26.09.2012.

Zagrebačka burza odobrila je 14. rujna 2012. trgovanje indeksnim certifikatima

Uvođenjem u ponudu certifikata vezanih uz indeks DAX1, hrvatsko tržište kapitala otvorilo je vrata strukturiranim vrijednosnim papirima. Riječ je o prvoj novoj vrsti instrumenata na Zagrebačkoj burzi od osnutka 1991. i prvim vrijednosnim papirima uvrštenim od stranog izdavatelja.2 Autor članka Zoran Korda, dipl. oec., piše o načinu trgovanja indeksnim cerifikatima koje je Zagrebačka burza odobrila 14. rujna 2012., a samo trgovanje započelo je 21. rujna 2012. na Multilateralnoj trgovinskoj platformi Zagrebačke burze.
1. Uvod
Odbor za prijam na Multilateralnu trgovinsku platformu (MTP) Zagrebačke burze, odobrio je 14. rujna 2012. prijam u trgovanje indeksnim certifikatima te turbo-long i turbo-short certifikatima na indeks DAX. Tim potezom, kojem su prethodile opsežne pripreme, Zagrebačka burza proširila je spektar  investicijskih proizvoda u koje je moguće ulagati na domaćem tržištu.

Trgovanje indeksnim certifikatima, te turbo long i turbo short certifikatima počelo je 21. rujna 2012. na Multilateralnoj trgovinskoj platformi(MTP) Zagrebačke burze.

Strani izdavatelj uvrstio je iste certifikate i na Bečku burzu, a trgovina u Beču počela je 19. rujna. Uz izdavanje certifikata, Banka stranog izdavatelja3 preuzela je i ulogu specijalista, odnosno održavatelja njihove likvidnosti. 

Najavili su i skoro izdavanje certifikata vezanih uz zlato i naftu, a u budućnosti, ovisno o potražnji, u ponudu će uvrstiti i certifikate vezane uz ostale plemenite metale.

2. Glavna obilježja certifikata
Certifikati su vrsta strukturiranih proizvoda posebnooblikovani za potrebe određene grupe klijenata koji odražavaju njihovu potrebu za međuodnosom prinosa irizika.Podloga za certifikate najčešće je neki burzovni indeks, a može biti i odabrana košarica vrijednosnih papira ili udjela u investicijskim fondovima.

Takvi proizvodi posebice su prikladni za ulagatelje koji žele optimalno iskoristiti potencijal pozitivnih, stagnirajućih pa čak i padajućih trendova tržišta kapitala. Za razliku od drugih strukturiranih proizvoda (terminskih ugovora opcije i sl.) postavljena granica kod cerifikata onemogućuje gubitak cjelokupnog ulaganja.

Indeksni certifikat manje je rizičan i pripada skupini investicijskih proizvoda ‘bez očuvanja glavnice’. Ulaganje u indeksni certifikat omogućuje diveržificiranje rizika, budući da se ne ulaže u jedan određeni vrijednosni papir, već u indeks, kao što je, u konkretnom slučaju DAX. Na taj način na ulaganje ne utječu fluktuacije vezane uz jedan vrijednosni papir već kombinacija svih vrijednosnih papira uvrštenih u indeks.
 Gubici jedne skupine dionica u indeksu mogu se prebiti s dobitkom druge skupine. Sveukupni rizik je, stoga, niži kad investitor posjedujete indeksni certifikat, nego kad posjeduje određene dionice.

U konkretnom slučaju, ulagači kupovinom indeksnog certifikata dobivaju vrijednosni papir koji vjerno preslikava indeks DAX. Svaka promjena vrijednosti indeksa kao podloge, rezultira proporcionalnom promjenom vrijednosti certifikata. Drugim riječima, indeksni certifikat prati kretanje vrijednosti indeksa DAX i, s tim u skladu, investitori zarađuju ili gube. 

3. Trgovanje indeksnim certifikatima
Indeksni certifikati izdaju se u određenoj denominaciji vezanoj uz podlogu. Najčešće se njima trguje u omjeru 1:100 ili 1:10, u odnosu na indeks. To znači da ako je, primjerice, vrijednost indeksa DAX 7.400 bodova, tada jedan indeksni certifikat denominiran u odnosu 1:100 prema DAX-u stoji 74,00 kune. 

Denominacija certifikata na indeks DAX kojim će se trgovati na Zagrebačkoj burzi je 1:100, a početna cijena formirana je na dan početka trgovanja.


Kako indeksni certifikati reagiraju na

- rast tržišta?

Rast tržišta znači razmjerni rast indeksnih certifikata. Ako DAX zabilježi povećanje s, primjerice, 7.400 na 7.770 bodova, to jest, za 5%, vrijednost indeksnog certifikata će isto porasti za 5%, sa 74 kune na 77,7 kuna (u slučaju denominacije 1:100).

- stabilno tržište?


Ako se indeks ne kreće, ne mijenja se niti vrijednost indeksnog certifikata.

- pad tržišta?


Pad tržišta znači razmjerni pad indeksnih certifikata. Ako DAX zabilježi smanjenje s, primjerice, 7.400 na 7.030 bodova, to jest, za 5%, vrijednost indeksnog certifikata će se isto smanjiti za 5%, sa 74 kune na 70,3 kune (u slučaju denominacije 1:100).


4.
Turbo certifikati
Uz indeksne certifikate obično se izdavaju i različite izvedenice (derivati) koje nose znatno veći rizik od osnovnog proizvoda. Takvi financijski instrumenti ulagačima nude mogućnost ekstremne zarade, ali isto tako i gubitak gotovo cjelokupnog ulaganja.

Usporedno s trgovinom certifikatima na indeks DAX na Zagrebačkoj burzi moći će se trgovati i njihovim izvedenicama – turbo long i turbo short certifikatima na indeks DAX. 

Turbo
certifikati omogućuju ulagačima korist od fluktuacija na tržištu u oba smjera. Turbo long certifikati donose korist od porasta cijena, a turbo short certifikati od pada cijena. 

Visoki rizik je u financijskoj poluzi koja se očituje tako što mala promjena u vrijednosti osnovnog instrumenta rezultira velikim fluktuacijama u vrijednosti izvedenice. Na taj način postoji neograničeni potencijal zarade, ali i rizik gubitka gotovo čitavog uloženog kapitala ako se prijeđe postavljenu granicu.

U slučaju turbo long certifikata ta je granica postavljena ispod trenutačne cijene podloge, a za turbo short certifikate ona se postavlja iznad trenutačne cijene podloge. 

5. Trgovanje
turbo certifikatima
Budući da turbo certifikati imaju u sebi ugrađen učinak poluge u slučaju rasta cijene podloge (index DAX), cijena turbo long/short certifikata nerazmjerno raste/pada prema odabranoj poluzi. Učinak poluge proizlazi iz niže kupovne cijene turbo certifikata u usporedbi s izravnim ulaganjem u podlogu. Što je kupovna cijena turbo certifikata niža, to je poluga veća.

Pogledajmo učinak poluge na primjeru turbo long certifikata uvrštenih na Zagrebačku burzu. 

Njegova cijenapri izdanju je 88,47 kuna, a izvršna vrijednost 6.000 eura (oko 44.400 kuna). 

Uzimajući u obzir denominaciju od 1:100, cijena alikvotnog broja certifikata iznosi 8.847 kuna, što znači da je vrijednost podloge pet puta veća od vrijednosti certifikata. Drugim riječima, učinak poluge je ‘puta 5’ što znači da će u slučaju rasta vrijednosti, indeks DAX od 1,0%, vrijednost certifikata porasti za 5,0% i obratno.

6. Relacija između podloge i
turbo certifikata
Turbo certifikati imaju unaprijed ugovorenu osnovnu cijenu (izvršna vrijednost) i granicu (granična vrijednost). Vrijednost turbo certifikata u njezinoj biti je razlika između vrijednosti podloge (indeks DAX) i unaprijed ugovorene cijene (turbo long certifikat) ili razlika između unaprijed ugovorene cijene i cijene podloge (turbo short certifikat).

Pogledajmo kako promjene vrijednosti indeksa utječu na kretanje cijene na primjeru našeg turbo long certifikata. Unaprijed ugovorena cijena (izvršna vrijednost) turbo long certifikata je 6.000 eura, a njegova granična vrijednost je 6.250 eura. Trenutna vrijednost indeksa DAX je 7.400 bodova, a kupnjom turbo long certifikata investitor očekuje njegov rast. U slučaju pozitivnog smjera, investitori ostvaruju zaradu pojačanu opisanim učinkom poluge.

Međutim, ako vrijednost indeksa krene u suprotnom smjeru, ulagač trpi gubitke. U slučaju da indeks dostigne graničnu vrijednost (6.250 bodova) dolazi do knock-outa. Knock-out u boksu označava prekid borbe, a kod turbo certifikata znači istek certifikata prije dospijeća. Tada se certifikat poništava, a ulagač dobiva ostatak vrijednosti, koji je približno jednak razlici između granične i izvršne cijene. U našem primjeru to je 250 eura (6.250-6.000), odnosno 2,5 eura po jednom certifikatu. To znači da bi u slučaju knock-outa gubitak u odnosu na cijenu pri izdanju (88,47 kuna) iznosio oko 80%.

Kod turbo long certifikata troškovi održavanja certifikata se svakodnevno uračunavaju promjenama izvršne i granične vrijednosti. Zato takav certifikat gubi na intrinzičnoj vrijednosti čak iako podloga stagnira. 

Troškovi održanja certifikata kreću se od 5 do 8% godišnje, što i nije toliko važno budući da se ovi certifikati uglavnom drže u kraćem razdoblju.


Kako turbo certifikati reagiraju na:

- rast tržišta?

U slučaju rasta tržišta, cijena turbo long/turbo short certifikata raste/pada neproporcionalno visoko u skladu s odabranom polugom (omjerom).

- stabilno tržište?


Na stabilnim tržištima cijena turbo long certifikata uvjetovana je troškovima financiranja. Vrijednost im pada/raste protekom vremena, što znači da možete pretrpjeti gubitke ako imate turbo long certifikate, a ostvariti dobit ako imate turbo short certifikate.

- pad tržišta?

U slučaju pada tržišta, cijena turbo long/turbo short certifikata pada/raste neproporcionalno visoko u skladu s odabranom polugom (omjerom).