Latinske pravne izreke i izrazi, njihovo porijeklo, pravno značenje i funkcija u suvremenim pravnim sustavima i pravnoj praksi.

Ključna riječ: šteta

Jeste li mislili

Ukupno dokumenata: 16
03.07.2020.

NON DECIPITUR, QUI SCIT SE DECIPI

Pravilo non decipitur, qui scit se decipi zapravo je, sustavno gledano, jedna svojevrsna konkretizacija općeg načela volenti non fit iniuria (lat. ne nanosi se nepravda onome koji na nju pristaje), prema kojem pristanak oštećenika da se na njegovu...
Pročitano
08.10.2018.

CASUS A NULLO PRAESTANTUR

Izreka je nastala na temelju fragmenta klasičnog rimskog pravnika Ulpijana (Ulpianus) (Digesta 50, 17, 23). 
Pročitano
01.10.2018.

ITA UTERE TUO UT ALIENUM NON LAEDAS

Navedeno shvaćanje, koje je izvorno formulirao klasični pravnik Gaj (Gaius), uzdignuto je u suvremenom zakonodavstvu iz područja građanskog prava i građanskog procesnog prava na razinu temeljnog pravnog načela.
Pročitano
17.09.2018.

QUI IURE SUO UTITUR NEMINEM LAEDIT

U rimskoj pravnoj tradiciji, izreka koja sadržava pravilo da svatko može neograničeno izvršavati svoja subjektivna prava, sve dok time ne povrjeđuje pravne propise ili subjektivna prava drugih ljudi.
Pročitano
10.09.2018.

RES CUM OMNI CAUSA

 Sporedni zahtjevi mogu se istaknuti zajedno s glavnim tužbenim zahtjevom, no tužitelj bi mogao i naknadno istaknuti takve zahtjeve u posebnoj tužbi.
Pročitano
21.05.2018.

DOK NEPRAVO DRUGOME ŠTETE NE ČINIŠ, KORISTI SE ČIM GOD MOŽEŠ I KOLIKO GOD MOŽEŠ

U navedenoj izreci, unesenoj u čl. 998. njegove znamenite kodifikacije (OIZ), Bogišić je ozakonio jednu tekstualnu inačicu temeljnog rimskog pravnog načela neminem laedere (»nikoga ne povrijediti«), odnosno alterum non laedere (»drugoga ne povrije...
Pročitano
09.10.2017.

CAUTIO DAMNI INFECTI, lat. osiguranje za prijeteću štetu

U antičkom rimskom pravu, novčano osiguranje koje služi za zaštitu vlasništva na nekretninama u susjedovnim odnosima u situacijama u kojima određenoj nekretnini prijeti opasnost od štete zbog nedostataka susjednog zemljišta ili zgrada, koje bi se,...
Pročitano
12.09.2016.

LEX RHODIA DE IACTU

Zakon preuzet u rimsko pravo iz pravnog poretka grčkog otoka Rodosa, kojim se uređuje restitucija određenih oblika šteta nastalih u pomorskom prometu.
Pročitano
05.01.2015.

IUSTUM PRETIUM (II.)

Nakon Aristotela i peripatetičke škole, ni stoički filozofi nisu propustili tematizirati pitanje pravedne cijene. Na stoička shvaćanja o tom pitanju naići ćemo u Ciceronovu djelu De officiis (»O dužnostima«).
Pročitano
01.01.2014.

FALSA NOMINATIO NON NOCET (III.)

Kako smo vidjeli u prethodnom nastavku, i doktrina građanskog procesnog prava, pozivajući se često na rimsko pravilo falsa nominatio non nocet, zastupa shvaćanje da pogrešno nazivanje poduzetih pravnih radnji ne može stranci nanijeti procesne štet...
Pročitano
01.01.2014.

FALSA NOMINATIO NON NOCET (II)

Kako smo vidjeli u prethodnom nastavku, izreka falsa nominatio non nocet predstavlja još jedan slučaj u kojem građanskopravna doktrina - poradi nedostatka izričitih pozitivnih propisa - izravno preuzima pravila pripadna rimskoj pravnoj tradiciji k...
Pročitano
01.01.2010.

DAMNUM EMERGENS, lat. nastala šteta

U rimskoj pravnoj tradiciji i suvremenom privatnom pravu, vrsta štete (damnum) koja se sastoji u umanjenju postojeće imovine oštećenika. Navedena vrsta štete često se naziva i obična šteta, stvarna šteta ili pozitivna šteta.
Pročitano
01.01.2010.

LUCRUM CESSANS, lat. izmakla korist

U rimskoj pravnoj tradiciji i suvremenom privatnom pravu, vrsta štete (damnum) koja se sastoji u sprječavanju povećanja nečije imovine.
Pročitano
01.01.2009.

UBI COMMODA IBI INCOMMODA, lat. gdje su koristi, tu su i štete

U rimskoj pravnoj tradiciji, izreka koja sadržava načelo koje određuje da tko ima koristi od određene stvari ili prava, taj mora snositi i troškove i terete koji od njih nastanu.
Pročitano
01.01.2009.

ADVOCATUS NON ACCUSAT, lat. odvjetnik ne optužuje

U rimskoj pravnoj tradiciji, izreka koja određuje da odvjetnik ne smije, na temelju onog što je saznao u obavljanju svoje funkcije, tužiti svog klijenta, niti na drugi način djelovati njemu na štetu, budući da bi to bilo u suprotnosti s načelima i...
Pročitano
01.01.2008.

CASUM SENTIT DOMINUS, lat. vlasnik osjeća slučaj, slučaj pogađa vlasnika

U rimskoj pravnoj tradiciji, izreka koja sadržava pravilo kojim se određuje tko snosi rizik od šteta za koje nitko ne odgovara jer su nastale slučajem (casus).
Pročitano

Filteri