Stručni članci
![](https://storage.googleapis.com/informator-production/uploads/images/article/image/7054/medium_Vremeplov.jpg)
13.09.2024.
Vremeplov: Sporazum između SAD-a i Delaware Indijanaca – 17. rujna 1778.
Prvi formalni sporazum s Indijancima Sjedinjene Američke Države, kao tek stasala država, potpisale su u Fort Pittu (danas dio grada Pittsburgha) 17. rujna 1778., s indijanskim plemenom Leni Lenape, odnosno s Delaware Indijancima, kako su to domorodačko stanovništvo sjevernoameričkog kontinenta nazvali američki doseljenici.
Teritorij koji su u to doba naseljavali Lenape činio je današnji sjeveroistočni dio države Delaware, cijeli New Jersey, veliki dio Pennsylvanije te dijelovi države New York. U nakani da pokrene ekspedicije protiv Britanaca prema zapadu, tadašnje zakonodavno tijelo SAD-a, Kontinentalni kongres odlučio je pregovarati s Indijancima o formalnom sporazumu kako bi u tim ekspedicijama Kontinentalnoj vojsci osigurao slobodan prolaz preko njihova teritorija. Za tu svrhu određena su tri diplomatska predstavnika i doznačen je iznos od 10.000 dolara za kupnju trgovačke robe za Indijance. Na strani Lenape naroda pregovore su vodili Koquethaqechton, poznat kao Bijele oči, zatim Hopocan, poznat kao kapetan Pipe i John Kill Buck, poznat kao Gelelemend.
Sporazum iz Fort Pitta ili Sporazum s Delawareima, kako se naziva ovaj sporazum, osigurao je Sjedinjenim Državama ne samo slobodan prolaz preko Lenape teritorija, nego i njihovu pomoć u ratu protiv Velike Britanije jer je planiran napad na britansku utvrdu u Detroitu, za što im je bila nužna pomoć Lenapea.
Prema članku I.1 Sporazuma, ugovorne strane jedna drugoj opraštaju i „u dubinu zaborava“ pokopavaju sve uvrede i neprijateljstva koja su postojala između njih, a u članku II. Sporazuma ističu vječni mir i prijateljstvo koje će ubuduće postojati te da će jedna drugoj pružiti pomoć u skladu sa svojim sposobnostima ako bilo koja od strana bude uključena u rat s bilo kojim drugim narodom ili narodima, kao i da će spriječiti bilo koje neprijateljske planove koji bi se pojavili prema svakoj od njih. Članak III. predstavlja srž Sporazuma: prema njemu, kako su Sjedinjene Države uključene u pravedan i nužan rat protiv kralja Engleske i njegovih pristaša i kako je najpraktičniji put za trupe Sjedinjenih Država do nekih postaja i utvrda koje Britanci još uvijek drže, prolazak kroz zemlju Delaware naroda, tako tim trupama Indijanci daju slobodan prolaz kroz svoju zemlju, pomoć u prolazu (provođenje najbližim putovima), hrani (osiguranje zaliha kukuruza, mesa konja), smještaju te ratnike koji će im pomoći u njihovim ekspedicijama. U zamjenu, Amerikanci su obećali izgraditi utvrdu za „bolju sigurnost staraca, žena i djece“, dok su njihovi ratnici angažirani protiv zajedničkog neprijatelja. U članku IV., ugovorne strane sporazumne su da nijedna strana neće nametati kazne građanima druge strane sve dok suci ili porota obiju strana ne omoguće pošteno i nepristrano suđenje te nijedna od njih neće pružati utočište niti štititi neprijatelje druge strane. Člankom V., SAD se obvezuje opskrbljivati Indijance odjevnim predmetima, posuđem i ratnim alatima koliko god mogu putem dobro regulirane trgovine. Člankom VI. Sporazuma Sjedinjene Države jamče narodu Delaware i njihovim nasljednicima „sva njihova teritorijalna prava na najpotpuniji i najopsežniji način, jer je obvezana prijašnjim ugovorima“ sve dok se oni (Indijanci) budu pridržavali ovog prijateljstva. Nadalje, dogovoreno je da će se, ako se bude smatralo pogodnim za zajednički interes obiju strana, pozvati sva druga plemena da se pridruže sadašnjoj konfederaciji, da formiraju državu na čijem će čelu biti narod Delaware te da će imati predstavnike u Kongresu: pod uvjetom da se ništa što je sadržano u ovom članku ne smatra konačnim dok ne dobije odobrenje Kongresa.
Godinu dana nakon potpisivanja Sporazuma delegacija Lenapea stigla je u Philadelphiju kako bi izrazila nezadovoljstvo Kontinentalnom kongresu o ispunjenju Sporazuma. Međutim, posjet nije polučio nikakvu promjenu te je prijateljstvo u međuvremenu prekinuto i Indijanci su uskoro prešli na stranu Britanaca u borbi protiv američkih revolucionara.
1 Izvor: https://avalon.law.yale.edu/18th_century/del1778.asp.