25.02.2025.

Novi akti u saborskoj proceduri

Prijedlog zakona o iznimnim mjerama kontrole cijena, s Konačnim prijedlogom zakona; Prijedlog zakona o izmjeni Zakona o plaći i drugim materijalnim pravima pravosudnih dužnosnika, s Konačnim prijedlogom zakona; Konačni prijedlog zakona o izmjenama Zakona o posebnim pravima iz mirovinskog osiguranja za poslenika na poslovima razminiranja; Konačni prijedlog zakona o izmjeni i dopuni Zakona o Nacionalnom centru za vanjsko vrednovanje obrazovanja

Prijedlog zakona o iznimnim mjerama kontrole cijena, s Konačnim prijedlogom zakona

Prijedlog zakona o iznimnim mjerama kontrole cijena, s Konačnim prijedlogom zakona, donijela je Vlada Republike Hrvatske Vlada Republike Hrvatske, aktom od 13. veljače 2025. godine uz prijedlog da se sukladno članku 204. Poslovnika Hrvatskog sabora predloženi Zakon donese po hitnom postupku.

Konačni prijedlog zakona se donio po hitnom postupku obzirom na „trenutnu rastuću inflaciju u Republici Hrvatskoj koja znatno narušava kupovnu moć građana, posebice onih najugroženijih, kao što su osobe starije životne dobi, nužno je propisati jasnije i transparentnije obveze koje će predstavljati valjanu pravnu osnovu za žurno donošenje novih ili izmjene i dopune postojećih mjera od strane Vlade Republike Hrvatske u svrhu zaštite najugroženijih građana. Slijedom navedenoga, potrebno je što prije stvoriti adekvatan zakonodavni okvir za donošenje podzakonskih propisa koji će učinkovito i pravovremeno spriječiti negativne učinke promjena cijena pojedinih proizvoda i usluga koje znatno utječu na životni standard građana.“

Konačnim prijedlogom zakona se uređuju ova pitanja:

"- propisuje se obveza jasnog, vidljivog i čitljivog informiranja o poduzetim mjerama izravne kontrole cijena

- izrijekom se propisuju načini informiranja o poduzetim mjerama izravne kontrole cijena

- jasnije se propisuje način isticanja cijena koje su predmet mjera izravnih kontrola

cijena - propisuju se dodatne mjere izravne kontrole cijena u odnosu na dosadašnje uređenje

- propisuju se odredbe o inspekcijskom nadzoru i odgovarajuće upravne mjere koje nadležni inspektori mogu izreći u provedbi inspekcijskog nadzora

- propisuju se novčane kazne u većem iznosu od dosadašnjih, kako bi se osiguralo da su kazne proporcionalne, učinkovite i odvraćajuće.“

Prijedlog zakona o izmjeni Zakona o plaći i drugim materijalnim pravima pravosudnih dužnosnika, s Konačnim prijedlogom zakona

Prijedlog zakona o izmjeni Zakona o plaći i drugim materijalnim pravima pravosudnih dužnosnika, s Konačnim prijedlogom zakona, donijela je Vlada Republike Hrvatske Vlada Republike Hrvatske, aktom od 13. veljače 2025. godine uz prijedlog se sukladno članku 204. Poslovnika Hrvatskog sabora predloženi Zakon donese po hitnom postupku.

Konačni prijedlog zakona se donio po hitnom postupku „zbog brojnosti provedenih pravosudnih reformi koje su rezultirale povećanjem radnog opterećenja pravosudnih dužnosnika, kao i potrebe usklađenja plaća pravosudnih dužnosnika s plaćama drugih osoba kojima se plaća isplaćuje iz državnog proračuna, potrebno je žurnom intervencijom u plaće pravosudnih dužnosnika, a s obzirom na to da su u državnom proračunu već osigurana sredstva za provedbu ovoga zakona, što prije dodatno poboljšati njihov materijalni položaj."

Konačni prijedlog zakona o izmjenama Zakona o posebnim pravima iz mirovinskog osiguranja za poslenika na poslovima razminiranja

Konačni prijedlog zakona o izmjenama Zakona o posebnim pravima iz mirovinskog osiguranja za poslenika na poslovima razminiranja, podnijela je Vlada Republike Hrvatske, aktom od 21.siječnja 2025. godine.

Konačni prijedlog zakona se donosi kako bi se uredilo „pravo na starosnu mirovinu zaposlenika na poslovima razminiranja, kojima se u smislu Zakona smatraju pirotehničari zaposleni u trgovačkim društvima, kod obrtnika i u Hrvatskom centru za razminiranje koji neposredno obavljaju poslove razminiranja, pirotehnički nadzornici i pirotehnički nadglednici zaposleni u Hrvatskom centru za razminiranje te inspektori Ministarstva unutarnjih poslova koji obavljaju poslove inspekcijskog nadzora nad obavljanjem poslova humanitarnog razminiranja.

Navedenim Zakonom su za pirotehničare propisani povoljniji uvjeti za stjecanje prava na starosnu mirovinu, odnosno pravo na starosnu mirovinu stječu bez obzira na godine života, ako imaju navršenih 25 godina mirovinskog staža, od čega najmanje 8 godina stvarno provedenih na poslovima pretraživanja, razminiranja, nadzora ili tehničkog izvida u trgovačkim društvima, kod obrtnika, u Ministarstvu obrane, MUP-u ili Hrvatskom centru za razminiranje. Pri tome se u uvjet od 8 godina staža osiguranja stvarno provedenih na tim poslovima priznaje i vrijeme provedeno u Domovinskom ratu u jednostrukom trajanju.

Međutim, prema Zakonu voditelji radilišta i pomoćni djelatnici ne smatraju se zaposlenicima na poslovima razminiranja. Stoga, pravo na starosnu mirovinu mogu ostvariti samo prema općem propisu, odnosno ZOMO-u.“

Konačnim prijedlogom zakona „omogućit će se voditeljima radilišta i pomoćnim djelatnicima izjednačavanje u pogledu stjecanja prava na starosnu mirovinu te izračuna visine mirovine s pirotehničarima. Pored navedenog, Konačnim prijedlogom zakona predlaže se propisati i mogućnost ostvarivanja prava na starosnu mirovinu zaposlenicima koji su bili su zaposleni na navedenim poslovima na razminiranju u trajanju propisanom za stjecanje prava na starosnu mirovinu prema Zakonu, a već su ostvarili pravo na mirovinu prema ZOMO-u.“

Konačni prijedlog zakona o izmjeni i dopuni Zakona o Nacionalnom centru za vanjsko vrednovanje obrazovanja

Konačni prijedlog zakona o izmjeni i dopuni Zakona o Nacionalnom centru za vanjsko vrednovanje obrazovanja, donijela je Vlada Republike Hrvatske, aktom od 24. siječnja 2025. godine.

Konačnim prijedlogom zakona „uređuje se pitanje logističke i tehničke podrške provedbe nacionalnih ispita koja će osigurati visoke sigurnosne standarde na način da se ovlasti Vlada Republike Hrvatske da na prijedlog ministra nadležnog za obrazovanje, odredi pravnu osobu u državnom vlasništvu koja će obavljati usluge tiska, pakiranja, distribucije, povrata, pripreme za ocjenjivanje, obradu podataka i arhiviranja nacionalnih ispita.

Ujedno se predloženim zakonom novčani iznosi u kunama u Zakonu o Nacionalnom centru za vanjsko vrednovanje obrazovanja, zamjenjuju iznosima u eurima.“

 

Pripremila: Nensi Marinović mag.pol.

Fotografija: Novi informator