Tiskana izdanja
Obvezno pravo - Opći dio s uvodom u privatno pravo
II. izmijenjeno i dopunjeno izdanje
Područje: Obvezno pravo
Opseg: 831 str.
Format cm: 24x17
Uvez: tvrdi
Godina izdanja: 2022.
Šifra: 06690001
Predgovor
PREDGOVOR II. IZDANJU
Prvo izdanje ove knjige rasprodano je i to je glavni povod II., znatno izmijenjenog i dopunjenog, izdanja.
Dio koji je prethodio izlaganju općeg dijela obveznog prava u I. je izdanju nosio naslov »Uvod u građansko pravo«. U ovom izdanju taj dio nosi naslov »Uvod u privatno pravo« kako bismo pridonijeli afirmaciji pojma privatnog prava, koja je nužna zbog nedovoljnog prisustva u pravnoj javnosti i rastućeg neprekidnog upliva javnog prava u privatno pravo i miješanja privatno pravnih i javno pravnih elemenata u izravnim i neizravnim izvorima prava Europske unije i istovremene nužnosti i ogromne važnosti razumijevanja temeljnih razlika između privatnog i javnog prava i područja koja pripadaju privatnom, a koja javnom, pravu.
Sadržaj knjige usklađen je s promjenama koje su se zbile nakon objave I. izdanja, a struktura knjige izmijenjena je tako da su odvojeni opći dio čitavog obveznog prava i opći dio ugovornog prava, odnosno prava pravnih poslova. Potonje je učinjeno s namjerom da se unaprijede razumijevanje obveznog prava i razlikovanje njegovih dijelova, odnosno izvanugovornih ili zakonskih obveznih odnosa i obveznih odnosa koji nastaju na temelju pravnih poslova, odnosno ugovornih obveznih odnosa.
Dijelove koje je u I. izdanju napisao prof. dr. sc. Vilim Gorenc napisali su mlađi autori, kako bi knjiga bila okrenutija budućnosti, ali uz neprekidno duboko poštovanje prema njegovu sudjelovanju u tom izdanju i ukupnom radu. Izv. prof. dr. sc. Gabrijela Mihelčić autorica je dijela o zastari, izv. prof. dr. sc. Loris Belanić autor je dijelova o manama volje, doc. dr. sc. Ivan Tot autor je dijelova o kamatama, prestanku obveza i prestanku pravnih poslova, a prof. dr. sc. Zvonimir Slakoper preostalih dijelova knjige, u cijelosti je izradio strukturu knjige i doradio, strukturirao i uredio sve rukopise.
Autori
PREDGOVOR I. IZDANJU
Suvremeni razvitak legislative, doktrine i sudske prakse obveznog prava posljednjih je godina bio manje uočljiv, pa je i nedostatno zastupljen u literaturi općenito, a posebno u udžbeničkoj literaturi, zbog usmjerenosti prema drugim područjima u kojima su se zbivale vrlo važne, pa i radikalne promjene.
Imajući to na umu, u ovoj se knjizi sustavno izlaže opći dio pozitivnoga hrvatskog obveznog prava, uz uporabu i prikaz dostignuća pravne znanosti i sudske prakse, s posebnim naglaskom na pravne poslove, a izlaganju općega dijela obveznog prava prethodi uvod u građansko pravo.
Sustav izlaganja izrađen je uz služenje iskustvima razvijenijih poredaka i usklađen s redovitim životnim slijedom zbivanja onoliko koliko je moguće.
Opći dio hrvatskoga obveznog prava izložen je u kontekstu propisa usporednog prava i nastojanja za ujednačavanjem građanskog prava u Europskoj uniji, tako što se u bilješkama navode istovjetna i različita rješenja važnih propisa usporednog prava i nacrta zajedničkoga okvira građanskog prava u Europskoj uniji (Draft Common Frame of Reference).
Svrha ove knjige je biti udžbenik studentima prava, ali i stručna knjiga i priručnik pravnim praktičarima. Većim slogom otisnut je tekst poglavito namijenjen potrebama studija uvoda u građansko pravo i općeg dijela obveznoga prava, a manjim slogom otisnuti su primjeri iz sudske prakse i razmatranja namijenjena pravnim praktičarima. Stilom pisanja – jednostavnim koliko to dopušta građa – autori su nastojali knjigu učiniti pristupačnom i zainteresiranima drugih struka.
Prof. dr. sc. Vilim Gorenc autor je sljedećih naslova: Fizičke osobe, Pravne osobe (Pojam, Pravna sposobnost i Poslovna sposobnost), Načela u obveznom pravu (Zabrana zloporabe prava, Dužna pozornost, Dužnost suradnje, Dužnost ispunjenja obveze, Zabrana prouzročenja štete, Jednaka vrijednost činidaba i Zaštita prava), Obveze s više dužnika ili vjerovnika (množina dužnika i/ili vjerovnika), Obveze s više činidaba (množina činidaba), Pravo zadržanja (retencije), Pobijanje dužnikovih pravnih radnja, Promjene u obveznopravnim odnosima, Prestanak obveza (osim Vrijeme ispunjenja u dvostranoobveznim ugovorima i Raskid ugovora) i Javno obećanje nagrade.
Doc. dr. sc. Maja Bukovac-Puvača autorica je sljedećih naslova: Stvari i Imovina.
Prof. dr. sc. Zvonimir Slakoper autor je preostalih naslova, u cijelosti je izradio strukturu knjige, doradio, strukturirao i uredio sve rukopise te izabrao, prilagodio i unio odluke sudova i bilješke koje upućuju na DCFR.
Knjigu predajemo javnosti sa željom da pridonese vrsnoći studija prava, razvitku pravne prakse hrvatskoga obveznog prava i prava u Republici Hrvatskoj.
Autori