uredbama uređuje pojedina pitanja iz djelokruga Hrvatskoga sabora, u kojem je između ostalog navedeno:

„Budući da ovlast delegirana Zakonom o ovlasti Vlade Republike Hrvatske da uredbama uređuje pojedina pitanja iz djelokruga Hrvatskoga sabora (Narodne novine, broj 96/18) prestaje u ustavnom roku od godinu dana od dana stupanja na snagu toga Zakona, odnosno 10. prosinca 2019. godine, predlagatelj ocjenjuje da ga Hrvatski sabor i nadalje treba ovlastiti da uredbama uređuje pojedina pitanja iz njegova djelokruga, uvažavajući primjenjiva ustavna ograničenja i dosadašnju zakonodavnu praksu, u razdoblju kada Hrvatski sabor redovito ne zasjeda te iznimno i za razdoblje kada je Hrvatski sabor raspušten ili mu je istekao mandat. Također, predlaže se da uredbe na temelju zakonske ovlasti koje vrijede na dan stupanja na snagu ovoga Zakona ostaju na snazi, a najdulje do 30. studenoga 2020.“

Prijedlog Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o komori arhitekata i komorama inženjera u graditeljstvu i prostornom uređenju

Vlada Republike Hrvatske podnijela je po redovnom postupku 27. lipnja 2019. godine Saboru Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o komori arhitekata i komorama inženjera u graditeljstvu i prostornom uređenju, u kojem je između ostalog navedeno:

„Svrha donošenja ovoga zakona je administrativno rasterećenje profesionalnih poslovnih usluga, što je dio tekuće gospodarske politike. Navedeno se provodi u skladu s mjerama iz Akcijskog plana za administrativno rasterećenje gospodarstva 2019., koji je donesen Zaključkom Vlade Republike Hrvatske 3. siječnja 2019. godine. Naime, mjerenje administrativnog opterećenja za inženjere gradilišta i/ili voditelje radova, primjenom metodologije standardnog troška (Standard Cost Model - SCM), pokazalo je značajno administrativno rasterećenje za cca 5.500 članova Komore kojima bi se obvezno članstvo u Komori zamijenilo neobveznim upisom u imenik Komore.“

Prijedlog Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o poslovima i djelatnostima prostornog uređenja i gradnje

Vlada Republike Hrvatske podnijela je po redovnom postupku 27. lipnja 2019. godine Saboru Prijedlog Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o poslovima i djelatnostima prostornog uređenja i gradnje, u kojem je između ostalog navedeno:

„Svrha donošenja ovoga zakona je administrativno rasterećenje profesionalnih poslovnih usluga, što je dio tekuće gospodarske politike. Navedeno se provodi u skladu s mjerama iz Akcijskog plana za administrativno rasterećenje gospodarstva 2019., koji je donesen Zaključkom Vlade Republike Hrvatske 3. siječnja 2019. godine. Naime, mjerenje administrativnog opterećenja za inženjere gradilišta i/ili voditelje radova, primjenom metodologije standardnog troška (Standard Cost Model - SCM), pokazalo je značajno administrativno rasterećenje za cca 5.500 članova Komore kojima bi se obvezno članstvo u Komori zamijenilo neobveznim upisom u imenik Komore. Slijedom navedenog, potrebno je obvezno članstvo u Hrvatskoj komori arhitekata, Hrvatskoj komori inženjera građevinarstva, Hrvatskoj komori inženjera strojarstva i Hrvatskoj komori inženjera elektrotehnike (u daljnjem tekstu: Komore) za inženjere gradilišta i/ili voditelje radova zamijeniti neobveznim upisom u imenik Komore

Cilj ovoga zakona je urediti uvjete za obavljanje poslova prostornog uređenja i gradnje te osigurati pravo pružanja usluga i pravo poslovnog nastana hrvatskih gospodarskih subjekata i pojedinaca unutar Europskog gospodarskog prostora u skladu s pravilima za prekogranično pružanju usluga i za priznavanje stranih stručnih kvalifikacija.“

 

Odabrali i pripremili:
Danijela Kalanj, mag. iur.
Željko Tomljenović, mag. iur.