Stručni odgovori naših urednika-savjetnika na pitanja pretplatnika.

Ključna riječ: upis

Jeste li mislili

Ukupno dokumenata: 41
19.04.2024.

Upis u Registar poreznih obveznika

Osnovali smo trgovačko društvo (društvo s ograničenom odgovornošću) i nedugo po osnivanju dobili od Porezne uprave pisani poziv da se javimo u nadležnu ispostavu i dostavimo dokumentaciju vezanu uz osnivanje tog trgovačkog društva. O čemu je riječ i iz kojeg razloga nam je to dostavljeno?

Pročitano
03.02.2023.

Propuštanje roka za upis podataka u Registar stvarnih vlasnika

Novoosnovano trgovačko društvo (d.o.o.) osnovano je 1. prosinca 2022., a u Registar stvarnih vlasnika upisano je 26. siječnja 2023. Je li upis u Registar stvarnih vlasnika napravljen u propisanom roku, a ako nije, postoji li prekršajna sankcija za propuštanje upisa u navedeni Registar u propisanom roku?

Pročitano
18.09.2020.

Zabilježba postupka za proglašenje nestale osobe umrlom

Zanima nas mogućnost evidentiranja činjenice vođenja postupka nestale osobe umrlom. Naime, može li se u zemljišnoj knjizi, na čestici na kojoj je kao vlasnik navedena osoba koja je nedvojbeno mrtva, zatražiti upis zabilježbe da se vodi postupak proglašenja nestale osobe umrlom?

Pročitano
30.09.2019.

OIB kao opća pretpostavka valjanosti isprave za upis u zemljišnu knjigu

Je li nužno navesti OIB u ispravi kojom se stječu odnosno prenose knjižna prava? Je li to pretpostavka valjanosti isprave da bi se na temelju nje mogao dopustiti upis u zemljišnu knjigu?

Pročitano
16.09.2019.

Javni bilježnik i podnošenje prijedloga za upis zemljišnoknjižnom sudu

Koje su nove dužnosti javnih bilježnika u svezi s podnošenjem prijedloga za upis zemljišnoknjižnom sudu?

Pročitano
10.06.2019.

Upis nerazvrstanih cesta u zemljišne knjige

Na području naše općine imamo niz nerazvrstanih cesta koje su kao takve bile u uporabi još prije 1. siječnja 1997. te su evidentirane u katastru (kao »javno dobro cesta«) i upisane u zemljišnu knjigu (kao »put«, u A listu) i kao »OPĆENARODNA IMOVINA« u B listu s organom upravljanja »MJESNI NARODNI ODBOR«. Koji je najjednostavniji i najbrži put kako bismo upisali u B list »javno dobro u općoj uporabi kao neotuđivo vlasništvo JLS-a«? Je li to Zakon o cestama ili Zakon o komunalnom gospodarstvu? Ovisno o tome, koja je dokumentacija potrebna za upis prava vlasništva JLS-a u zemljišnu knjigu?

Pročitano
20.02.2017.

Komunalno gospodarstvo – groblje – upis u zemljišne knjige

Može li se grad po sili zakona upisati kao vlasnik nekretnina na kojima je izgrađeno groblje, koje nije evidentirano u katastru i na kojem su zemljištu još uvijek upisane fizičke osobe kao vlasnici?

Pročitano
25.04.2016.

Preuređenje i upis tavana kao posebne uporabne cjeline u zemljišnu knjigu

Ako netko želi preurediti i odvojiti dio tavana u stambenoj zgradi i pretvoriti ga u poseban dio, što sve mora učiniti i koje sve dokumente treba imati da bi se tavan upisao u zemljišne knjige odnosno koji je postupak upisa? Pretpostavljam da treba izmijeniti međuvlasnički ugovor. Treba li postojati neki sporazum svih suvlasnika o prodaji/darovanju toga, zajedničkog dijela jednom suvlasniku, građevinsku dozvolu, itd. ….?

Pročitano
07.03.2016.

Ugovor o doživotnom uzdržavanju i osobe ovlaštene za predlaganje zemljišnoknjižnog upisa

Supružnici (supruga i suprug iz njezina drugog braka) sklopili su ugovor o doživotnom uzdržavanju - ona kao primateljica uzdržavanja, a on kao davatelj uzdržavanja. Suprug je ubrzo preminuo. Njegove kćeri iz prvog braka podnijele su prijedlog zemljišnoknjižnom sudu da se predmetna nekretnina upiše kao vlasništvo njihova oca (davatelja uzdržavanja) i sud je tom prijedlogu udovoljio. Tom prijedlogu priložile su: izvadak iz matične knjige umrlih za davatelja uzdržavanja, izvadak iz matičnih knjiga rođenih za sebe kao predlagateljice te ugovor o doživotnom uzdržavanju. Mogu li kćeri iz prvog braka, zakonske nasljednice umrlog davatelja uzdržavanja (bez rješenja o nasljeđivanju), biti stranke u zemljišnoknjižnom postupku provedbe ugovora o doživotnom uzdržavanju tako da se nekretnina koja je predmet toga ugovora upiše kao vlasništvo te iste, mrtve osobe, iako je primateljica uzdržavanja, koja je u tom trenutku upisana vlasnica te nekretnine, živa?

Pročitano
28.09.2015.

Upis u knjigu položenih ugovora

Je li nakon stupanja na snagu Pravilnika o povezivanju zemljišne knjige i knjige položenih ugovora dopušteno provoditi upise u knjigu položenih ugovora, i to tzv. »prvoupis« (situacija kad stan uopće nije upisan u knjigu položenih ugovora, a u zemljišnoj knjizi upisana je samo čestica zemlje), primjerice na temelju ugovora o kupoprodaji stana i potom rješenja o nasljeđivanju iza smrti kupca u kojem je ostavinska imovina utvrđena kao pravo iz ugovora o kupoprodaji stana? Je li dopušteno provoditi i daljnje upise u knjigu položenih ugovora (kad je stan već upisan), primjerice na temelju ostavinskih rješenja, pravnih poslova i sl. ili, pak, i u prvom i drugom slučaju prijedloge odbijati s uputom da se pokrene postupak povezivanja?

Pročitano
15.06.2015.

Sukcesivno osnivanje društva – rok za upis dionica

Koji je rok za upis dionica kod sukcesivnog osnivanja društva?

Pročitano
16.02.2015.

Promjena postojećih upisa na nerazvrstanim cestama

U nedoumici smo oko tumačenja članka 131. Zakona o cestama. Naime, u stavku 2. određeno je da će se postojeći upisi u zemljišnim knjigama nerazvrstanih cesta u vlasništvu jedinice lokalne samouprave zamijeniti po službenoj dužnosti upisom nerazvrstane ceste kao javnog dobra u općoj uporabi, kao neotuđivog vlasništva jedinice lokalne samouprave. Znači li to da će se po službenoj dužnosti izvršiti izmjena upisa samo za katastarske čestice koje su putovi, a za koje je i do sada bilo upisano pravo vlasništva Općine, novim upisom te čestice kao javnog dobra u općoj uporabi u vlasništvu Općine, ili će se po službenoj dužnosti izvršiti promjena upisa, bez obzira na upisanog vlasnika, za sve čestice koje su iste površine i načina uporabe u katastru i po kulturi predstavljaju put?

Pročitano
21.05.2014.

Osnivanje udruge – predmnjeva o upisu u registar udruga

Podnesen je zahtjev za upis u registar udruga ali rješenje o upisu još nije doneseno iako je od podnošenja zahtjeva proteklo više od mjesec dana. Koje su posljedice nepostupanja ureda državne uprave u zakonskom roku povodom zahtjeva?

Pročitano
18.05.2013.

Sudski registar – prijava za upis

Moraju li isprave koje se podnose sudskom registru uz prijavu za upis u sudski registar biti u izvorniku i koliko navedene isprave mogu biti stare?

Pročitano
29.09.2012.

Zemljišnoknjižni upis nerazvrstane ceste u zemljišne knjige

Zakon o cestama (Nar. nov., br. 84/11) između ostalih pitanja koja uređuje, propisuje vrlo podrobno i način upisa cesta u zemljišne knjige. Budući da se nerazvrstane ceste upisuju u zemljišne knjige kao nerazvrstane ceste - javno dobro u općoj uporabi, i kao neotuđivo vlasništvo jedinice lokalne samouprave na čijem se području nalaze, postavlja se pitanje hoće li sud prilikom upisa vlasništva jedinice lokalne samouprave na nerazvrstanoj cesti, izgrađenoj prije 2011., i koja nije kao takva do sada upisana u zemljišne knjige, brisati iz vlastovnice sve dosadašnje vlasnike ili u tom slučaju postoje izuzeci, te što se događa s drugim stvarnim pravima, primjerice, s hipotekom koja je upisana u teretovnicu?

Pročitano
26.09.2012.

Potreba tabularnog očitovanja za upis prava vlasništva

Gradu B. obratila se S. C. kao suvlasnica kuće, stambene zgrade upisane u zk. ul. br. 2054 k. o. G.B., izgrađene na kat. čest. br. 1003/1 upisane u zk. ul. br. 1., k.o. G.B., sa zamolbom da joj se izda tabularno očitovanje podobno za upis prava vlasništva na navedenoj čest. Je li grad B. dužan izdati tabularno očitovanje i ima li grad pravo na naknadu za predmetno zemljište?

Pročitano
11.04.2012.

Denacionalizacija građevinskog zemljišta – upis neupisane zgrade – vlasništvo

Davne 1966. godine, u dogovoru sa vlasnicom (susjedom), izgrađena je na njezinoj okućnici, ispred njezine dvorišne zgrade, ulična jednokatnica, uz pribavljanje prethodno građevinske, a naknadno i uporabne dozvole. Građevinska čestica i dvorišna zgrada upisane su u zemljišnoj knjizi k. o. V., a svi pokušaji da se upiše i ta nova zgrada i naše (su)vlasništvo ostali su bez rezultata. Građevinsko izgrađeno zemljište upisano je kao društveno vlasništvo s pravom korištenja u korist bivše vlasnice koja je u međuvremenu dvorišnu zgradu prodala, a umrla je bez nasljednika,tako da je njezin (su)vlasnički dio, kao ošasnu imovinu naslijedio Grad Z. Grad Z. se 2004. godine upisao kao nositelj prava korištenja, prema članku 38. i 39. Zakona o nacionalizaciji iz 1958. godine i to 1/2 dijela zemljišta u A I., a novoj vlasnici stare kuće (upis u A II.) pripada druga polovica prava korištenja, prema članku 37. navedenog Zakona o nacionalizaciji. Budući da se vodi parnica protiv Grada i nove vlasnice stare kuće, kako da upišem kuću koju sam izgradio i moja prava na kući i zemljištu?

Pročitano
10.03.2012.

Oporezivanje inozemnih mirovina

Tko obračunava i uplaćuje predujam poreza na mirovine iz inozemstva?

Pročitano
03.03.2012.

Brisovna tužba

Može li se brisovnom tužbom pobijati zabilježba u zemljišnoj knjizi?

Pročitano
28.09.2011.

Nedostatak upisa u »B« listu – obnova zemljišne knjige

U staroj jezgri grada, na glavnom gradskom trgu nalazi se derutna zgrada - palača, u suvlasništvu Grada (više od 2/3) i privatnih osoba (ostatak). lako između suvlasnika nema nikakvog spora, etažiranje nikada nije provedeno s obzirom na to da općinski sud »nije u mogućnosti izdati vlasnički list«. Navedena »nemogućnost« traje godinama, a obrazloženje je uvijek isto: »u listu B z.k. uloška 11 nedostaje prvih osam upisa te je potrebna obnova zemljišne knjige«. Grad se opetovano obraća Sudu, ističući da je obnova nužda koja se primjenjuje isključivo ako je knjiga neuporabljiva, što u konkretnom slučaju nije. Nedostatak upisa (svih prije 1913.) nije razlog za obnovu, tj. za neizdavanje z.k. izvatka. Naime, sadašnji vlasnici i njihovi udjeli mogu se nedvojbeno utvrditi pravilnim iščitavanjem zk izvatka. U konkretnom slučaju, budući da smatramo da obnova nije potrebna, prijedlog Grada je bio, s obzirom na to da se uložak 11 (list A) sastoji od više z.k. tijela (sada I, XII i XXI), da se izvrši otpis i pripis katastarskih čestica u novi zemljišnoknjižni uložak sa svim upisima koji se odnose na sadašnje stanje. Navedenim bi se stvorili preduvjeti za sređivanje zemljišnoknjižnog stanja, nezavisno od prvih osam upisa u listu B koji nedostaju. Zanima nas je li u konkretnom slučaju obnova nužna ili se problem može riješiti prema prijedlogu Grada?

Pročitano
20.08.2011.

Upis prava vlasništva nekretnine stečeno dosjelošću u zemljišne knjige – clausula intabulandi

Mora li tužbeni zahtjev za utvrđenje prava vlasništva, stečeno dosjelošću na nekretnini, sadržavati klauzulu intabulandi?

Pročitano
17.02.2011.

Upis vlasništva izvanknjižne ostavine u zemljišnu knjigu

U ostavinsku imovinu ušla je jedna kuća ostavitelja za koju ima ugovor o kupnji, međutim, vlasništvo ostavitelj nikad nije upisao u zemljišnu knjigu, a niti je osoba od koje je kuću kupio bila upisana kao vlasnica u zemljišnoj knjizi. U rješenju o nasljeđivanju kuća je utvrđena kao izvanknjižno vlasništvo ostavitelja. Kako će se nasljednici upisati kao vlasnici u zemljišnu knjigu, s obzirom na odredbu o knjižnom predniku iz Zakona o zemljišnim knjigama?

Pročitano
05.02.2011.

Osnivanje prava građenja

Može li se u zemljišne knjige upisati pravo građenja koje bi teretilo zemljište na kojem je prethodno već upisana hipoteka?

Pročitano
24.04.2010.

Zabilježba prvenstvenog reda

Koliko vrijedi zabilježba prvenstvenog reda?

Pročitano
17.06.2009.

Zemljišne knjige - upis u zemljišne knjige

Pravomoćnim rješenjem o nasljeđivanju, donesenim od javnog bilježnika, naslijedila sam veći broj nekretnina, od kojih su neke upisane u zemljišnoj knjizi, a dio nekretnina sam naslijedila prema posjedovnim listovima katastra, kao izvanknjižno vlasništvo. Zemljišnoknjižni sud je u zemljišnim knjigama proveo rješenje o nasljeđivanju glede nekretnina koje su upisane u zemljišnoj knjizi, a uskratio je provedbu rješenja o nasljeđivanju glede nekretnina koje su utvrđene kao izvanknjižno vlasništvo. Je li zemljišnoknjižni sud pravilno postupio, budući da raspolažem pravomoćnim rješenjem o nasljeđivanju?

Pročitano
18.10.2008.

Zemljišnoknjižno pravo – upis hipoteke

Koji je bitni sadržaj upisa založnog prava?

Pročitano
15.10.2008.

Pretvorba društvenog vlasništva – upis vlasništva

Trgovačko društvo provelo je pretvorbu, odnosno privatizaciju iz društvenog subjekta u društvo kapitala, te posjeduje iskaz nekretnina u smislu članka 47. Zakona o privatizaciji (Nar. nov., br. 21/96, 71/97, 16/98 i 73/00), a iz toga rješenja proizlazi koje su nekretnine procijenjene u kapital društva, sve na temelju posjedovnog lista katastra. Trgovačko društvo želi izvršiti upis prava vlasništva na predmetnim nekretninama, te uz rješenje Hrvatskog fonda za privatizaciju o tome koje su nekretnine procijenjene u kapital društva, dostavlja i identifikaciju koja katastarska čestica odgovara kojoj zemljišnoknjižnoj čestici. Jesu li u tom slučaju ispunjene sve pretpostavke da bi se moglo udovoljiti prijedlogu za upis?

Pročitano
11.10.2008.

Vlasništvo posebnog dijela nekretnine – predmet upisa

Može li vlasništvo posebnog dijela nekretnine postojati na, kako se to često vidi u ugovorima, »zajedničkim dijelovima i uređajima zgrade«?

Pročitano
08.10.2008.

Upis u zemljišne knjige – ovjera potpisa

Mora li biti ovjeren potpis prodavatelja na potvrdi o isplati cijene nekretnine, ako se takva potvrda (izjava) daje izvan isprave o uknjižbi, a isplata cijene je uvjet uknjižbe?

Pročitano
08.10.2008.

Upis prava građenja u zemljišnu knjigu

Je li nakon stupanja na snagu novog Zakona o prostornom uređenju i gradnji došlo do promjene glede upisa prava građenja u zemljišnim knjigama, budući da taj Zakon također regulira pitanje građenja?

Pročitano

Filteri