31.10.2024.

Novi akti u saborskoj proceduri

Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o poljoprivredi.

Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o poljoprivredi podnijela je Vlada Republike Hrvatske, aktom od 25. srpnja 2024. godine radi potrebe daljnjeg usklađivanja nacionalnog zakonodavstva s pravnim aktima Europske unije u dijelu kojim se osigurava zaštita financijskih interesa Europske unije, pretvorbe ranije uspostavljenog Sustava poljoprivrednih knjigovodstvenih podataka u Mrežu podataka o održivosti poljoprivrednih gospodarstava te utvrđivanja obveze izvješćivanja Europske komisije o tržištu etilnog alkohola poljoprivrednog podrijetla u Republici Hrvatskoj.

Kako postoji obveza država članica osigurati učinkovitu zaštitu financijskih interesa Europske unije1, Prijedlogom zakona o izmjenama i dopunama Zakona o poljoprivredi (u daljnjem tekstu: Prijedlog zakona) propisuje se načela postupanja Ministarstva i Agencije za plaćanja u slučajevima sumnje na prijevaru, umjetnog stvaranja uvjeta, financijskih korekcija i kazni za korisnike potpora u okviru Zajedničke poljoprivredne politike. Također, propisane su odredbe o sukobu interesa, dvostrukom financiranju, povratu sredstava, više sile i izvanrednih okolnosti.

Kako je na razini Europske unije izmijenjen pravni okvir kojim Sustav poljoprivrednih knjigovodstvenih podataka postaje Mreža podataka o održivosti poljoprivrednih gospodarstava 2, Prijedlogom zakona je potrebno kroz izmjene nacionalnog zakonodavstva osigurati spomenutu pretvorbu i provedbu ove mreže u Republici Hrvatskoj.

Uočena je potreba kroz dodjelu državne nagrade dati osobito priznanje poljoprivrednicima koji su svojim radom i zalaganjem postigli istaknute rezultate u promociji i razvoju prepoznatljivosti hrvatskih poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda te na taj način potaknuti i druge poljoprivrednike na unaprjeđenje svog djelovanja, kao i dodatni razvoj svijesti kod potrošača o prepoznatljivosti ovih proizvoda na tržištu.

S obzirom na obvezu izvješćivanja Europske komisije o tržištu etilnog alkohola poljoprivrednog podrijetla u Republici Hrvatskoj3,  potrebno je uvesti obvezu gospodarskim subjektima u proizvodnji etilnog alkohola poljoprivrednog podrijetla u Republici Hrvatskoj za dostavu ovih podataka.

Prijedlogom zakona se dodatno unaprjeđuju postojeća normativna rješenja u području savjetovanja poljoprivrednika i drugih korisnika potpora te usklađenja odredbi o izuzeću od ovrhe sredstava potpore isplaćenih po osnovi mjera poljoprivredne politike s odredbama posebnog propisa kojim se uređuje ovrha. Kod prekršajnih odredbi propisuju se prekršajne odredbe u slučaju nedostavljanja podataka koji se vode u Upisniku voćnjaka i Upisniku maslinika, a koje su propuštene u prethodnim izmjenama i dopunama.

Za provođenje ovoga Prijedloga zakona potrebno je osigurati dodatna sredstva u državnom proračunu Republike Hrvatske u iznosu od 15.000,00 eura za provedbu dodjele državne nagrade za promociju i razvoj prepoznatljivosti hrvatskih poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda. Potrebno je osigurati i dodatna sredstva u državnom proračunu Republike Hrvatske u iznosu od 288.000,00 eura za uspostavu i vođenje Mreže podataka o održivosti poljoprivrednih gospodarstava u odnosu na ona koja su sada osigurana za vođenje Sustava poljoprivrednih knjigovodstvenih podataka.

Na 3. sjednici, 11. listopada 2024. donesen je zaključak da se prihvaća Prijedlog zakona. Sve primjedbe, prijedlozi i mišljenja uputit će se predlagatelju radi pripreme Konačnog prijedloga zakona.

Pripremila: Lidija Doko mag. iur.

Fotografija: Novi informator

 

1 Sukladno s člankom 59. Uredbe (EU) 2021/2116 Europskog parlamenta i Vijeća od 2. prosinca 2021. o financiranju i nadzoru zajedničke poljoprivredne politike te upravljanju njome i o stavljanju izvan snage Uredbe (EU) br. 1306/2013 (SL L 435, 6.12.2021.) (u daljnjem tekstu: Uredba (EU) br. 2021/2116)
2 Uredba (EU) 2023/2674 Europskog parlamenta i Vijeća od 22. studenoga 2023. o izmjeni Uredbe Vijeća (EZ) br. 1217/2009 u pogledu pretvorbe sustava poljoprivrednih knjigovodstvenih podataka u mrežu podataka o održivosti poljoprivrednih gospodarstava (SL L 2023/2674, 29.11.2023.)
3 Obveza izvješćivanja proizlazi iz Provedbene uredbe Komisije (EU) 2017/1185 od 20. travnja 2017. o utvrđivanju pravila za primjenu uredbi (EU) br. 1307/2013 i (EU) br. 1308/2013 Europskog parlamenta i Vijeća u pogledu dostavljanja informacija i dokumenata Komisiji te o izmjeni i stavljanju izvan snage nekoliko uredbi Komisije (SL L 171, 4.7.2017.)