05.05.2012.

Uredba o načinu provedbe plaćanja doprinosa prema plaći, primicima uz plaću, odnosno mjesečnoj osnovici za obračun doprinosa temeljem radnog odnosa

Prema članku 248.a Zakona o doprinosima1 Vladi Republike Hrvatske dana je ovlast da Uredbom može propisivati način provedbe plaćanja doprinosa prema plaći, primicima uz plaću, odnosno mjesečnoj osnovici te subjekte provedbe plaćanja doprinosa. Postupajući prema toj ovlasti, Vlada Republike Hrvatske, na svojoj sjednici održanoj 27. travnja 2012., donijela je Uredbu o načinu provedbe plaćanja doprinosa prema plaći, primicima uz plaću, odnosno mjesečnoj osnovici za obračun doprinosa temeljem radnog odnosa koja je objavljena u Narodnim novinama, br. 49/12, a stupila je na snagu 1. svibnja 2012. U nastavku dajemo opširniji prikaz te Uredbe, uz odgovarajuće primjere radi lakše primjene u praksi pojedinih njezinih odredaba.
1. Uvod
Postupajući prema ovlati iz članka 248.a Zakona o doprinosima (u nastavku teksta: Zakon), Vlada Republike Hrvatske donijela je Uredbu o načinu provedbe plaćanja doprinosa prema plaći, primicima uz plaću, odnosno mjesečnoj osnovici za obračun doprinosa temeljem radnog odnosa (u nastavku teksta: Uredba).

Tom Uredbom Vlada Republike Hrvatske propisuje i obveznike izvješćivanja, način, rok, te oblik i sadržaj izvješća o podnesenim nalozima za plaćanje doprinosa prema plaći, primicima uz plaću, odnosno mjesečnoj osnovici.

Člankom 252.a Zakona propisane su novčane kazne u iznosu od 100.000,00 do 1.000.000,00 kuna kojima će se kazniti za prekršaj:
- subjekt provedbe plaćanja doprinosa koji ne provodi plaćanje doprinosa, sukladno Uredbi iz članka 248.a Zakona,
- obveznik izvješćivanja koji ne podnese izvješće sukladno Uredbi iz članka 248.a Zakona.

Novčanom kaznom u iznosu od 5.000,00 do 20.000,00 kuna kaznit će se za navedene prekršaje i odgovorna osoba u pravnoj osobi.

Cilj navedenih odredaba je omogućiti bolju naplatu doprinosa za obvezna osiguranja, odnosno osiguranje praćenja jesu li, od strane podlodavca, istodobno s nalozima za plaćanje za isplatu plaće predani i nalozi za plaćanje za uplatu doprinosa.

Postupajući prema ovlati iz članka 248.a Zakona, Vlada Republike Hrvatske, na sjednici održanoj 27. travnja 2012., donijela je Uredbu o načinu provedbe plaćanja doprinosa prema plaći, primicima uz plaću, odnosno mjesečnoj osnovici za obračun doprinosa temeljem radnog odnosa.

2. Značenje pojedinih pojmova iz Uredbe
Uredbom je propisano sljedeće značenje pojedinih pojmova:

1. Poslodavac
je poslovni subjekt iz članka 7. točka 26. Zakona, odnosno poslovni subjekt (poslovni subjekti su pravne osobe i tijela državne i javne uprave, tijela jedinica lokalne samouprave, jedinica područne (regionalne) samouprave te fizičke osobe i skupine osoba koje nemaju svojstvo pravne osobe ako su poslodavci ili ako isplaćuju primitke za koje je ovim Zakonom propisana obveza doprinosa) za kojega radnik u radnom odnosu, u skladu s propisima o radu i drugim propisima koji uređuju radne odnose, obavlja određene poslove, te:
- inozemna organizacija sa sjedištem u Republici Hrvatskoj koja ne uživa diplomatski imunitet (strano predstavništvo, podružnica, međunarodna organizacija i ustanova),
- inozemna fizička osoba koja za svoje osobne potrebe zapošljava druge fizičke osobe,
- diplomatska misija i konzularni ured strane države te međunarodna organizacija ili predstavništvo sa sjedištem u Republici Hrvatskoj koji uživaju diplomatski imunitet i
- diplomatski predstavnik - konzul u Republici Hrvatskoj koji za svoje osobne potrebe zapošljava hrvatske državljane.

Poslodavcem se, u smislu te Uredbe, smatra i druga osoba koja umjesto poslodavca radniku isplaćuje plaću. 

Svi poslodavci su subjekti provedbe plaćanja doprinosa u dijelu koji se odnosi na obvezan sadržaj naloga za isplatu plaće.

2. Poslodavac koji ne uplaćuje doprinose
jeposlodavac koji je u zadnja dva mjeseca prikazao isplatu plaće u obrascu »Izvješće o primicima od nesamostalnog rada (plaći i mirovini), porezu na dohodak i prirezu te doprinosima za obvezna osiguranja - Obrazac ID«, a u službenim evidencijama Porezne uprave ima evidentirane dospjele, a neplaćene obveze po pojedinoj brojčanoj oznaci vrste prihoda doprinosa za obvezna osiguranja u iznosu zadnja dva zaduženja i više, kao i poslodavac koji u posljednja dva mjeseca nije Poreznoj upravi dostavio Obrazac ID. Poslodavci koji ne uplaćuju doprinose subjekti su provedbe plaćanja doprinosa u dijelu koji se odnosi na obvezan sadržaj naloga za plaćanje za isplatu plaće, kao i na obvezu predaje naloga za plaćanje za isplatu plaće i naloga za plaćanje za uplatu doprinosa u istu banku.

3. Ostali poslodavci
su poslodavci koji redovito podmiruju obveze doprinosa, odnosno čije su dospjele, a neplaćene obveze po pojedinoj brojčanoj oznaci vrste prihoda doprinosa za obvezna osiguranja manje od iznosa zadnja dva zaduženja, kao i poslodavci koji podnose propisana izvješća - ID obrazac. 

4. Banka
je kreditna institucija, osnovana prema zakonu kojim se uređuje poslovanje kreditnih institucija, pod kojom se podrazumijeva banka, štedna banka i podružnica strane banke sa sjedištem u Republici Hrvatskoj.

Banka koja zaprimi nalog za plaćanje za isplatu plaće je subjekt provedbe plaćanja doprinosa u dijelu koji se odnosi na:
- obvezu zaprimanja podataka od Porezne uprave (putem FINE) o poslodavcima koji ne uplaćuju doprinose, 
- obvezu formiranja liste poslodavaca koji ne uplaćuju doprinose, 
- obvezu provjere jesu li uz nalog za plaćanje za isplatu plaće predani i nalozi za plaćanje za uplatu doprinosa, te
- obvezu odbijanja naloga za plaćanje za isplatu plaće, i to ako poslodavac koji ne uplaćuje doprinose nije predao naloge za plaćanje za uplatu doprinosa ili se oni ne mogu u cijelosti provesti, odnosno ako ne sadržavaju sve elemente propisane Naredbom o načinu uplaćivanja prihoda proračuna, obveznih doprinosa te prihoda za financiranje drugih javnih potreba za godinu u kojoj se nalozi predaju. 

Banka koja zaprimi nalog za plaćanje za isplatu plaće obveznik je izvješćivanja.

5. Ovlaštena agencija
je Financijska agencija (u nastavku teksta: Agencija). Agencija je obveznik izvješćivanja.
3.Postupak provedbe Uredbe
3.1.Inicijalna dostava podataka
Porezna uprava dužna je, putem Agencije, dostaviti svim bankama podatak o poslodavcima koji ne uplaćuju doprinose, a on se izvodi na temelju sljedećih kriterija:
- svi poslodavci koji su podnijeli ID obrazac s identifikatorom 1 i/ili 2 i/ili/ 6 i/ili 7 dva mjeseca za redom, uz uvjet da su na navedenim obrascima iskazali isplatu plaće, a imaju evidentiran dospjeli dug po pojedinoj brojčanoj oznaci vrste prihoda 8109 i/ili 8117 i/ili 2003 i/ili 2011 i/ili 8400 i/ili 8419 i/ili 8427 i/ili 8559 i/ili 8567i/ili 8575 i/ili 8702 u iznosu zadnja dva zaduženja i više;
- svi obveznici koji dva mjeseca za redom i više nisu podnijeli propisane ID obrasce, a prema podacima Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje i podacima iz registra poreznih obveznika u navedenom razdoblju bili su poslodavci i imali su obvezu podnošenja obrasca ID.

Primjer 1. 
Poslodavac je podnio Obrazac ID u mjesecima veljači i ožujku, te je na oba obrasca iskazao podatak o isplaćenoj plaći te obračunanim doprinosima za obvezna osiguranja, porezu na dohodak i prirezu poreza na dohodak.

Obveza doprinosa za mirovinsko osiguranje – I. stup iskazana u Obrascu ID u mjesecu veljači iznosi 20.000,00 kn, dok obveza doprinosa iskazana u Obrascu ID u mjesecu ožujku iznosi 15.000,00 kn.

Evidentirani dug doprinosa na brojčanoj oznaci vrste prihoda 8117 iznosi 150.000,00 kuna.

U navedenom slučaju poslodavac se, u smislu Uredbe, smatra poslodavcem koji ne uplaćuje doprinose zbog toga što je dug doprinosa na toj brojčanoj oznaci vrste prihoda veći od zadnja dva zaduženja iskazana u Obrascu ID u kojima je iskazana i isplata plaće.

Primjer 2. 
Poslodavac je podnio Obrazac ID u mjesecima veljači i ožujku. Na obrascima nije iskazao podatak o isplaćenoj plaći niti o obračunanom porezu na dohodak i prirezu poreza na dohodak (zbog toga što se oni obračunavaju i dospijevaju na naplatu istodobno s obračunom i isplatom plaće).

Poslodavac je na oba obrasca iskazao obračunane obveze doprinosa, ali ih nije uplatio.

Kako je odredbom članka 2. točka 2. Uredbe propisano da se poslodavcem, koji ne uplaćuje doprinose, smatra poslodavac koji je na obrascima ID iskazao isplatu plaće, a nije uplatio doprinose, poslodavac iz ovog primjera ne će se smatrati poslodavcem koji ne uplaćuje doprinose, bez obzira na to što obveza doprinosa nije uplaćena, te banka ne će provjeravati jesu li istodobno uz nalog za plaćanje za isplatu plaće predani i nalozi za plaćanje za uplatu doprinosa, već će Porezna uprava poduzeti mjere radi naplate duga po osnovi doprinosa.

Podaci se dostavljaju jednom mjesečno, i to:
- do 1. svibnja podatke za poslodavce koji su isplatili plaće bez uplate obveze doprinosa iskazane u Obrascu ID 2 i 3, odnosno nisu dostavili Obrazac ID 2 i 3,
- do 1. lipnja podatke za poslodavce koji su isplatili plaće bez uplate obveze doprinosa iskazane u Obrascu ID 3 i 4, odnosno nisu dostavili Obrazac ID 3 i 4,
- do 1. srpnja podatke za poslodavce koji su isplatili plaće bez uplate obveze doprinosa iskazane u Obrascu ID 4 i 5, odnosno nisu dostavili Obrazac ID 4 i 5, 
- do 1. kolovoza podatke za poslodavce koji su isplatili plaće bez uplate obveze doprinosa iskazane u Obrascu ID 5 i 6, odnosno nisu dostavili Obrazac ID 5 i 6,
- do 1. rujna podatke za poslodavce koji su isplatili plaće bez uplate obveze doprinosa iskazane u Obrascu ID 6 i 7, odnosno nisu dostavili Obrazac ID 6 i 7, 
- do 1. listopada podatke za poslodavce koji su isplatili plaće bez uplate obveze doprinosa iskazane u Obrascu ID 7 i 8, odnosno nisu dostavili Obrazac ID u mjesecu srpnju i kolovozu,
- do 1. studenoga podatke za poslodavce koji su isplatili plaće bez uplate obveze doprinosa iskazane u Obrascu ID 8 i 9, odnosno nisu dostavili Obrazac ID 8 i 9, 
- do 1. prosinca podatke za poslodavce koji su isplatili plaće bez uplate obveze doprinosa iskazane u Obrascu ID 9 i 10, odnosno nisu dostavili Obrazac ID 9 i 10,
- do 1. siječnja podatke za poslodavce koji su isplatili plaće bez uplate obveze doprinosa iskazane u Obrascu ID 10 i 11 iz prethodne godine, odnosno nisu dostavili Obrazac ID 10 i 11 iz prethodne godine, 
- do 1. veljače podatke za poslodavce koji su isplatili plaće bez uplate obveze doprinosa iskazane u Obrascu ID 11 i 12 iz prethodne godine, odnosno nisu dostavili Obrazac ID 11 i 12 iz prethodne godine,
- do 1. ožujka podatke za poslodavce koji su isplatili plaće bez uplate obveze doprinosa iskazane u Obrascu ID 12 iz prethodne godine i 1, odnosno nisu dostavili Obrazac ID 12 iz prethodne godine i
- do 1. travnja podatke za poslodavce koji su isplatili plaće bez uplate obveze doprinosa iskazane u Obrascu ID 1 i 2, odnosno nisu dostavili Obrazac ID 1 i 2.

3.2.Brisanje s liste poslodavaca koji ne uplaćuju doprinose
Ako poslodavac, za kojega je bankama dostavljen podatak o činjenici da ne uplaćuje doprinose ili ne podnosi propisane obrasce, naknadno u cijelosti podmiri evidentirane, a neplaćene obveze svih doprinosa, odnosno podnese propisane ID obrasce i podmiri novonastale obveze doprinosa, Porezna uprava će isključivo na njegov zahtjev o tome izvijestiti banke, i to najkasnije sljedećeg dana nakon podnošenja zahtjeva.

Primjer 3.
Porezna uprava je za poslodavca XY (putem Agencije) 1. lipnja 2012. dostavila podatak bankama o tome da se radi o poslodavcu koji ne uplaćuje doprinose zbog toga što je dug doprinosa na pojedinoj brojčanoj oznaci vrste prihoda veći od zbrojene obveze doprinosa iskazane u Obrascima ID 3. i 4. 

Poslodavac XY je 15. lipnja 2012. u cijelosti podmirio dug doprinosa na svim brojčanim oznakama vrste prihoda, te 16. lipnja 2012. dolazi u ispostavu Porezne uprave nadležnu prema sjedištu/prebivalištu, sa zahtjevom za brisanje s liste poslodavaca koji ne uplaćuju doprinose. 

Poslodavac je dužan izvodom dokazati uplatu cjelokupnog duga doprinosa, a po podnesenom dokazu Porezna uprava će idući dan o navedenom obavijestiti banke, kako bi poslodavac bio brisan s popisa poslodavaca koji ne uplaćuju doprinose.

4.Postupanje banaka 
Na temelju podataka, dostavljenih od strane Porezne uprave, banke sastavljaju liste poslodavaca koji ne uplaćuju doprinose. Liste će se svakodnevno ažurirati kako bi se s njih brisali poslodavci koji su naknadno podnijeli propisane obrasce, odnosno uplatili dospjele, a neplaćene obveze dioprinosa.

Nakon što banka od poslodavca zaprimi nalog za plaćanje za isplatu plaće, dužna je provjeriti nalazi li se poslodavac na listi poslodavaca koji ne uplaćuju doprinose.

Ako se poslodavac nalazi na listi poslodavaca koji ne uplaćuju doprinose, banka je dužna provjeriti jesu li, osim naloga za plaćanje za isplatu plaće, predani i svi nalozi za plaćanje za uplatu doprinosa propisani Uredbom.

Bitno je istaknuti da banka u provedbi Uredbe ne provjerava jeli poslodavac ispravno obračunao doprinose i obračunane iznose iskazao na nalozima za plaćanje za uplatu doprinosa.

Za poslove nadzora ispravnosti obračuna doprinosa prema plaći i ostalim primicima uz plaću nadležna je Porezna uprava, kao i za pokretanje prekršajnog postupka prema poslodavcima koji ne utvrde obvezu doprinosa ili je ne uplate u rokovima, sukladno odredbama Zakona o doprinosima. 

4.1.Sadržaj naloga za plaćanje za isplatu plaće
Kako bi banka u postupku provođenja odredaba Uredbe mogla prepoznati da se radi o nalogu za plaćanje za isplatu plaće, Uredbom je propisan sadržaj naloga.

Svi poslodavci (neovisno o tome radi li se o poslodavcima koji ne uplaćuju doprinose ili ostalim poslodavcima) dužni su na nalozima za plaćanje za isplatu plaće, ovisno o vrsti obrasca platnog prometa, navesti sljedeće obvezatne elemente:

U polje »poziv na broj zaduženja« na nalogu za plaćanje za isplatu plaće poslodavac upisuje sljedeće podatke:
Elementi »poziva na broj zaduženja« obvezatno se upisuju na nalog za prijenos (bezgotovinsko plaćanje) i na nalog za isplatu (gotovinsko plaćanje) kod svake isplate plaće. 

Potrebno je istaknuti da se ta obveza ne odnosi na korisnike proračuna koji plaće isplaćuju preko jedinstvenog računa državnog proračuna.

Bankama je dana ovlast da za potrebe izvršenja platne transakcije na nalozima za plaćanje za isplatu plaće, ovisno o vrsti obrasca za platni promet, mogu odrediti upisivanje oznaka koje označavaju da se nalog odnosi na isplatu plaće ili platni spisak.

To znači da banka (ili udruga banaka) može, ovisno o vrsti obrasca platnog prometa, odrediti upisivanja oznake šifre plaćanja kao što su »šifra opisa plaćanja« »16«, što znači uplata građana i plaćanje građaninu ili slova »PAYR«, što znači platni spisak ili »SALA«, što znači plaće. 

Ako banka propiše takve oznake, one postaju obvezatni dijelovi naloga kao što su i elementi naloga »poziv na broj zaduženja«. 

Ovim putem željeli bismo, također, istaknuti da je ostalim poslodavcima (»dobri poslodavci« koji uredno ispunjavaju svoje obveze) treći element »poziva na broj zaduženja« (0,1,2,3,4) svojevrstan kontrolni broj iz razloga što se, bez obzira na to koji od brojeva upišu, smatra da je nalog uredno ispunjen. Ovaj element je, u stvari, namijenjen poslodavcima koji ne uplaćuju doprinose iz razloga što upisom oznake 3, odnosno 4 banka ne će odbiti nalog za plaćanje za isplatu plaće ako poslodavac dostavi manji broj naloga za plaćanje za uplatu doprinosa od broja koji je Uredbom propisan. 

4.2. Sadržaj naloga za plaćanje za uplatu doprinosa
Nalog za plaćanje za uplatu doprinosa mora sadržavati sve obvezatne elemente propisane Naredbom o načinu uplaćivanja prihoda proračuna, obveznih doprinosa te prihoda za financiranje drugih javnih potreba za godinu u kojoj se nalozi predaju.

Kad poslodavac, koji ne uplaćuje doprinose u banku, preda nalog za plaćanje za isplatu plaće, koji sadržava obvezatne elemente propisane Uredbom, banka provjerava jesu li, osim naloga za plaćanje za isplatu plaće, predani i nalozi za plaćanje za uplatu doprinosa sa svim obveznim elementima propisanima Naredbom o načinu uplaćivanja prihoda proračuna, obveznih doprinosa te prihoda za financiranje drugih javnih potreba za godinu u kojoj se nalozi predaju.

Za potrebe izvršenja provjere banka može odbiti izvršenje platnih transakcija po nalozima za plaćanje za uplatu doprinosa i po nalozima za plaćanje za isplatu plaće iniciranih kroz sredstva za komuniciranje na daljinu, odnosno ograničiti usluge e-bankarstva za poslodavce koji ne uplaćuju doprinose u dijelu koji se odnosi na isplatu plaće.

To znači da banka (ili udruga banaka) može, ovisno o vrsti obrasca platnog prometa, odrediti upisivanja oznake šifre plaćanja kao što su »šifra opisa plaćanja« »08«, ili upisivanje slova: »TAXS«, koji označavaju da se nalog odnosi na plaćanje poreza, prireza, doprinosa i drugih pristojbi,

4.3.Obveza predaje naloga za uplatu doprinosa 
Poslodavac koji ne uplaćuje doprinose i koji je na nalogu za plaćanje za isplatu plaće prikazao podatak o isplati plaće u cijelosti ili isplati prvog dijela plaće ili isplati drugog dijela plaće dužan je istodobno podnijeti i naloge za plaćanje za uplatu doprinosa za: 
- mirovinsko osiguranje na temelju generacijske solidarnosti prema sljedećim brojčanim oznakama vrste prihoda: 8109 ili 8117,
- mirovinsko osiguranje na temelju individualne kapitalizirane štednje prema sljedećim brojčanim oznakama vrste prihoda: 2003 ili 2011,
- obvezno zdravstveno osiguranje prema sljedećim brojčanim oznakama vrste prihoda: 8400 ili 8419 ili 8427,
- obvezno zdravstveno osiguranje zaštite zdravlja na radu prema sljedećim brojčanim oznakama vrste prihoda: 8559 ili 8567 ili 8575,
- obvezno osiguranje u slučaju nezaposlenosti prema sljedećoj brojčanoj oznaci vrste prihoda: 8702.

Poslodavac koji ne uplaćuje doprinose i koji je na nalogu za plaćanje za isplatu plaće prikazao podatak o isplati plaće koja ne podliježe uplati doprinosa za mirovinsko osiguranje na temelju individualne kapitalizirane štednje dužan je istodobno podnijeti i naloge za plaćanje za uplatu doprinosa za: 
- mirovinsko osiguranje na temelju generacijske solidarnosti prema sljedećim brojčanim oznakama vrste prihoda: 8109 ili 8117,
- obvezno zdravstveno osiguranje prema sljedećim brojčanim oznakama vrste prihoda: 8400 ili 8419 ili 8427,
- obvezno zdravstveno osiguranje zaštite zdravlja na radu prema sljedećim brojčanim oznakama vrste prihoda: 8559 ili 8567 ili 8575,
- obvezno osiguranje u slučaju nezaposlenosti prema sljedećoj brojčanoj oznaci vrste prihoda: 8702.

Poslodavac koji ne uplaćuje doprinose i koji je na nalogu za plaćanje za isplatu plaće prikazao podatak o isplati plaće koja ne podliježe obvezi doprinosa na osnovicu (isplata plaće novozaposlenim osobama) dužan je istodobno podnijeti i naloge za plaćanje za uplatu doprinosa za: 
- mirovinsko osiguranje na temelju generacijske solidarnosti prema sljedećim brojčanim oznakama vrste prihoda: 8109 ili 8117,
- mirovinsko osiguranje na temelju individualne kapitalizirane štednje prema sljedećim brojčanim oznakama vrste prihoda: 2003 ili 2011.

Ističemo da je poslodavac koji ne uplaćuje doprinose dužan, radi provedbe odredaba Uredbe, u istu banku predati naloge za plaćanje za isplatu plaće i naloge za plaćanje za uplatu doprinosa.

4.4.Provedba naloga za plaćanje za isplatu plaće
Ako poslodavac koji ne uplaćuje doprinose:
- nije predao propisane naloge za plaćanje za uplatu doprinosa ili
- se oni ne mogu u cijelosti provesti ili 
- nalog ne sadržava sve elemente propisane Naredbom o načinu uplaćivanja prihoda proračuna, obveznih doprinosa te prihoda za financiranje drugih javnih potreba za godinu u kojoj se nalozi predaju,

banka je dužna odbiti provesti naloge za plaćanje za isplatu plaće. 

Neposredno se na taj način uvodi red prvenstva provođenja naloga iz razloga što će banka morati prvo provesti naloge za uplatu doprinosa te kad se oni u cijelosti naplate, mogu se provesti nalozi za isplatu plaće. 

Kako se Uredbom ograničava provođenje samo naloga za isplatu plaće, a ne naloga za uplatu doprinosa ako sredstva na računu poslodavca nisu dostatna za provođenje svih naloga, nalozi za uplatu doprinosa ostaju u redu čekanja, a nalog za isplatu plaće banka će odbiti.

Primjer 4.
Ako je poslodavac u banku predao nalog za plaćanje za uplatu doprinosa koji glasi na iznos od 100.000,00 kuna, te zbirni nalog za plaćanje za isplatu plaće na iznos 500.000,00 kuna, a saldo na žiro-računu otvorenom u navedenoj banci iznosi 80.000,00 kuna, banka će provesti nalog za plaćanje za uplatu doprinosa do 80.000,00 kuna. Preostalih 20.000 kuna s naloga za plaćanje za uplatu doprinosa bit će u redu čekanja do izvršenja.

Nalog za plaćanje za isplatu plaće odbija se iz razloga što nalog za plaćanje za uplatu doprinosa nije u cijelosti proveden.

5.Podnošenje izvješća
Banke su dužne, elektroničkim putem, dnevno izvještavati FINU, i to:
- o odbijenim nalozima za plaćanje za isplatu plaće poslodavaca koji ne uplaćuju doprinose, te
- o provedenim nalozima za plaćanje za isplatu plaće poslodavaca koji ne uplaćuju doprinose.

Izvješće sadržava: sve elemente iz naloga za plaćanje za isplatu plaće te podatak je li isplaćena plaća bez uplate doprinosa kod poslodavca koji nema ni jednog radnika koji je obveznik mirovinskog osiguranja na temelju individualne kapitalizirane štednje i podatak o tome je li isplaćena plaća bez uplate doprinosa kod poslodavca koji zapošljava samo novozaposlene radnike.

Banke, elektroničkim putem, dnevno izvještavaju Agenciju i o provedenim nalozima za isplatu plaće ostalih poslodavaca, a izvješće sadržava sve elemente iz naloga za plaćanje za isplatu plaće.

Agencija je dužna najkasnije sljedeći dan, elektroničkim putem, izvijestiti Poreznu upravu o izvješćima zaprimljenima od strane banaka.

6.Mjere osiguranja naplate doprinosa prema plaći
U slučaju kad je poslodavcu, koji ne uplaćuje doprinose, odbijen, nalog za plaćanje za isplatu plaće iz razloga što istodobno nisu predani i nalozi za plaćanje za uplatu doprinosa, Porezna uprava će prema navedenom poslodavcu odrediti mjere osiguranja naplate.

Mjere osiguranja naplate sastoje se u zabrani raspolaganja sredstvima na žiro-računu ili drugim računima poslodavca koji ne uplaćuje doprinose, o čemu Porezna uprava donosi rješenje.

Rješenje se donosi po službenoj dužnosti bez provedbe ispitnog postupka i postaje izvršno danom donošenja, a žalba podnesena protiv rješenja ne odgađa njegovo izvršenje.

Mjera osiguranja je na snazi do otklanjanja uvjeta zbog koje je izrečena, i to:
- do podmirenja duga ili do donošenja rješenja o ovrsi pljenidbom novčanih sredstava na računima ovršenika za poslodavce koji imaju status poslodavaca koji ne uplaćuju doprinose, a taj su status stekli zbog duga doprinosa;
- do trenutka zaprimanja obrasca u nadležnoj Ispostavi Porezne uprave i uplate obveze doprinosa iskazane u obrascima za poslodavce koji imaju status poslodavaca koji ne uplaćuju doprinose, a taj su status stekli zbog nepodnošenja obrazaca ID.

7.Ostali poslodavci (poslodavci koji uplaćuju doprinose s isplatom plaće)
Ova Uredba je, prije svega, usmjerena prema poslodavcima koji ne uplaćuje doprinose, da bi se ubuduće spriječilo da isplaćuju plaće bez uplate doprinosa, te se stoga za njih uvode određena ograničenja u platom prometu, kao što su:
- obveza predaje naloga za plaćanje za isplatu plaće i naloga za plaćanje za uplatu doprinosa u istu banku,
- moguća ograničenja vezano uz isplatu plaće korištenjem usluge e-bankarstva,
- odbijanje provedbe naloga za plaćanje za isplatu plaće ako istodobno nisu predani i u cijelosti provedeni nalozi za plaćanje za uplatu doprinosa.

Za ostale poslodavce (poslodavce koji uplaćuju doprinose s isplatom plaće) ne vrijede navedena ograničenja.

Jedina obveza, propisana odredbama ove Uredbe, za ostale poslodavce jest upisivanje propisanih elemenata u polje elementa naloga »poziv na broj zaduženja« na nalogu za plaćanje za isplatu plaće, odnosno upis oznake 67 OIB-MMGG-X.

8.Ostala pitanja u svezi s Uredbom
8.1.Isplata zaostale plaće
Odredbom članka 24. Zakona propisano je da doprinosi dospijevaju na naplatu istodobno s isplatom plaće.

Iznimno doprinosi, prema plaći ili dijelu plaće koja se ne isplati do posljednjeg dana u mjesecu za prethodni mjesec, dospijevaju na naplatu do posljednjeg dana u mjesecu za prethodni mjesec.

Navedeno znači da u slučaju i kad nije isplaćena plaća postoji obveza uplate doprinosa.

Poslodavac koji je postupao na navedeni način prilikom podnošenja naloga za plaćanje za isplatu zaostale plaće ne će podnijeti naloge za plaćanje za uplatu doprinosa iz razloga što su doprinosi već plaćeni.

Osim toga, ako se radi o poslodavcu koji je redovito uplaćivao doprinose, iako nije isplaćivao plaće, on se ne će niti naći na listi poslodavaca koji ne uplaćuju doprinose zbog toga što je dug doprinosa manji od zadnja dva mjesečna zaduženja. S obzirom na navedeno, banka će nalog za plaćanje za isplatu plaće provesti bez obzira na to jesu li uz taj nalog predani i nalozi za plaćanje za uplatu doprinosa. 

Ako se radi o poslodavcu koji nije isplaćivao plaće niti uplaćivao obvezu doprinosa prema neisplaćenim plaćama, on će biti dužan uz naloge za plaćanje za isplatu plaće, podnijeti i naloge za plaćanje za uplatu doprinosa.

Ako se radi o poslodavcu koji je u prijašnjem razdoblju uplatio doprinose za zaostale plaće, a sada se nalazi na listi poslodavaca koji ne uplaćuju doprinose zbog nekog drugog duga, on pri predaji naloga za plaćanje za isplatu plaće ne može istodobno dostaviti naloge za plaćanje za uplatu doprinosa, što znači da takav poslodavac ne može isplatiti plaću dok god ne podmiri preostali dug doprinosa u cijelosti. 

8.2.Poslodavci nad kojima je otvoren stečajni postupak
Kako se potraživanja za doprinose koji su prijavljeni u stečajnu masu više ne vode na redovitim računima u Poreznoj upravi, takav dug za doprinose ne će se uzimati u obzir kod određivanja statusa poslodavca koji ne uplaćuje doprinose.

8.3.Poslodavci koji su dužni, a imaju odobrenu odgodu plaćanja, obročnu otplatu ili su u postupku reprograma poreznog duga
Dug doprinosa za koji je odobrena odgoda plaćanja, obročna otplata ili je dio reprograma poreznog duga ne će se uzimati u obzir pri određivanju statusa poslodavca koji ne uplaćuje doprinose.

1 Nar. nov., br. 84/08, 152/08, 94/09, 18/11 i 22/12.