02.12.2022.

Usklađenje temeljnog kapitala trgovačkih društava zbog uvođenja eura

U članku autor analizira što je sve potrebno napraviti da bi trgovačka društva uskladila nominalan iznos dionica i iznos temeljnog kapitala, nakon uvođenja eura od 1. siječnja 2023., na koji je način to povezano s povećanjem i smanjenjem temeljnog kapitala i koje su posljedice ako se to u zakonom propisanim rokovima ne učini.

1. UVODNO
Zakonom o uvođenju eura kao službene valute u Republici Hrvatskoj (Nar. nov., br. 57/22 i 88/22) te Odlukom o objavi uvođenja eura kao službene valute u Republici Hrvatskoj (Nar. nov., br. 85/22) od 1. siječnja 2023. euro postaje nacionalna valuta Republike Hrvatske. Zbog toga se treba izvršiti renominacija svih postojećih pravnih instrumenata nominiranih u kunama u euro. Pravnim instrumentima smatraju se zakonske odredbe, upravni akti, sudske odluke, ugovori, unilateralni pravni akti, instrumenti plaćanja osim novčanica i kovanica te ostali instrumenti s pravnim učinkom.1

Svi navedeni pravni instrumenti ostaju i nadalje valjani, a novčani iskazi vrijednosti u njima iskazani u kunama smatraju se iznosima u euru uz primjenu fiksnog tečaja konverzije i sukladno pravilima za preračunavanje i zaokruživanje iz Zakona o uvođenju eura kao službene valute u Republici Hrvatskoj. Vrijednosni papiri te udjeli odnosno ulozi u drugim subjektima također se trebaju renominirati u euro. Člankom 65. Zakona o uvođenju eura kao službene valute u Republici Hrvatskoj određena su posebna pravila za preračunavanje temeljnog kapitala trgovačkih društva te nominalnog iznosa2 dionica, poslovnih udjela i uloga komanditora. Ta se pravila jednako primjenjuju i na usklađivanja temeljnog kapitala i inicijalnog kapitala i drugih pravnih osoba kao i nominalnih iznosa kojima se u tim drugim pravnim osobama iskazuje sudjelovanje u njihovu temeljnom kapitalu. Radi usklađivanja iskazivanja iznosa temeljnog kapitala i nominalnih iznosa dionica odnosno poslovnih udjela u pravnom instrumentu - Zakonu o trgovačkim društvima, donesen je Zakon o izmjenama Zakona o trgovačkim društvima (Nar. nov., br. 114/22 – u nastavku teksta: ZIZTD)3. Tim Zakonom se iznosi temeljnog kapitala, nominalni iznosi dionica i poslovnih udjela nominiraju u euru te se za zatečeni temeljni kapital, dionice i poslovne udjele nominirane u kunama propisuje način provedbe renominiranja u euro.

2. USKLAĐIVANJE TEMELJNOG KAPITALA DIONIČKOG DRUŠTVA

2.1. PRERAČUNAVANJE
Dionička društva dužna su preračunati postojeći iznos temeljnog kapitala i nominalni iznos dionica u euro. Preračunavanje se provodi primjenom fiksnog tečaja konverzije iz kune u euro, uz zaokruživanje na najbliži cent, kako je određeno člankom 14. Zakona o uvođenju eura kao službene valute u Republici Hrvatskoj, što znači da se preračunati iznos u eurima iskazuje zaokružen na dvije decimale. Usto, tako dobiveni preračunati iznos treba još uskladiti sa zahtjevima iz ZIZTD-a. Izmijenjenim člankom 162. ZTD-a propisano je da najniži temeljni kapital dioničkog društva iznosi 25.000,00 eura, a izmijenjenim stavkom 2. čl. 163. propisano je da najniži nominalni iznos jedne dionice iznosi 1,00 euro. Nominalni iznos dionice sada mora biti cijeli broj, a do ove izmjene trebao je biti višekratnik broja 10.

U postupku preračunavanja, rezultat prvog koraka koji će se provesti u skladu s člankom 14. Zakona o uvođenju eura kao službene valute u Republici Hrvatskoj bit će iznosi temeljnog kapitala i nominalni iznosi dionica izraženi u decimalnim brojevima. S obzirom na navedene zahtjeve ZIZTD-a, u drugom koraku treba izvršiti usklađivanje tako dobivenih iznosa zaokruživanjem na cijele brojeve, u osnovi tako da se nominalni iznos dionica zaokruži na cijeli broj, a samim time će se i iznos temeljnog kapitala zaokružiti na cijeli broj.

Primjenjujući matematička pravila zaokruživanja, nominalni iznos dionica čijim je preračunavanjem u eure dobiven broj s decimalnim iznosom, zaokružit će se na bliži cijeli broj na način: ako je prva decimala manja od pet, cijeli broj ostaje nepromijenjen, a ako je prva decimala jednaka ili veća od pet, cijeli broj uvećat će se za jedan.

No, ne bi bilo protivno ZIZTD-u da se zaokruživanje ne izvrši na bliži cijeli broj, već na dalji cijeli broj.

U svakom slučaju rezultat zaokruživanja bit će određeni „višak“ ili „manjak“ u nominalnom iznosu dionica pa onda i u iznosu temeljnog kapitala. Stoga će biti nužno izvršiti povećanje ili smanjenje temeljnog kapitala.

Ako se nominalni iznos dionica zaokružuje na manji cijeli broj, iznos sadržan u decimalnim brojkama činit će „višak“ temeljnog kapitala. Da bi se uskladili nominalni iznosi dionica i iznos temeljnog kapitala, za zbroj tog iznosa po svim dionicama, treba smanjiti temeljni kapital. Iznos dobiven smanjenjem temeljnog kapitala može se unijeti u rezerve kapitala ili se njime može pokriti gubitak. Iznos dobiven smanjenjem temeljnog kapitala ne smije se koristiti za isplatu dioničarima niti za to da ih se oslobodi obveze za uplatu dionica. Dioničar koji nije u cijelosti uplatio svoju dionicu, a sada bi se zbog smanjenja nominalnog iznosa njegova obveza na uplatu ugasila ili umanjila, dužan je taj iznos za koji bi obveza bila ugašena ili umanjena, uplatiti društvu. Takav iznos uplate društvo će iskazati u rezervama kapitala.

Time će se provesti poseban postupak pojednostavnjenog smanjenja temeljnog kapitala, s tim da se neće primjenjivati ograničenja iz članka 349. st. 2. ZTD-a, koja se inače trebaju primijeniti pri postupku pojednostavnjenog smanjenja temeljnog kapitala. Ako se nominalni iznos dionica zaokružuje na veći cijeli broj, iznos do cijelog broja činit će „manjak“ temeljnog kapitala. Da bi se uskladili nominalni iznosi dionica i iznos temeljnog kapitala za zbroj toga iznosa po svim dionicama, treba povećati temeljni kapital. Izvori za povećanje temeljnog kapitala mogu biti: zakonske rezerve, rezerve kapitala, statutarne rezerve, ostale rezerve, zadržana dobit i dobit tekuće godine. Navedene rezerve i zadržana dobit mogu se koristiti u tu svrhu bez eventualnih ograničenja koja bi proizlazila iz zakonskih propisa, statuta ili odluka društva. Međutim, ako društvo ne raspolaže nekim od navedenih izvora za povećanje temeljnog kapitala, dioničari bi trebali razliku uplatiti u društvo na ime povećanja temeljnog kapitala.4 Nominalni iznosi vlastitih dionica usklađuju se na isti način.

Ako je društvo izdalo dionice bez nominalnog iznosa, izvršit će usklađenje samo iznosa temeljnog kapitala, zaokruživanjem na cijeli broj te, posljedično, povećati ili smanjiti temeljni kapital. Prilikom usklađenja društvo koje je izdalo dionice s nominalnim iznosom može ih zamijeniti za dionice bez nominalnog iznosa i obrnuto.

2.2. POSTUPAK
Dioničko društvo mora postupak usklađenja provesti prilikom prve promjene temeljnog kapitala, spajanja, podjele dionica ili zamjene dionica s nominalnim iznosima u dionice bez nominalnog iznosa. Ali, bez obzira na navedene slučajeve, društvo treba usklađenje provesti u roku od jedne godine od dana uvođenja eura, dakle do 1. siječnja 2024.

Da bi provelo navedeni postupak usklađenja temeljnog kapitala, dioničko društvo treba donijeti odluku o usklađenju kojom će povećati ili smanjiti temeljni kapital. Takvu odluku treba donijeti u propisanom roku za usklađenja koji počinje od 1. siječnja 2023. Međutim, nema zapreke da društvo takvu odluku donese odmah, ali s odgođenim stupanjem na snagu npr. od 1. siječnja 2023.

Također, treba donijeti odluku o izmjeni statuta kojom će se izmijeniti odredbe statuta o iznosu temeljnog kapitala, nominalnom iznosu dionica te, po potrebi, odredbe o broju glasova koje pripadaju dionici, ako je pravo glasa određeno novčanim iznosom u kunama. Usto, treba izmijeniti i uskladiti preračunavanjem u eure sve one odredbe statuta u kojima su određeni iznosi u kunama prema odredbama članka 176. st. 3., članka 222.a st. 3., toč. 1. i članka 269. st. 1. ZTD-a.

Uz donošenje odluke o izmjeni statuta treba utvrditi i potpuni tekst statuta, radi upisa izmjena statuta u sudski registar. Člankom 21. st. 4. ZIZTD-a propisane su iznimke od općih pravila odlučivanja na glavnoj skupštini. Naime, za donošenje odluke o usklađivanju nije potreban kvorum koji bi bio propisan zakonom ili statutom. Odluka o usklađenju, kao i odluka o izmjeni statuta, donosi se običnom većinom glasova. U donošenju odluke o usklađenju sudjeluju i imatelji povlaštenih dionica, čak i ako je određeno da one inače na daju pravo glasa. Nije potrebna posebna odluka dioničara koji inače glasuju na posebnoj skupštini ili odvojenim glasovanjem.

Nakon donošenja navedenih odluka treba podnijeti prijavu za upis usklađenja u sudski registar. Propisani rok za usklađenje od jedne godine znači da društvo mora prijavu za upis usklađenja u sudski registra podnijeti najkasnije do 1. siječnja 2024. Time će društvo izvršiti u roku svoju obvezu usklađenja, bez obzira na dan donošenja rješenja o upisu. Za upis usklađenja u sudski registar ne plaća se naknada, međutim to ne oslobađa od plaćanja javnobilježničke nagrade.

Nakon provedenog upisa usklađenja u sudskom registru, dioničko društvo treba bez odgode podnijeti zahtjev za upis promjena temeljnog kapitala i nominalnog iznosa dionica kod Središnjeg klirinškog depozitnog društva d.d.

Primjer Odluke o usklađenju iznosa temeljnog kapitala i dionica povećanjem temeljnog kapitala

ODLUKA O USKLAĐENJU TEMELJNOG KAPITALA I DIONICA

POVEĆANJEM TEMELJNOG KAPITALA

1. Temeljni kapital koji iznosi 1.730.400,00 kuna preračunat u euro iznosi 229.663,55 eura.

2. Nominalni iznos dionice koji iznosi 300,00 kuna preračunat u euro iznosi 39,82 eura.

3. Sa svrhom usklađenja temeljnog kapitala sa Zakonom o trgovačkim društvima povećava se temeljni kapital:

- s iznosa 229.663,55 eura

- za iznos 1.056,45 eura

- na iznos 230.720,00 eura.

4. Povećanje temeljnog kapitala provodi se povećanjem nominalnog iznosa dionica:

- s iznosa 39,82 eura

- za iznos 0,18 eura

- na iznos 40 eura

te radi zaokruživanja iznosa temeljnog kapitala na cijeli broj, za iznos 18,21 euro.

5. Temeljni kapital povećava se pretvorbom rezervi kapitala u iznosu od 1.056,45 eura.

6. Nakon preračunavanja i usklađenja temeljni kapital iznosi 230.720,00 eura i podijeljen je na 5.768 redovnih dionica nominalnog iznosa 40,00 eura.

3. USKLAĐIVANJE TEMELJNOG KAPITALA DRUŠTVA S OGRANIČENOM ODGOVORNOŠĆU

3.1. PRERAČUNAVANJE
Izmijenjenim člankom 389. ZTD-a propisano je da najniži temeljni kapital društva s ograničenom odgovornošću iznosi 2.500,00 eura, a izmijenjenim stavkom 1. čl. 390. propisano je da najniži nominalni iznos poslovnog udjela iznosi 10,00 eura. Nominalni iznos poslovnog udjela mora biti cijeli broj višekratnik broja 10.

Za jednostavno društvo s ograničenom odgovornošću izmijenjenim člankom 390.a st. 3. ZTD-a određen je najniži iznos temeljnog kapitala koji iznosi 1,00 euro, koliko iznosi i najniži nominalni iznos poslovnog udjela.

U postupku preračunavanja, rezultat prvog koraka koji će se provesti u skladu s člankom 14. Zakona o uvođenju eura kao službene valute u Republici Hrvatskoj bit će iznosi temeljnog kapitala i poslovni udjeli izraženi u decimalnim brojevima. S obzirom na navedene zahtjeve ZIZTD-a, u drugom koraku, treba izvršiti usklađivanje tako dobivenih iznosa poslovnih udjela zaokruživanjem na cijele brojeve, tako da se nominalni iznos poslovnih udjela zaokruži na cijeli broj višekratnik broja 10, a samim time će se i iznos temeljnog kapitala zaokružiti na cijeli broj.

Primjenjujući matematička pravila zaokruživanja nominalni iznos poslovnih udjela čijim je preračunavanjem dobiven broj s decimalnim iznosom, zaokružit će se na bliži cijeli broj višekratnik broja 10 na način: ako je jedinica u brojčanom izrazu preračunatog iznosa poslovnog udjela manja od pet, nominalni iznos će se zaokružiti na manju deseticu, a ako je ta jedinica veća od pet, zaokružit će se na veću deseticu. Ne bi bilo protivno ZIZTD-u da se zaokruživanje ne izvrši na bližu deseticu, već na dalju deseticu.

U svakom slučaju rezultat zaokruživanja bit će određeni „višak“ ili „manjak“ u nominalnom iznosu poslovnih udjela pa onda i u iznosu temeljnog kapitala. Stoga će biti nužno izvršiti povećanje ili smanjenje temeljnog kapitala.

Ako se nominalni iznos poslovnih udjela zaokružuju na manju deseticu, iznos sadržan u razlici do iznosa dobivenog preračunavanjem iz kuna u eure činit će „višak“ temeljnog kapitala. Da bi se uskladili nominalni iznosi poslovnih udjela i iznos temeljnog kapitala, za zbroj tog iznosa po svim poslovnim udjelima treba smanjiti temeljni kapital. Iznos dobiven smanjenjem temeljnog kapitala može se unijeti u rezerve kapitala ili se njime može pokriti gubitak. Iznos dobiven smanjenjem temeljnog kapitala ne smije se koristiti za isplatu članovima niti za to da ih se oslobodi obveze za uplatu uloga. Član društva koji nije u cijelosti uplatio svoj poslovni udio, a sada bi se zbog smanjenja nominalnog iznosa njegova obveza na uplatu ugasila ili umanjila, dužan je taj iznos za koji bi obveza bila ugašena ili umanjena uplatiti društvu. Takav iznos uplate društvo će iskazati u rezervama kapitala.

Time će se provesti poseban postupak pojednostavnjenog smanjenja temeljnog kapitala, s time da se neće primjenjivati ograničenja iz članka 349. st. 2. i članka 465. b ZTD-a, koja se inače trebaju primijeniti pri postupku pojednostavljenog smanjenja temeljnog kapitala.

Ako se nominalni iznos poslovnih udjela zaokružuje na veću deseticu, iznos sadržan u razlici do iznosa dobivenog preračunavanjem iz kuna u eure činit će „manjak“ temeljnog kapitala. Da bi se uskladili nominalni iznosi poslovnih udjela i iznos temeljnog kapitala za zbroj tog iznosa po svim poslovnim udjelima, treba povećati temeljni kapital. Izvori za povećanje temeljnog kapitala mogu biti: rezerve kapitala, statutarne rezerve, ostale rezerve, zadržana dobit i dobit tekuće godine. Navedene rezerve i zadržana dobit mogu se koristiti u tu svrhu bez eventualnih ograničenja koja bi proizlazila iz zakonskih propisa, društvenog ugovora odnosno izjave o osnivanju društva ili odluka društva. Međutim, ako društvo ne raspolaže nekim od navedenih izvora za povećanje temeljnog kapitala, članovi bi trebali razliku uplatiti u društvo na ime povećanja temeljnog kapitala.

Nominalni iznosi vlastitih poslovnih udjela usklađuju se na isti način.

3.2. POSTUPAK
Društvo s ograničenom odgovornošću mora postupak usklađenja provesti prilikom prve promjene temeljnog kapitala, spajanja ili podjele poslovnih udjela. Ali, bez obzira na navedene slučajeve, društvo treba usklađenje provesti u roku od tri godine od dana uvođenja eura, dakle do 1. siječnja 2026. Da bi provelo navedeni postupak usklađenja temeljnog kapitala društvo treba donijeti odluku o usklađenju kojom će povećati ili smanjiti temeljni kapital.

Također, treba donijeti odluku o izmjeni društvenog ugovora odnosno izjave o osnivanju kojom će se izmijeniti odredbe o iznosu temeljnog kapitala, nominalnom iznosu poslovnih udjela, te, po potrebi, odredbe o broju glasova koje pripadaju poslovnom udjelu, ako je pravo glasa određeno novčanim iznosom u kunama. Usto, ako je društvenim ugovorom odnosno izjavom o osnivanju određen iznos rezervi koje društvo mora imati (statutarne rezerve), treba uskladiti takvu odredbu i iznos preračunati i izraziti u eurima. Isto je i sa svim drugim odredbama društvenog ugovora ili izjave o osnivanje u kojima su vrijednosti iskazane u kunama. Kao i kod dioničkih društava i za ova društva propisane su istovjetne iznimke od općih pravila odlučivanja na skupštini. Za donošenje odluke o usklađivanju nije potreban kvorum koji bi bio propisan zakonom ili društvenim ugovorom. Odluka o usklađenju, kao i odluka o izmjeni društvenog ugovora, donosi se običnom većinom glasova. Odluke trebaju biti sastavljene u obliku javnobilježničke isprave. Uz donošenje odluke o izmjeni društvenog ugovora odnosno izjave o osnivanju društva potrebno je i utvrditi njihov potpuni tekst, radi podnošenja prijave za upis u sudski registar. Za postupak prijave za upis u sudski registar vrijedi sve navedeno prethodno za dionička društva.

Primjer Odluke o usklađenju temeljnog kapitala i poslovnih udjela smanjenjem temeljnog kapitala

ODLUKA O USKLAĐENJU TEMELJNOG KAPITALA I POSLOVNIH UDJELA SMANJENJEM TEMELJNOG KAPITALA

1. Temeljni kapital koji iznosi 336.000,00 kuna preračunat u euro iznosi 44.594,86 eura.

2. Nominalni iznos poslovnog udjela pod rednim brojem 1, koji iznosi 171.360,00 kuna preračunat u eure iznosi 22.743,38 eura.

Nominalni iznos poslovnog udjela pod rednim brojem 2, koji iznosi 164.640,00 kuna preračunat u eure iznosi 21.851,48 eura.

3. Sa svrhom usklađenja temeljnog kapitala sa Zakonom o trgovačkim društvima smanjuje se temeljni kapital:

- s iznosa 44.594,86 eura

- za iznos 4,86 eura

- na iznos 44.590,00 eura.

4. Smanjenje temeljnog kapitala provodi se smanjenjem nominalnog iznosa poslovnog udjela:

pod rednim brojem 1

- s iznosa 22.743,38 eura

- za iznos 3,38 eura

- na iznos 22.740,00 eura;

pod rednim brojem 2

- s iznosa 21.851,48 eura

- za iznos 1,48 eura

- na iznos 21.850,00 eura.

5. Iznos od 3,38 eura za koji je smanjen temeljni kapital prenosi se u rezerve kapitala.

6. Nakon preračunavanja i usklađenja temeljni kapital iznosi 44.590,00 eura i podijeljen je na dva poslovna udjela:

- poslovni udio pod rednim brojem 1 u nominalnom iznosu 22.740,00 eura

- poslovni udio pod rednim brojem 2 u nominalnom iznosu 21.850,00 eura.

4. USKLAĐIVANJE KOMANDITNIH DRUŠTAVA
Članovi komanditnog društva dužni su u roku od godinu dana od uvođenja eura, uskladiti svoj društveni ugovor tako da se ulozi komanditora preračunaju i zaokruže na cijele brojeve eura. U svrhu usklađenja treba podnijeti registarskom sudu prijavu upisa izmjene društvenog ugovora i upisa novog iznosa uloga komanditora. Također, komanditno društvo treba izmjenom društvenog ugovora uskladiti i druge odredbe koje sadrže izraze u kunama preračunavanjem i izražavanjem u eurima. Registarski sud će po službenoj dužnosti preračunati ukupan iznos članskih uloga koji je upisan u sudskom registru.

5. ZABRANA PROMJENA POLOŽAJA
U skladu s načelom neprekidnosti pravnih instrumenata određenih člankom 9. Zakona o uvođenju eura kao službene valute u Republici Hrvatskoj, pravni instrumenti: statut, društveni ugovor odnosno izjava o osnivanju društva i dalje su valjani, a nijedna stanka ne može ih otkazati ili izmijeniti osim ako se o tome suglase ili je tim Zakonom ili drugim propisom drukčije predviđeno. Obveza i način izmjene navedenih pravnih instrumenata propisan je tim Zakonom i ZIZTD-om.

Provođenjem usklađenja temeljnog kapitala i nominalnih iznosa dionica odnosno poslovnih udjela nikome se ne smiju umanjiti njegova članska prava u društvu, osim ako se s time izričito ne suglasi prilikom donošenja odluke, odnosno u pisanoj izjavi danoj u obliku javnobilježničkog akta ili privatne isprave koju potvrdi javni bilježnik. Umanjenjem članskih prava ne smatra se smanjenje nominalnog iznosa dionice odnosno poslovnog udjela ako se time ne utječe na odnose između članova društva. Dakle, ne bi bilo dopušteno smanjenje nominalnih iznosa dionica odnosno poslovnih udjela tako da se nekim dioničarima odnosno članovima smanje više, a drugima manje, jer bi se time promijenio postojeći odnos između dioničara odnosno članova, čak i ako bi o takvom nejednakom smanjenju odlučila glavna skupština odnosno skupština, a bez suglasnosti dioničara odnosno člana. Ako se pojedina prava iz dionica odnosno poslovnih udjela koji su djelomično uplaćeni određuju prema onome što je uplaćeno, ta prava pripadaju dioničarima odnosno članovima društva, dok ne uplate ono što im je preostalo, samo prema visini uplaćenog uvećano za postotak povećanja temeljnog kapitala koji otpada na nominalni iznos dionice odnosno poslovnih udjela.

6. POSTUPANJE DO USKLAĐENJA
Budući da je ZIZTD-om određen rok od jedne odnosno tri godine za usklađenje statuta, društvenog ugovora odnosno izjave o osnivanju, člankom 21. st. 12. propisan je način postupanja u društvu za slučaj da je neko pravo ili obveza društva u tim aktima određen prema temeljnom kapitalu nominiranom u kunama.

Za primjenu odredaba zakona, statuta i društvenog ugovora u kojima je određen iznos temeljnog kapitala kao mjerilo za ostvarenje nekog prava ili za postojanje obveze da društvo ima neki organ ili o kojemu ovisi sastav toga organa, dok ne provedu usklađenje, mjerodavan je fiksni tečaj konverzije kune u euro, uz zaokruživanje na najbliži cent, u skladu s pravilima za preračunavanje i zaokruživanje kako je propisano Zakonom o uvođenju eura kao službene valute u Republici Hrvatskoj. Novčane obveze društava po osnovi dionica odnosno poslovnih udjela koje trenutačno glase na kune, a dospijevaju nakon 1. siječnja 2023., ispunit će se u eurima preračunavanjem u skladu sa Zakonom o uvođenju eura kao službene valute u Republici Hrvatskoj. Dakle, ako je društvo donijelo odluku o isplati dividende odnosno udjela u dobiti, a isplatu će provesti nakon 1. siječnja 2023., iznos za isplatu preračunat će se u eure i tako isplatiti. Odluke o isplati dividende odnosno udjela u dobiti nakon 1. siječnja 2023. trebaju glasiti na eure.

7. POSLJEDICE PROPUŠTANJA USKLAĐENJA
Za društva koja propuste izvršiti usklađenje u propisanom roku smatra se da je prvog dana nakon isteka toga roka nastupio razlog za prestanak društva, koji će registarski sud upisati u sudski registar po službenoj dužnosti. To bi za posljedicu imalo nužnost provođenja likvidacije nad društvom.5

8. ZAKLJUČNO
U sudskom registru izvršeno je preračunavanje iznosa temeljnih kapitala dioničkih društava i društava s ograničenom odgovornošću odnosno ukupnog iznosa članskih uloga kod komanditnih društava u eure prema pravilima preračunavanja i zaokruživanja u skladu s člankom 14. Zakona o uvođenju eura kao službene valute u Republici Hrvatskoj te su sada ti iznosi dvojno iskazani, a iznos u euru zaokružen je na dvije decimale. Ovako dvojno iskazani iznosi temeljnih kapitala ne oslobađaju ta društva obveze da provedu usklađivanje svojih temeljnih kapitala te nominalnih iznosa dionica odnosno poslovnih udjela u skladu s izloženim zahtjevima ZIZTD-a te podnesu prijavu za upis tih promjena u sudski registar. Provedenim upisom usklađenja u sudskom registru temeljni kapitali bit će iskazani u euru u cijelim brojevima u iznosu kako se to utvrdi odlukama o usklađenju.

 

1* Odvjetnik.
Čl. 1. - Pročišćeni tekst Uredbe Vijeća (EZ) br. 1103/97 od 17. lipnja 1997, https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HR/TXT/?uri=CELEX%3A01997R1103-20010101&qid=1668246669610 i čl. 1. - Pročišćeni tekst Uredbe Vijeća (EZ) br. 974/98 od 3. svibnja 1998. o uvođenju eura, https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HR/TXT/?uri=CELEX%3A01998R0974-20150101-pristupljeno 29.11.2022.
2 U naslovu čl. 65. pogrešno se koristi izraz „nominalna vrijednost“, umjesto pravilnog izraza: „nominalni iznos“.
3 Stupa na snagu 1. siječnja 2023.
4 Navedena situacija nije propisana čl. 21. st. 7. ZIZTD-a. Navedeno rješenje nameće se kao razumljivo ako se primijene načela očuvanja temeljnog kapitala i zabrane isplate dioničarima te opća bilančna načela.
5 Čl. 21. ZIZTD-a.