08.01.2018.

Izmjene i dopune Zakona o radu

Dana 20. prosinca 2017., u Nar. nov., br. 127/17, objavljen je Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o radu (u nastavku teksta: Novela ZR). Zakon je stupio na snagu osmog dana od objave u Narodnim novinama, dakle 28. prosinca 2017. Njime se mijenjaju odnosno dopunjavaju odredba o prijenosu direktiva EU i odredbe o nadomještanju suglasnosti za otkaz ugovora o radu.

1. PRIJENOS DIREKTIVA EU
Od novina koje donosi Novela ZR-a uvodno bismo istaknuli da je njome prijašnji članak 2. Zakona o radu (Nar. nov., br. 93/14) potpuno zamijenjen novim člankom kojim je učinjen novi raspored preuzetih direktiva, s tim da su nekim direktivama izmijenjeni nazivi. Te razlike u nazivima posljedica su preciznijih prijevoda engleskih naziva. 
Osim toga, sada je u naše zakonodavstvo preuzeta i Direktiva (EU) 2015/1794 Europskog parlamenta i Vijeća od 6. listopada 2015. o izmjeni direktiva 2008/94/EZ, 2009/38/EZ i 2002/14/EZ Europskog parlamenta i Vijeća te direktiva Vijeća 98/59/EZ i 2001/23/EZ glede pomoraca (Tekst značajan za EGP) (SL L 263, 8. 10. 2015.).
S druge strane, Direktiva 2002/73/EZ Europskog parlamenta i Vijeća od 23. rujna 2002., kojom se mijenja i dopunjuje Direktiva Vijeća 76/2007/EZ o primjeni načela ravnopravnosti muškaraca i žena s obzirom na mogućnost zapošljavanja, stručnog osposobljavanja i napredovanja te na radne uvjete (SL, L 269, 5. 10. 2002.) ispuštena je iz članka 2. Zakona o radu.

2. NADOMJEŠTANJE SUGLASNOSTI
Novelom Zakona je postupak nadomještanja suglasnosti na odluke poslodavca vraćen na uređenje koje je postojalo do 7. kolovoza 2014., odnosno do stupanja na snagu Zakona o radu.
Tako su zamijenjeni svi članci Zakona o radu koji uređuju postupak nadomještanja suglasnosti tako da je propisano da se nadomještanje provodi u postupku pred sudom ili arbitražom.
Članci koji su zamijenjeni novima jesu članak 41., 151. i 188. Zakona o radu (Nar. nov., br. 93/14).

2.1. PRAVO ZAPOSLENJA NA DRUGIM POSLOVIMA (ČL. 41. ZAKONA O RADU)
Ovaj članak uređuje situaciju kada kod radnika postoji smanjenje radne sposobnosti uz preostalu radnu sposobnost, smanjenje radne sposobnosti uz djelomičan gubitak radne sposobnosti ili neposredna opasnost od nastanka smanjenja radne sposobnosti koju je utvrdilo ovlašteno tijelo u skladu s posebnim propisom. U tim slučajevima poslodavac je dužan, uzimajući u obzir nalaz i mišljenje toga tijela, ponuditi radniku sklapanje ugovora o radu za obavljanje poslova za koje je radno sposoban, koji moraju, što je više moguće, odgovarati poslovima na kojima je radnik prethodno radio.
Ako je poslodavac poduzeo sve mjere, a ne može radniku osigurati odgovarajuće poslove, odnosno ako je radnik odbio ponudu za sklapanje ugovora o radu za obavljanje poslova koji odgovaraju njegovim sposobnostima u skladu s nalazom i mišljenjem ovlaštenog tijela, poslodavac radniku može otkazati ugovor o radu uz suglasnost radničkog vijeća.
Ako radničko vijeće uskrati suglasnost na otkaz radniku, na nadomještanje suglasnosti primjenjuje se odredba članka 151. Zakona o radu. O odredbi članka 151. Zakona o radu slijedi u nastavku i zapravo se odredbama iz ovog članka utvrđuje sustav nadomještanja suglasnosti.

2.2. SUODLUČIVANJE (ČL. 151. ZAKONA O RADU)
Novelom Zakona članak 151. potpuno je zamijenjen novim člankom.
Prema tom članku, poslodavac može samo uz prethodnu suglasnost radničkog vijeća donijeti odluku o sljedećem:
1) otkazu članu radničkog vijeća
2) otkazu kandidatu za člana radničkog vijeća koji nije izabran, u razdoblju od tri mjeseca nakon utvrđenih konačnih rezultata izbora
3) otkazu radniku kod kojeg je zbog ozljede na radu ili profesionalne bolesti došlo do smanjenja radne sposobnosti uz preostalu radnu sposobnost ili do smanjenja radne sposobnosti uz djelomičan gubitak radne sposobnosti, odnosno otkazu radniku osobi s invaliditetom
4) otkazu radniku s navršenih šezdeset godina odnosno starijem od šezdeset godina
5) otkazu predstavniku radnika u organu poslodavca
6) uvrštavanju osoba iz članka 34. st. 1. Zakona o radu u kolektivni višak radnika, osim u slučaju kada je poslodavac u skladu s posebnim propisom pokrenuo odnosno provodi postupak likvidacije
7) prikupljanju, obrađivanju, korištenju i dostavljanju trećim osobama podataka o radniku
8) imenovanju osobe koja je ovlaštena nadzirati prikupljaju li se, obrađuju, koriste i dostavljaju osobni podatci radnika trećim osobama u skladu s odredbama Zakona o radu.

Ako radničko vijeće uskrati suglasnost na odluku poslodavca za koju je radi valjanosti odluke suglasnost potrebna, uskrata mora biti pisano obrazložena, a poslodavac može u roku petnaest dana od dana dostave izjave o uskrati suglasnosti tražiti da tu suglasnost nadomjesti sudska ili arbitražna odluka. Dakle, poslodavci sada ponovno mogu birati hoće li nadomještanje tražiti od suda ili arbitraže.
S druge strane, novim odredbama iz članka 151. Zakona o radu ispušteno je uređenje arbitraže, koje je prije bilo sadržano u stavcima 5.-8. Riječ je odredbama koje su se odnosile na listu arbitara, pravilniku koji uređuje arbitražu i odluku o naknadi troškova arbitražnog postupka i nagradama arbitara.
2.3. ZAŠTITA SINDIKALNIH POVJERENIKA (ČL. 188. ZAKONA O RADU)
Članak 188. također je potpuno zamijenjen novim člankom.
Prema odredbama iz toga članka, sindikalnom povjereniku za vrijeme obavljanja te dužnosti i šest mjeseci nakon prestanka te dužnosti, a bez suglasnosti sindikata, nije moguće otkazati ugovor o radu, ili ga na drugi način staviti u nepovoljniji položaj u odnosu na njegove dotadašnje uvjete rada i u odnosu na ostale radnike.
Ako se sindikat u roku osam dana ne izjasni o davanju ili uskrati suglasnosti, smatra se da je suglasan s odlukom poslodavca.
Ako sindikat uskrati suglasnost na otkaz sindikalnom povjereniku, uskrata mora biti pisano obrazložena, a poslodavac može u roku petnaest dana od dana dostave očitovanja sindikata zatražiti da suglasnost nadomjesti sudska odluka.
U usporedbi s prijašnjim uređenjem postupak nadomještanja suglasnosti više se ne može provoditi pred arbitražom već samo pred sudom. Dakle, i ovdje je vraćena sudska nadležnost za postupak nadomještanja suglasnosti za donošenje citiranih odluka koje se odnose na sindikalne povjerenike.

3. PRIJELAZNI REŽIM
Stupanjem na snagu Novele Zakona prestao je vrijediti Pravilnik o načinu izbora arbitra i provođenju postupka arbitraže u postupcima nadomještanja suglasnosti (Nar. nov., br. 37/16). Odluka o visini naknade kao i lista arbitara nikada neće biti donesene odnosno utvrđene, jer više nema potrebe za to.
Postupci nadomještanja prethodne suglasnosti radničkog vijeća o otkazu ugovora o radu radniku, odnosno nadomještanja prethodne suglasnosti sindikata o otkazu ugovora o radu sindikalnom povjereniku, koji su prema odredbama članka 41. st. 5., članka 151. i članka 188. Zakona o radu (Nar. nov., br. 93/14) započeti prije stupanja na snagu Novele Zakona, dovršit će se prema odredbama Zakona o radu (Nar. nov., br. 93/14).
Postupci nadomještanja prethodne suglasnosti radničkog vijeća na otkaz ugovora o radu povjereniku zaštite na radu odnosno za korištenje nadzornih uređaja kao sredstava zaštite na radu, koji su prema odredbama posebnih propisa započeti sukladno odredbama Zakona o radu (Nar. nov., br. 93/14) prije stupanja na snagu Zakona, dovršit će se prema odredbama Zakona o radu (Nar. nov., br. 93/14).
Ovaj dio uvršten je u Novelu Zakona zato što Zakon o zaštiti na radu (Nar. nov., br. 71/14, 118/14 i 154/14) upućuje na Zakon o radu glede nadomještanja suglasnosti radničkog vijeća za postavljanje video nadzora kad nadzorni uređaji čitavo radno vrijeme prate sve pokrete radnika tijekom obavljanja poslova, odnosno kad su nadzorni uređaji postavljeni tako da su radnici čitavo vrijeme tijekom rada u vidnom polju nadzornih uređaja. Poslodavcu je, isto tako, prema Zakonu o zaštiti na radu zabranjeno da tijekom obnašanja dužnosti, bez pristanka radničkog vijeća, odnosno sindikalnog povjerenika koji ima prava i obveze radničkog vijeća, otkaže ugovor o radu povjereniku radnika za zaštitu na radu.
Kako su ti postupci nadomještanja suglasnosti vezani uz uređenje postupka nadomještanja suglasnosti iz Zakona o radu, prijelaznim i završnim odredbama Novele Zakona uređeni su i ti postupci tako da je propisano da se na prije započete postupke primjenjuje Zakon o radu (Nar. nov., br. 93/14).
Međutim, ovdje svakako treba imati na umu da je u sudskoj praksi zauzeto stajalište da sve dok nije bila utvrđena i lista arbitara i dok nije bila donesena odluka o visini i naknadi troškova i visini nagrade arbitra, da je u postupku nadomještanja suglasnosti nadležan sud (Županijski sud u Zagrebu poslovni broj Gž R-2106/16 od 15. studenoga 2016.). To znači da prema Zakonu o radu (Nar. nov., br. 93/14), niti jedan postupak nadomještanja suglasnosti nikada nije prešao u nadležnost (samo) arbitraže. Nadležnost sudova za nadomještanje suglasnosti zapravo stvarno nikada nije prestala.