Latinske pravne izreke i izrazi, njihovo porijeklo, pravno značenje i funkcija u suvremenim pravnim sustavima i pravnoj praksi.

Ključna riječ: prigovor

Jeste li mislili

Ukupno dokumenata: 8
06.12.2019.

EXCEPTIO DOMINII

Tuženik se u suvremenim publicijanskim sporovima može braniti s nekoliko specifičnih prigovora koji ne postoje kod reivindikacije.
Pročitano
26.06.2017.

EXCEPTIO REI VENDITAE AC TRADITAE

U obrazloženju jedne presude Vrhovnog suda Republike Hrvatske iz 2012. (Rev-x 67/12-2 od 4. rujna 2012.), kojom je revizija tužitelja odbijena kao neosnovana, ističe se, inter alia, sljedeće: »Zbog toga sporni ugovor nije raskinut pa tužitelj, koj...
Pročitano
01.01.2013.

EXCEPTIONES PEREMPTORIAE (I.), lat. trajni prigovori

U rimskoj pravnoj tradiciji, exceptiones peremptoriae su trajni prigovori koji negiraju ili ukidaju određeni tužbeni zahtjev, za razliku od exceptiones dilatoriae, tj. odgodnih prigovora koji zaustavljaju, odnosno odgađaju tužbeni zahtjev. Naveden...
Pročitano
01.01.2013.

EXCEPTIONES PEREMPTORIAE (II)

Drugom vrstom peremptornih prigovora, tj. prigovorima koji ukidaju, tuženik ne osporava same činjenične navode istaknute u glavnom tužbenom zahtjevu.
Pročitano
01.01.2013.

EXCEPTIONES DILATORIAE (I.), lat. odgodni prigovori

U rimskoj pravnoj tradiciji, exceptiones dilatoriae su odgodni prigovori koji zaustavljaju, odnosno odgađaju određeni tužbeni zahtjev, za razlikuod exceptiones peremptoriae, tj. trajnih prigovora koji negiraju ili ukidaju određeni tužbeni zahtjev.
Pročitano
01.01.2013.

EXCEPTIONES DILATORIAE (II.)

U kontekstu dilatornih prigovora kod reivindikacije, treba istaknuti da tuženikovo pravo na posjed može biti stečeno od treće osobe koja ima pravo posjedovati vlasnikovu stvar.
Pročitano
01.01.2008.

REUS EXCIPIENDO FIT ACTOR, lat. tuženik isticanjem prigovora postaje tužitelj

U rimskoj pravnoj tradiciji, izreka koja sadržava shvaćanje da se tuženik u slučaju isticanja prigovora stavlja u procesni položaj tužitelja, budući da mora dokazati osnovanost svog prigovora.
Pročitano
01.01.2008.

ONUS PROBANDI INCUMBIT EI QUI ASSERIT, lat. teret dokazivanja leži na onome tko nešto tvrdi

U rimskoj pravnoj tradiciji, izreka koja sadržava načelo procesnog prava da teret dokazivanja (onus probandi) istinitosti određenih tvrdnji pada na onu stranu u postupku koja je te tvrdnje postavila.
Pročitano

Filteri