19.10.2024.

Novi akti u saborskoj proceduri

Konačni prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o sestrinstvu.

Konačni prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o sestrinstvu podnijela je Vlada Republike Hrvatske, aktom od 6. rujna 2024. godine, u cilju  ispunjavanja obveza iz Nacionalnog plana oporavka i otpornosti 2021. - 2026. gdje su predviđene mjere specijalističkog usavršavanja medicinskih sestara i tehničara u djelatnosti hitne medicine (mjera C5.1. R3-12).

Predloženim zakonom uređuju se sljedeća pitanja:

- definirat će se kompetencije prvostupnica/prvostupnika sestrinstva sa specijalističkim usavršavanjem u djelatnosti hitne medicine tj. omogućavanje primjene znanja, vještina i lijekova bez prisustva liječnika u životno ugrožavajućim situacijama

- specijalističkim usavršavanjem prvostupnica/ka sestrinstva s najmanje dvije godine rada u djelatnosti hitne medicine (objedinjeni hitni bolnički prijem ili ustanova za hitnu medicinsku pomoć) osigurat će se znanja i vještine, odnosno kompetencije za samostalan rad u hitnoj medicinskoj službi

- povećat će se učinkovitost postojećih timova i povećati kvaliteta hitne medicinske službe

- prvostupnice/ci sestrinstva sa završenim specijalističkim usavršavanjem bit će u mogućnosti pružiti širi opseg zdravstvene zaštite prema hitnim pacijentima te za velik broj intervencija ne bi bio potreban liječnik.

Kao razlike između rješenja koja se predlažu Konačnim Prijedlogom zakona u odnosu na rješenja iz Prijedloga zakona i razlozi zbog kojih su te razlike nastale, navedeno je:

„U odnosu na tekst zakona koji je prošao prvo čitanje u Hrvatskome saboru, u Konačnom prijedlogu zakona uvažen je prijedlog Marijane Petir, zastupnice u Hrvatskome saboru koji se odnosi na članak 2. stavak 2. Konačnog prijedloga zakona. Članak 2. stavak 2. teksta zakona koji je prošao prvo čitanje u Hrvatskome saboru je propisivao da zdravstvenu njegu, kao član tima, provodi medicinska sestra koja je završila strukovno obrazovanje i stekla strukovnu kvalifikaciju medicinska sestra opće njege/medicinski tehničar opće njege, koja je upisana u registar i kojoj je dano odobrenje za samostalni rad u skladu s kompetencijama stečenim strukovnim obrazovanjem.

Kako je temeljem navedene zakonske odredbe razvidno da je temeljno obrazovanje za obavljanje djelatnosti medicinske sestre petogodišnja srednja škola, na taj način bi se iz sustava zdravstvene njege isključile one medicinske sestre koje su završile četverogodišnju srednju školu te je stoga u članku 2. Konačnog prijedloga zakona brisan stavak 2. Također, izričajno su dorađene pojedine odredbe Konačnog prijedloga zakona.“

Zakon je donesen na 3. sjednici, 11. listopada 2024. 

Pripremila: Lidija Doko mag. iur.

Fotografija: Novi informator