Informator broj 6430 od 08. kolovoza 2016.

UVODNIK

O značenju pojmova pravna osoba s javnim ovlastima i pravna osoba koja obavlja javnu službu
važnost razgraničenja pojmova

Predmet ovoga članka su procesni zakoni u upravnopravnom području i posebni propisi kojima se uređuje status pravne osobe s javnim ovlastima i pravne osobe koja obavlja javnu službu.
Stoga, autor u ovom članku nastoji istaknuti važnost razgraničenja tih pojmova u upravnopravnom području i ukazati na njihovo korištenje u propisima i praksi u primjeni zakona u ovom značajnom pravnom području.
Autor: dr. sc. Alen Rajko dipl. iur.

Sadržaj

O značenju pojmova pravna osoba s javnim ovlastima i pravna osoba koja obavlja javnu službu
Autor: Alen Rajko

Stručni članak

Predmet ovoga članka su procesni zakoni u upravnopravnom području i posebni propisi kojima se uređuje status pravne osobe s javnim ovlastima i pravne osobe koja obavlja javnu službu. Stoga, autor u ovom članku nastoji istaknuti važnost razgraničenja tih pojmova u upravnopravnom području i ukazati na njihovo korištenje u propisima i praksi u primjeni zakona u ovom važnom pravnom području.

STUDIUM IURIS ROMANI IN CROATIA (II.)
Autor: Marko Petrak

Stručni članak

Nakon Drugog svjetskog rata, nastava rimskog prava na zagrebačkom pravnom fakultetu u određenoj je mjeri reducirana, ponajprije iz ideologijskih razloga. Rimsko pravo ostalo je obligatorni predmet na prvoj godini studija, no pandektno pravo u cijelosti je eliminirano iz studijskog programa.

Još o Zakonu o procjeni vrijednosti nekretnina
Autor: Koraljka Polak Živković

Stručni članak

Zakon o procjeni vrijednosti nekretnina (Nar. nov., br. 78/15 - u nastavku teksta: Zakon) i Pravilnik o metodama procjene vrijednosti nekretnina (Nar. nov., br. 105/15 - u nastavku teksta: Pravilnik), doneseni prema uzoru na njemačke propise, u Republici Hrvatskoj često su dvojbeno primjenjivi.

Odgovori na pitanja sa savjetovanja »Nekretnine 2016.«, od 5. srpnja 2016.
Autor: Frane Staničić

Stručni članak

U ovom broju donosimo odgovore na pitanja o primjeni Zakona o izvlaštenju i određivanju naknade (Nar. nov., br. 74/14). Naime, taj Zakon, odnosno »Predstojeće izmjene Zakona o izvlaštenju i određivanju naknade«, bila je jedna od tema održanog savjetovanja »Nekretnine 2016.« Novog informatora u Zagrebu, održanog 5. srpnja 2016.

Neplaćeni i plaćeni dopust zaposlenika u javnim službama
Autor: Vesna Šiklić Odak

Stručni članak

U Informatoru, broj 6427 od 18. srpnja 2016. objavili smo na uvodnim stranicama prvi dio članka o neplaćenom i plaćenom dopustu zaposlenika u javnim službama. U ovom broju dovršavamo temu donoseći pregled prava na plaćeni dopust službenika i namještenika prema granskim kolektivnim ugovorima po pojedinim djelatnostima u javnim službama, u kojima je to pravo ugovoreno. U nastavku teksta daje se pregled prava na plaćeni dopust službenika i namještenika prema granskim kolektivnim ugovorima po pojedinim djelatnostima u javnim službama, u kojima je to pravo ugovoreno.

Neželjene elektroničke komunikacije
Autor: Amalija Šeparović

Stručni članak

U današnje vrijeme, uz sve više i jače izražen konzumerizam i raznolike ponude, trgovci nastoje na sve moguće i nemoguće načine privući potencijalne kupce i krajnje potrošače da kupe upravo njihovu robu ili koriste samo njihove usluge. Usporedo s time, svjedoci smo eksponencijalnog rasta informatičkih tehnologija i njihovu svemoguću prisutnost kako u privatnom, tako i profesionalnom životu živuće populacije ljudi, s osobitim naglaskom na mlađu generaciju. Svjesni takve situacije i enormnih mogućnosti oglašavanja i obavještavanja potencijalnih kupaca o novim proizvodima i uslugama, marketinške strategije svih trgovačkih kuća i lanaca sve se više, za razliku od tradicionalnih medija poput radija i televizije, naslanjaju na mrežu svih mreža - internet i kao posljedicu raširenosti interneta - na društvene mreže poput Facebooka i Twittera, te LinkedIna, mreže posebno razvijene za poslovne korisnike. Trgovci su sve više usmjereni prema »osobnom pristupu« kako postojećim, tako i budućim kupcima gdje su društvene mreže najbolji medij. Osim toga, onima, koji nisu na društvenim mrežama, a to su pretežito pripadnici starije populacije, trgovci će, pribjegavajući korištenju najčešćoj metodi elektroničke komunikacije, a to je slanje reklamnih e-mailova, e-mailove slati na njihova računala, odnosno SMS poruke koje stižu na mobitele koji su u posjedu gotovo svih pripadnika bez obzira na dobnu skupinu populacije. Tu su i telefonske ankete kojim trgovci putem fiksnih i mobilnih telefona, dobivaju besplatno informacije o preferencijama potrošača, i to, u pravilu, izvan radnog vremena pojedinih potencijalnih potrošača. Takvo bombardiranje agresivnog marketinga i reklamnih poruka trgovaca po svim medijima, stvorio je novi društveni fenomen koji ima sve oblike agresije i nametljivosti trgovaca, što rezultira upravo suprotnom reakcijom kako postojećih, tako i potencijalnih kupaca od one koju je trgovac namjeravao postići. Posljedica je stalno uznemirivanje i stalno ugrožavanje osobne slobode pojedinca na privatnom i profesionalnom planu. Da se to nekako svede u realne i razumne okvire, u svijetu, a i kod nas, stvoreni su posebni propisi koji reguliraju tu društvenu pojavu. Naime, takva pojava, tj. marketinška praksa sama po sebi je dozvoljena i zakonita, pod uvjetom da trgovac prethodno poštuje sve svoje obveze propisane posebnim propisima. S obzirom na to da je ta problematika iznimno složena i osjetljiva, kod nas je regulirana kroz više različitih propisa, o kojima autorica opširnije piše u nastavku.

Sezonsko sniženje i akcijska prodaja prema novom uređenju
Autor: Željko Kudrić

Stručni članak

Bitne novine koje donosi Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o zaštiti potrošača (Nar. nov., br. 110/15) odnose se, uz ostalo, upravo i na sezonsko sniženje i akcijsku prodaju kao posebne oblike prodaje. S obzirom na to da je u pitanju problematika koja je vrlo zanimljiva široj javnosti, posebno uzimajući u obzir trenutačno vrijeme koje je predviđeno za »ljetno sezonsko sniženje«, uputno je nešto više kazati o uvjetima i načinu provođenja sezonskog sniženja, kao i akcijske prodaje.

Prokura i ugovor o radu
Autor: Mladen Pavlović

Stručni članak

U članku autor razmatra odluke Općinskog suda u Splitu Pr-250/11 od 26. studenoga 2014. i Županijskog suda u Splitu, Gž-7256/15 od 5. veljače 2015., kojima je odlučeno o zahtjevu tužiteljice koja je tražila utvrđenje da je nedopuštena odluka tuženika o opozivu prokure i o njezinu razmjernom smanjenju plaće kao prokuristice, te utvrđenju nedopuštenosti odluke o otkazu ugovora o radu na neodređeno vrijeme.

Maloljetnici u prekršajnom pravu Republike Hrvatske
Autor: Stanislav Walaszek

Stručni članak

U članku autor piše o položaju maloljetnika u prekršajnom pravu Republike Hrvatske prema odredbama Zakona o prekršajima (Nar. nov., br. 107/07, 39/13, 157/13 i 110/15) i Zakona o sudovima za mladež (Nar. nov., br. 84/11, 143/12, 148/13 i 56/15), ukazujući na određena pitanja koja se javljaju u praksi, te moguća rješenja tih pitanja.

Povreda prava na pristup sudu
Sud: Ustavni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Kad ispituje možebitnu povredu ustavnog prava na pristup sudu, Ustavni sud ne smije svojim tumačenjem mjerodavne zakonske odredbe zamijeniti tumačenje koje je dao Vrhovni sud, osim ako i u mjeri u kojoj utvrdi da je ono »flagrantno i očito arbitrarno« te prouzroči povredu Ustava

Valuta obveze – zatezne kamate
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Pri ispunjenju obveze koja, u skladu sa zakonom, glasi na devize, njezino ispunjenje može se zahtijevati i dosuditi u devizama, a pravo na isplatu u devizama opredjeljuje i zahtjev na zatezne kamate

Socijalna skrb – postupanje prema prijelaznim odredbama
Sud: Visoki upravni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Centar za socijalnu skrb ovlašten je donijeti rješenje o nastavku korištenja prava i nakon proteka roka propisanog odredbom članka 61. Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o socijalnoj skrbi (Nar. nov., br. 79/07)

Nezaposlena osoba – pravo na novčanu naknadu
Sud: Upravni sud Rijeka

SENTENCE

Pravo na novčanu naknadu stječe nezaposlena osoba koja u trenutku prestanka radnog odnosa ima najmanje devet mjeseci rada u posljednja 24 mjeseca

Kazneno pravo – kaznena djela protiv života i tijela
Sud: Županijski sud Zagreb

SENTENCE

Kad je optuženik oštećenicu, koja je bila nestabilna na nogama zbog utjecaja alkohola i lijekova za smirenje, a što je okrivljeniku bilo poznato, udario tako snažno da je pala između nadgrobnih spomenika i ozlijedila se, ostvario je sve bitne elemente kaznenog djela osobito teške tjelesne ozljede iz članka 119. st. 1. Kaznenog zakona

Nasljeđivanje dionica

Vi pitate - mi odgovaramo

Kako se nasljeđuju dionice? Naime, sestra i ja trebali bismo naslijediti dionice društva K.E.I. d.d. na temelju smrti našeg oca.

Ovrha na nekretnini

Vi pitate - mi odgovaramo

Sud je donio pravomoćno rješenje u izvanparničnom postupku o razvrgnuću suvlasničke zajednice nekretnina na način da se provede civilna dioba te zaključak da se nekretnine prodaju javnom dražbom putem Financijske agencije. Financijska agencija vratila je sudu zaključak i odbila po njemu postupiti i provesti dražbu s obrazloženjem da ona postupa samo prema rješenju o ovrsi. Je li Fina ispravno postupila?

Mogućnost volontiranja jedinici lokalne, odnosno područne (regionalne) samouprave

Vi pitate - mi odgovaramo

Osoba je u upravnom tijelu jedinice lokalne samouprave završila program stručnog osposobljavanja bez zasnivanja radnog odnosa. Može li ta osoba poslove koji se obavljaju u upravnim tijelima jedinice lokalne samouprave obavljati u svojstvu volontera, budući da postoji obveza za obavljanjem takvih poslova?

Lokalna samouprava – državni stručni ispit – prestanak službe po sili zakona

Vi pitate - mi odgovaramo

Može li se utvrditi prestanak službe lokalnom službeniku primljenome na neodređeno vrijeme koji u propisanom roku nije položio državni stručni ispit, kada mu ta obveza nije utvrđena rješenjem o prijmu u službu, odnosno rješenjem o rasporedu na radno mjesto?

Oporezivanje prodaje rabljenog osobnog vozila

Vi pitate - mi odgovaramo

Privatna ordinacija ima namjeru prodati osobno vozilo koje je rabljeno. Prilikom prodaje takvog vozila koji se porez plaća i što je pri tome osnovica oporezivanja?

Kupoprodaja poslovnoga prostora u vlasništvu općine

Vi pitate - mi odgovaramo

Općina je objavila popis poslovnih prostora koji su predmet kupoprodaje te pozvala sadašnjega zakupnika, koji uredno izvršava sve ugovorne obveze, da podnese ponudu za kupnju poslovnoga prostora općinskom načelniku u roku 90 dana od objave. Tržišnu vrijednost predmetnoga poslovnog prostora utvrdio je stalni sudski vještak za graditeljstvo. Ponudu za kupnju podnijela je i treća osoba i ponudila cijenu za 50 % veću od procijenjene vrijednosti poslovnoga prostora. Ima li u ovom slučaju sadašnji zakupnik pravo prvokupa i treba li mu poslovni prostor prodati po cijeni koju je ponudila treća osoba, ako na nju pristane ili zahtjev za kupnju treće osobe ne treba uopće razmatrati?

Filteri