10.11.2020.

Novi akti u saborskoj proceduri

Konačni prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o izvršavanju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2020. godinu i Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o eksplozivnim tvarima te proizvodnji i prometu oružja.

Konačni prijedlog Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o izvršavanju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2020. godinu

Konačni prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o izvršavanju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2020. godinu podnijela je Vlada Republike Hrvatske 29. listopada 2020. godine po redovnom postupku. U prijedlogu je između ostalog navedeno:

“Radi prilagođavanja novonastalim okolnostima uzrokovanih epidemijom koronavirusa te potrebe za osiguranjem sredstava za saniranje posljedica epidemije koronavirusa i za provedbu mjera za pomoć gospodarstvu uslijed epidemije koronavirusa te radi zadržavanja održivosti financiranja na cijelom području Republike Hrvatske, Hrvatski sabor je donio na sjednicama: -19. ožujka 2020. Zakon o dopunama Zakona o izvršavanju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2020. godinu (Narodne novine, broj 32/20) - 7. travnja 2020. Zakon o izmjeni i dopuni Zakona o izvršavanju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2020. godinu (Narodne novine, broj 42/20) te - 18. svibnja 2020. godine Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o izvršavanju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2020. godinu (Narodne novine, broj 58/20).

Kako bi se osigurao kontinuitet podmirivanja obveza tj. izvršavanja rashoda i izdataka ovim se Zakonom mijenja iznos zaduživanja na inozemnom i domaćem tržištu novca i kapitala, što je iskazano u Računu financiranja, kao i visina zaduženja za izvanproračunske korisnike. Mijenja se godišnja vrijednost novih financijskih jamstava za 2020. godinu te iznos sredstava koji se osigurava za temeljni kapital, udio u kreditima i jamstveni fond Hrvatske banke za obnovu i razvitak u 2020. godini. Nadalje, ovim se Zakonom povećava visina postotka zaduživanja jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave s tri na šest posto radi povećanja zahtjeva za dugoročno zaduživanje jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave tijekom 2020. godine. Uz navedeno utvrđuje se pravna osnova za isplatu beskamatnog zajma jedinicama lokalne područne (regionalne) samouprave koje imaju pad prihoda u 2020. godini u odnosu na 2019. godinu uslijed epidemije koronavirusa i njenih posljedica. Dodatno, utvrđuje se pravna osnova za dodjelu sredstava namijenjenih za podmirenje obveza bolničkih zdravstvenih ustanova u vlasništvu županija iz državnog proračuna, a sve s ciljem zadržavanja jednake razine zdravstvene zaštite na cijelom području Republike Hrvatske.

Financijska sredstva za provedbu ovoga Zakona osigurat će se iz poreznih i neporeznih prihoda, domaćih i inozemnih pomoći, donacija, drugih prihoda koji su posebnim propisima utvrđeni kao izvori prihoda državnog proračuna Republike Hrvatske te iz zaduživanja i drugih primitaka državnog proračuna Republike Hrvatske.”

Prijedlog Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o eksplozivnim tvarima te proizvodnji i prometu oružja

Vlada Republike Hrvatske podnijela je po redovnom postupku 8. listopada 2020. godine Saboru Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o eksplozivnim tvarima te proizvodnji i prometu oružja, u kojem je između ostalog navedeno:

“Izradi izmjena i dopuna Zakona o eksplozivnim tvarima te proizvodnji i prometu oružja prvenstveno se pristupilo radi preuzimanja u pravni poredak Republike Hrvatske Provedbene direktive Komisije 2019/68 od 16. siječnja 2019. o utvrđivanju tehničkih specifikacija za označivanje vatrenog oružja i njegovih bitnih dijelova u skladu s Direktivom Vijeća 91/477/EEZ o nadzoru nabave i posjedovanja oružja i Provedbene direktive Komisije (EU) 2019/69 od 16. siječnja 2019. o utvrđivanju tehničkih specifikacija oružja za uzbunjivanje i signalizaciju u skladu s Direktivom Vijeća 91/477/EEZ o nadzoru nabave i posjedovanja oružja.

Sukladno potonjoj Provedbenoj direktivi, Zakonom će se osigurati da naprave (predmeti osmišljeni za uzbunjivanje, signalizaciju ili spašavanje života) podliježu provjerama radi utvrđivanja njihove usklađenosti s tehničkim specifikacijama utvrđenim u Prilogu Provedbene direktive te će se Ministarstvo unutarnjih poslova odrediti kao tijelo nadležno za provjeru usklađenosti naprava i kao nacionalna kontaktna točka za suradnju i razmjenu rezultata provjere naprava s drugim državama članica Europske unije. Zakonom će se propisati i donošenje podzakonskog akta radi preuzimanja tehničkih specifikacija, kako nalažu spomenute provedbene direktive.

Radi sustavnog kršenja odredbi važećeg Zakona kojima su uređena pitanja prodaje i uporabe petardi i redenika kategorije F2 i F3, s ciljem zaštite života i zdravlja ljudi, a posebno osoba mlađih od 18 godina, predloženim izmjenama i dopunama Zakona o eksplozivnim tvarima te proizvodnji i prometu oružja, pored dosadašnje zabrane petardi i redenika kategorije F3, zabranjuje se prodaja, nabava, posjedovanje i uporaba petardi i redenika kategorije F2 građanima za osobne potrebe.

Naime, odredbama članka 62. važećeg Zakona, građanima je zabranjena nabava i uporaba petardi i redenika kategorije F3 tijekom cijele godine, a zbog manjkavosti odredbe nije bilo zabranjeno posjedovanje takvih pirotehničkih sredstava. Radi navedenog, nije bilo zakonske osnove za oduzimanje petardi i redenika kategorije F3 građanima zatečenim u kršenju javnoga reda i mira na određenim manifestacijama, iako je bila jasna namjera zabrane posjedovanja takvih proizvoda. Također, iako je Zakonom zabranjena uporaba pirotehničkih sredstava kategorije F2 i F3 osobama mlađim od 18 godina, prema podacima Ministarstva unutarnjih poslova, najčešće ozlijeđene osobe su upravo osobe mlađe od 18 godina, a sve ozljede nastale su od uporabe petardi i redenika iz navedenih kategorija. S tim u vezi, u periodu od 15. prosinca 2017. do 8. siječnja 2018., od uporabe petardi ozlijeđeno je 16 osoba, od čega petero djece mlađe od 14 godina, od 15. prosinca 2018. do 8. siječnja 2019. ozlijeđene su 23 osobe, od čega 16 djece, a od 15. prosinca 2019. do 8. siječnja 2020. je ozlijeđeno 13 osoba od čega petero djece mlađe od 14 godina. Nadalje, predloženo zakonsko rješenje ima za cilj smanjiti i broj smrtno stradalih i ozlijeđenih životinja, o kojim su događajima tijekom primjene važećeg Zakona učestalo izvješćivale udruge i brojni građani.

Uspostavom i primjenom predloženog zakonodavnog okvira, Zakon o eksplozivnim tvarima te proizvodnji i prometu oružja bit će usklađen s pravnim aktima Europske unije te će se unaprijediti regulacija djelatnosti proizvodnje, prometa, ispitivanja, označavanja, prijevoza, skladištenja i uporabe eksplozivnih tvari i oružja i omogućiti efikasniji nadzor radi zaštite zdravlja ljudi, posebno djece te životinja i imovine.”

 

Odabrale i pripremile:
Lea Jagar,
Ana Turić, mag.iur.